W nocy z soboty na niedzielę zniesiono obowiązek posiadania wiz przez obywateli Ukrainy podróżujących do Unii Europejskiej. Obecnie posiadając tzw. paszport biometryczny mogą wjechać do krajów członkowskich na 90 dni – w ciągu pół roku – w celach biznesowych, turystycznych lub rodzinnych.
– Zniesienie obowiązku wizowego nie oznacza zwolnienia z konieczności spełnienia pozostałych warunków wjazdu określonych w Kodeksie Granicznym Schengen – mówi chorąży sztabowy Anna Michalska z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu. – Obywatele Ukrainy muszą nie tylko[paywall] posiadać ważny paszport biometryczny, ale również uzasadnić cel i warunki planowanego pobytu oraz posiadać wymagane środki finansowe. Nie mogą również widnieć w bazach danych jako osoby, wobec których dokonano wpisu do celów odmowy wjazdu i stanowić zagrożenia dla porządku publicznego i bezpieczeństwa wewnętrznego – dodaje.
Pobyt bez obowiązku posiadania wizy nie może trwać dłużej niż 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu. Do 90 dni wliczane będą również poprzednie pobyty krótkoterminowe cudzoziemca np. na podstawie uprzednio posiadanej wizy Schengen (również sprzed 11 czerwca). Zgodnie z regulacjami unijnymi wszystkie pobyty krótkoterminowe są sumowane.
Obywatele Ukrainy przekraczający granicę w ruchu bezwizowym będą mogli wykonywać pracę na terytorium Polski, pod warunkiem posiadania odpowiednich dokumentów do realizacji tego celu, np. oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy lub odpowiedniego zezwolenia na pracę. Liberalizacja przepisów wizowych dla Ukraińców nie dotyczy wjazdu do Wielkiej Brytanii i Irlandii.
– Od północy z soboty na niedzielę do godziny 19 w niedzielę na 4 podkarpackich przejściach granicznych odprawiono 9,5 tysiąca obywateli Ukrainy, w tym 1420 osób w ramach ruchu bezwizowego – informuje Michalska. – 2 podróżnych otrzymało decyzje o odmowie wjazdu, ponieważ figurowały w systemie SIS i posiadały zakaz wjazdu do Polski – wyjaśnia.
W pierwszym kwartale bieżącego roku podkarpacką granicę przekroczyło 4 mln podróżnych z czego obywatele Ukrainy stanowili 3,4 mln, tj. 83 % wszystkich podróżnych. Wśród nich 46% przekroczyło granicę w ramach małego ruchu granicznego.W analogicznym okresie roku ubiegłego granicę przekroczyło ogółem 3,8 mln – wzrost ruchu o 5 %.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.cyt"""""witających jego pasażerów był ambasador Ukrainy w Polsce i Grzegorz Hayder, zastępca prezydenta Przemyśla...""" - cóż za wydarzenie ! Panie Hayder nie miał pan pilniejszych prac za które pobiera pan sowitą pensję? a związanych z problemami miasta np / 912 tys.zł kary miasto ma do zapłaty/ tylko marnotrawi pan czas i podatnika pieniądze błąkając się po peronie kolejowym! i kogo tak pan tam witał serdecznie i po co??? .
Czytając Twoje wypociny - aż mi Ciebie żal marny człowieczku! Piszesz bzdury palancie. Co Ciebie obchodzi czas Haydera ? był jak i wielu ludzi i godnie jako Prezydent reprezentował nasze Miasto - tak wypadało. To była bałwanie NIEDZIELA godz.13,26 i to jego czas wolny i do jego dyspozycji !!Jest człowiekiem wolnym i może mówić i robić co mu się chce - kiedy i gdzie !! O jakich Ty bałwanie patentowany piszesz pieniądzach w tym dniu i to podatnika ? Przyszedł na peron przywitać gości. A że to byli Ukraińcy i większość Polaków to już nie twój problem-chory psychicznie - debilku. HAHAHAH
Gość --- skoro tam był z racji pełnionej funkcji zastępcy prezydenta Przemyśla to jako urzędnik piastujący taką funkcję ma nienormowany czas pracy a co za tym idzie zwiększone z tego tytułu uposażenie -o tzw. dodatek. Szkoda ,że jesteś takim imbecylem skoro nie masz pojęcia z jakiej kasy są tacy jak on i pozostali urzędnicy miejscy opłacani! Epitetami /palancie,bałwanie,debilu chory psychicznie /, którymi nędzny robaku obdarowałeś moją osobę w swoim PRO-ukraińskim wpisie """pakuję""i odsyłam do Ciebie jako nadawcy w sam raz pasują i określają Twoją osobę i poziom intelektualny.
cyt"""""witających jego pasażerów był ambasador Ukrainy w Polsce i Grzegorz Hayder, zastępca prezydenta Przemyśla...""" - cóż za wydarzenie ! Panie Hayder nie miał pan pilniejszych prac za które pobiera pan sowitą pensję? a związanych z problemami miasta np / 912 tys.zł kary miasto ma do zapłaty/ tylko marnotrawi pan czas i podatnika pieniądze błąkając się po peronie kolejowym! i kogo tak pan tam witał serdecznie i po co??? .
Wpadł po chałwę i cukierki musujące.
Czytając Twoje wypociny - aż mi Ciebie żal marny człowieczku! Piszesz bzdury palancie. Co Ciebie obchodzi czas Haydera ? był jak i wielu ludzi i godnie jako Prezydent reprezentował nasze Miasto - tak wypadało. To była bałwanie NIEDZIELA godz.13,26 i to jego czas wolny i do jego dyspozycji !!Jest człowiekiem wolnym i może mówić i robić co mu się chce - kiedy i gdzie !! O jakich Ty bałwanie patentowany piszesz pieniądzach w tym dniu i to podatnika ? Przyszedł na peron przywitać gości. A że to byli Ukraińcy i większość Polaków to już nie twój problem-chory psychicznie - debilku. HAHAHAH