Burmistrz Jarosławia Waldemar Paluch przedstawił w końcu bilans otwarcia. Zapowiadane od ponad pół roku podsumowanie mimo zapewnień, że nie jest formą oceny poprzedników, taki wniosek nasuwa. Wynika z niego, że w mieście jest źle pod niemal każdym względem, a poprawy można się spodziewać najwcześniej pod koniec kadencji.
Bilans otwarcia to według burmistrza określenie punktu początkowego oraz wskazanie zamiarów na najbliższe lata. Jego autorem jest burmistrz. Został przedstawiony w skróconej wersji w poniedziałek, 15 czerwca. W lipcu zostanie opublikowany w miejskim biuletynie, a pełna analiza stanu miasta w formie książkowej ujrzy światło dzienne w październiku br.
W dochodach przeliczanych na mieszkańca Jarosław jest w ogonie rankingu. Nie lepiej jest w inwestycjach. Jeśli chodzi o rozwój infrastruktury miejskiej, miasto jest w pierwszej trzydziestce, licząc od końca. Pozyskanie unijnych dotacji wygląda jeszcze skromniej. Gdy Lesko zdobyło 1820 zł na każdego mieszkańca z budżetu wspólnoty, Jarosław pozyskał tylko 129. Włodarze Jarosławia nie próżnowali, jeśli chodzi zadłużanie miasta. By wyjść na czysto, trzeba spłacić ponad 54 mln zł. Jest to rozplanowane do 2014 r. Kolejny problem ukazany w bilansie to wpływy ze sprzedaży miejskiego mienia. Przez ostatnie dziewięć lat miasto pozbyło się majątku wartego ponad 38 mln zł i powoli zaczyna go brakować do dalszych sprzedaży. W oświacie jest źle i było to wielokrotnie analizowane. Miasto się starzeje. Wzrasta natomiast zapotrzebowanie na świadczenia społeczne oraz wydatki na nie przekazywane. Nie wszędzie Jarosław ma tak złe notowania. Jest w krajowej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię handlową przeliczaną na mieszkańca i dorównuje w niej unijnej średniej. Gdy Polska według unijnych standardów ma 0,8 metra kwadratowego takiej powierzchni, w Jarosławiu jest jej 1,8 metra, choć powinno być 0,5.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.No to żeś Andrzejku prze...bał Miasto! Startuj na Posła to Ci podziękujemy:)))
Taki "bilans" mógł wymyślić tylko J. Dąbrowski. Dziwnym trafem najlepsze lata to 2002 - 2005.
Za taki bilans trzeba dać panu Paluchowi kolejną podwyżkę pensji ! Panie radny Polit - proszę przygotować kolejną uchwałę na najbliższą sesję rady miasta - koniecznie... Jedna wielka żenada, obciach, kpina z wyborców...
czekam na następną sesjępodlizywania się radnychwazelinydlaczego radny pieszko tak się podlizuje
andrzej na posłao nie Tadek go przepędził
Jak to dlaczego radny Pieszko się podlizuje ?! Przecież jest świadomy tego kto z rodziny pracuje - komu "załatwił" pracę za Wyczawskiego. Jak będzie grzeczny to ten ktoś (a bliski przecież) zostanie. Tak czy inaczej... pan Paluch pokazał całe swoje "dobre" oblicze i to, jak bardzo mu zależy na dobru miasta. Całe to stowarzyszenie co go wskazało i do tego wstydu doprowadziło powinno się wstydzić, po prostu...
Radny Pieszko wnioskuje o podwyżkę wyższą niż wnioskuje PiS bo...podopieczna Iwonka H. bardzo chce i radny też wrócić na Cerkiewną...od cała troska o zarobki burmistrza...
a czy skarbnik ma teraz zarobki równe Burmistrzowi
Radny ma reprezentować mieszkańcówa nie podlizywać się
a kolping to ile poszło
No to żeś Andrzejku prze...bał Miasto! Startuj na Posła to Ci podziękujemy:)))
Taki "bilans" mógł wymyślić tylko J. Dąbrowski. Dziwnym trafem najlepsze lata to 2002 - 2005.