Reklama

Bez wizy do 90 dni do Unii

13/06/2017 15:30

W nocy z soboty na niedzielę zniesiono obowiązek posiadania wiz przez obywateli Ukrainy podróżujących do Unii Europejskiej. Obecnie posiadając tzw. paszport biometryczny mogą wjechać do krajów członkowskich na 90 dni – w ciągu pół roku – w celach biznesowych, turystycznych lub rodzinnych.

– Zniesienie obowiązku wizowego nie oznacza zwolnienia z konieczności spełnienia pozostałych warunków wjazdu określonych w Kodeksie Granicznym Schengen – mówi chorąży sztabowy Anna Michalska z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu. – Obywatele Ukrainy muszą nie tylko[paywall] posiadać ważny paszport biometryczny, ale również uzasadnić cel i warunki planowanego pobytu oraz posiadać wymagane środki finansowe. Nie mogą również widnieć w bazach danych jako osoby, wobec których dokonano wpisu do celów odmowy wjazdu i stanowić zagrożenia dla porządku publicznego i bezpieczeństwa wewnętrznego – dodaje.

Pobyt bez obowiązku posiadania wizy nie może trwać dłużej niż 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu. Do 90 dni wliczane będą również poprzednie pobyty krótkoterminowe  cudzoziemca np. na podstawie uprzednio posiadanej wizy Schengen (również sprzed 11 czerwca). Zgodnie z regulacjami unijnymi wszystkie pobyty krótkoterminowe są sumowane.

Reklama

Obywatele Ukrainy przekraczający granicę w ruchu bezwizowym będą mogli wykonywać pracę na terytorium Polski, pod warunkiem posiadania odpowiednich dokumentów do realizacji tego celu, np. oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy lub odpowiedniego zezwolenia na pracę. Liberalizacja przepisów wizowych dla Ukraińców nie dotyczy wjazdu do Wielkiej Brytanii i Irlandii.

– Od północy z soboty na niedzielę do godziny 19 w niedzielę na 4 podkarpackich przejściach granicznych odprawiono 9,5 tysiąca obywateli Ukrainy, w tym 1420 osób w ramach ruchu bezwizowego – informuje Michalska. – 2 podróżnych otrzymało decyzje o odmowie wjazdu, ponieważ figurowały w systemie SIS i posiadały zakaz wjazdu do Polski – wyjaśnia.

Reklama

W pierwszym kwartale bieżącego roku podkarpacką granicę przekroczyło 4 mln podróżnych z czego obywatele Ukrainy stanowili 3,4 mln, tj. 83 % wszystkich podróżnych. Wśród nich 46% przekroczyło granicę w ramach małego ruchu granicznego.W analogicznym okresie roku ubiegłego granicę przekroczyło ogółem 3,8 mln – wzrost ruchu o 5 %.


del
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    mars - niezalogowany 2017-06-13 16:52:31

    cyt"""""witających jego pasażerów był  ambasador Ukrainy w Polsce i Grzegorz Hayder, zastępca prezydenta Przemyśla...""" -   cóż za wydarzenie !   Panie Hayder  nie miał pan pilniejszych prac za które pobiera pan sowitą pensję?  a związanych z problemami miasta np / 912 tys.zł kary miasto ma do  zapłaty/   tylko marnotrawi pan czas i podatnika pieniądze błąkając się po peronie kolejowym!  i kogo tak pan tam witał serdecznie  i po co??? .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Piotr - niezalogowany 2017-06-13 20:07:56

    Wpadł po chałwę i cukierki musujące.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Gość - niezalogowany 2017-06-13 20:25:07

    Czytając Twoje wypociny - aż mi Ciebie żal marny człowieczku! Piszesz bzdury palancie. Co Ciebie obchodzi czas Haydera ? był jak i wielu ludzi i godnie jako Prezydent reprezentował nasze Miasto - tak wypadało. To była bałwanie NIEDZIELA  godz.13,26 i to jego czas wolny i do jego dyspozycji !!Jest człowiekiem wolnym i może mówić i robić co mu się chce - kiedy i gdzie !! O jakich Ty bałwanie patentowany piszesz pieniądzach w tym dniu i to podatnika ?  Przyszedł na peron przywitać gości. A że to byli Ukraińcy i większość Polaków to już nie twój problem-chory psychicznie - debilku. HAHAHAH

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama