„Jako pasterze Kościoła nie uczyniliśmy wszystkiego, aby zapobiec krzywdom” – przyznają biskupi w liście Rady Stałej Episkopatu Polski, który miał być odczytywany w kościołach w niedzielę, 26 maja. Ponadto Kuria Metropolitalna w Przemyślu odniosła się także w specjalnym oświadczeniu do sprawy księdza z Tylawy, skazanego w 2004 r. za molestowanie dziewczynek.
Swój list biskupi zaczynają od słów Ewangelii wg św. Marka: „Kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą we Mnie, temu byłoby lepiej kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza”.
„ Nie ma słów, aby wyrazić nasz wstyd z powodu skandali seksualnych z udziałem duchownych. Są one powodem wielkiego zgorszenia i domagają się całkowitego potępienia, a także wyciągnięcia surowych konsekwencji wobec przestępców oraz wobec osób skrywających takie czyny” – piszą.
Hierarchowie odnoszą się do filmu[paywall] Tylko nie mów nikomu, który „przyjmując perspektywę pokrzywdzonych, uświadomił nam wszystkim ogrom ich cierpienia”. Stwierdzają, że rozczarowanie i oburzenie jest tym większe i boleśniejsze, że „dzieci zamiast troskliwej miłości i towarzyszenia w szukaniu bliskości Jezusa doświadczyły przemocy i brutalnego odarcia z godności dziecka”. Zaznaczają, że Kościół zawsze uznawał takie zachowania za wyjątkowo ciężki grzech, jednak przyznają: „jako pasterze Kościoła nie uczyniliśmy wszystkiego, aby zapobiec krzywdom”.
Biskupi proszą osoby pokrzywdzone przez duchownych, aby zgłaszały doznaną krzywdę do przełożonych kościelnych oraz do odpowiednich organów państwowych. Delegaci upoważnieni do przyjmowania takich zgłoszeń są wyznaczeni we wszystkich diecezjach i w wielu prowincjach zakonnych. „Ma on też pomóc w otrzymaniu wsparcia psychologicznego, prawnego i duszpasterskiego. Chcemy wspierać pokrzywdzonych od początku tej drogi w podjęciu kroków potrzebnych do przezwyciężania skutków doznanej krzywdy” – wskazują.
Biskupi przyznają, że wytyczne papieża Franciszka przewidują poważne kary zarówno dla sprawców, jak i ich przełożonych, którzy tuszowaliby te sprawy. Ponadto nikogo przy zgłaszaniu przestępstwa nie wolno zobowiązywać do milczenia.
„Zwracamy coraz większą uwagę na wychowanie w seminariach i kształtowanie osobowości przyszłych księży. Nie chcemy dopuścić, aby w szeregach duchowieństwa znalazły się osoby niedojrzałe, niezdolne do wierności złożonym ślubom i przyrzeczeniom” – piszą.
„W tym kontekście w szczególny sposób doceniamy pracę zdecydowanej większości kapłanów, którzy wierni Ewangelii gorliwie i ofiarnie służą Bogu i ludziom. Nie pozwólmy, by dobro, które dokonuje się w Kościele przez ich posługę, przesłoniły nam grzechy konkretnych osób” – zaznaczają.
Niezależnie od listu Rady Stałej Episkopatu, Kuria Metropolitalna w Przemyślu wystosowała oświadczenie dotyczące byłego proboszcza z Tylawy ks. Michała M., skazanego w 2004 r. za molestowanie sześciu dziewczynek. To echa reportażu wyemitowanego w programie „Czarno na białym” w TVN24. Dziennikarze ujawnili w nim, że duchowny nadal odprawia msze św., pokazuje się w publicznych miejscach kultu i przez telefon prowadzi modlitwy w Radiu Maryja. W rozmowie z reporterami ksiądz stwierdził, że nie robił dzieciom krzywdy, choć przyznał, że zostawały u niego na noc i pomagał im się kąpać. Według dziennikarzy, ówczesny ordynariusz diecezji abp Józef Michalik bronił ks. Michała M.
Kuria zapewnia, że abp Michalik nie ukrywał tej sprawy i sam zaproponował, aby zgłosić ją do prokuratury. Jednocześnie uruchomił wewnętrzną procedurę zbadania przedstawionych zarzutów. W 2004 r. sąd drugiej instancji skazał duchownego na 2 lata więzienia w zawieszeniu na 5 lat. „Należy przypomnieć, że ks. Michał M. z funkcji proboszcza został zwolniony już w 2003 roku i jednocześnie zabroniono mu przebywania na terytorium parafii Tylawa. Został mu też nałożony zakaz głoszenia słowa Bożego” – pisze w oświadczeniu ks. Bartosz Rajnowski, rzecznik przemyskiej kurii.
„Z przykrością stwierdzamy, że ks. Michał M., mimo iż wypełnił decyzje władz kościelnych, to nie wyciągnął odpowiednich wniosków i nie wykazał się roztropnością” – dodaje, odnosząc się do ujawnionych w materiale faktów. „Wobec takiej postawy ks. Michała M., chcemy przeprosić wszystkich, których jego wystąpienia ponownie naraziły na przeżywanie bólu i smutku” – zaznacza rzecznik.
Ks. Rajnowski przypomina, że 15 lat temu podjęto kroki, które wówczas przewidywało prawo kanoniczne, natomiast teraz ponownie poproszono Stolicę Apostolską o zajęcie stanowiska w tej sprawie. Ponadto ks. M. ma całkowity zakaz publicznych wypowiedzi i wystąpień oraz został zobowiązany do podjęcia modlitwy i pokuty. Wyznaczony kurator ma czuwać nad realizacją nałożonych zakazów.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Nie wiem czy zdajemy sobie sprawę ale likwidacja pedofilii w Kościele Katolickim to likwidacja prawie ze całkowita struktur administarcyjnych Kościoła Katolickiego w Polsce.Kościół to My wierni stanowimy o jego potędze.Jeżeli do oczyszczenia Kościoła zachodzi potrzeba likwidacji jego struktury to uczyńmy to.Kościół jest o wiele ważniejszy niż biskupi,kapłani iinnni którzy dopuścili się zbrodni pedofilii i sa zbrodniarzami w Kościele Katolickim.Tolerowanie tej zbrodni lub zamiatanie jej pod dywan co jest ochoczo czynione nie uzdrowi KK a jedynie go pogrąży jak to sie stało w ultrakatolickich krajach nie tylko Europy.
Tylko komisja ekspercka spoza kościoła, bez polityków z szerokimi uprawnieniami także prokuratorskimi jest w stanie oczyścić to szambo kościołowe. Każde inne rozwiązanie to strata czasu i pogłębienie się zarazy pedofilskiej.
Byłam w pewnym kościele w naszej archidiecezji i jednak nie słyszałam odczytanego tego listu tylko ksiądz głosił homilię? Czyli jednak nie wszędzie jest posłuszeństwo biskupowi chyba że ten ksiądz jest tym oburzony że takie rzeczy na ambonie ma czytać?
na 11 w Kościele NMP Królowej Polski w Jarosławiu list nie został odczytany.
do kosciola idzie dla wiary a nie dla ksiedza..... dla nich to tylko zawod /praca.......
Nawet na załączonym zdjęciu jeden z pedofilii w pełnej krasie.Miłośnik bierzmowanych chłopców
A ,, ojciec ,, Andrzej ...? czy już złożył rezygnację ..? ! A może słynne PRZENIESIENIE ,, ?
YOUTUBE.COM - ASESINO - PADRE PEDOFILIO
Nie dla idiotów https://www.facebook.com/PiSnaKsiezyc/videos/prokurator-piotrowicz-broni%C4%85cy-ksi%C4%99dza-pedofila-z-tylawy/443027706238438/Pozdrowienia dla PISoBOLSZEWICKIEGO suwerena
Dla ciekawskich do obejrzenia jak to przenosi się z KONTYNENTU NA KONTYNENT - kościół zmowa milczenia dokument z 2017 ( https://gloria.tv/video/ZJWh6YAyJYY82EM7RQhfTRL3z )warto obejrzeć. Pozatym ten list nic nie zmieni w stanowisku wielu biskupów jak i księży. Przecież Nie jeden stwierdził ze to dziecko do niego lgnęło, wchodziło mu do łóżka.!!! Może coś zmieni wysłannik papieski który to w Chile zrobił porządek z Episkopatem. Bez niego jako wierni nic nie jesteśmy w stanie zrobić. Przecież Tylawa była, kiedy Michalik stwierdził że to dziecko PROWOKUJE, od tego czasu minęło 15- 20 lat???? dobpiero teraz przeprasza????? za to że nic "NIE UCZYNIŁ WSZYSTKIEGO" ?????? POWINNY PAŚĆ SŁOWA "PRZEPRASZAMY ŻE NIC NIE ZROBILIŚMY" BO DEFAKTO NIC NIE BYŁO ZROBIONE
No bez jaj - co i takie przeprosiny miałyby wystarczyć?Nie tyle że nie zrobili nic ale powinni oświadczyć, że w związku z pośrednim udziałem w przestępstwach, mataczeniem, ukrywaniem przestępców sprzeniewierzyli się wierze i Bogu - rezygnują ze stanu kapłańskiego, przekazują swoje zgromadzone majątki pokrzywdzonym i oddają się dobrowolnie w ręce prokuratury aby ponieść zasłużone kary więzienia. Tu nie może być zmiłuj! Dopuścili do zbrodni na dzieciach, naszych dzieciach łajdacy.
Obecny ,,ksiądz,, to nie jest z powołania .. on idzie robić KARIERĘ
Już widzę jak 1/6 "episkopatu" podaje się do dymisji!!! I ty w to wierzysz. Nie po to osiągnęli szczyt swojej możliwość żeby z tego rezygnować. Przecież w tym tygodniu (przed wczoraj)??poszło info z kurii Poznańskiej że NIE PRZEKAŻĄ MATERIAŁÓW DO PROKURATURY ZASŁANIAJĄC SIĘ TAJEMNICĄ ZAWODOWĄ!!!!!!!
Masz człowieczeństwa przysłowiowego kota na tle kościoła katolickiego, zawsze w tym temacie jesteś pierwszy, gotowy do ataku i opluwająca całego Kościoła czyli jak słusznie stwierdzasz nas wszystkich wierzących w Chrystusa. Pamiętaj jednak że KK ma ponad 2000 lat w lotów i upadków, pozytywów i niestety błędów tych ludzkich, grzechów a dlaczego, bo składa się z ludzi grzeszy h, ale aby to pojąć należy uwierzyć w grzech pierworodny i związany z tym grzechy ludzkie, działalność szatana który jest głównym sprawcą grzechu, i atakuje słabych ludzi kościoła w sposób szczególny jak widać i słychać również w 21 wieku. I nie próbuj reformować reformować struktur kk jako fałszywy prorok, takich reforma torów w historii były miliony, raczej zastanów się nad moim wpisem i refleksją nad samym sobą, swoim jestestwem i przeznaczeniem. I pamiętaj nie tacy jak ty próbowali zniszczyć KK i reformować i dawno nie ma po nich śladu, a kościół pomimo czasem trudnych chwil, jak obecnie, trwa nadal i trwać będzie bo jest zbudowany na trwałym fundamencie wiesz na jakim, podpowiem, na Chrystusie a bramy piekielne go nie przemocą. Ale aby to pojąć należy uwierzyć również w piekło, nie chodzi o ogień, ale gdzie to piekło w 21 wieku, jakie bramy piekielne, a więc róbta co chceta również to piję do was mniejszej zdecydowanie mniejszej części młodych głównie duchownych.
Przybliżając problem pedofilii w Kosciele zacznijmy od naszego podwórkaA naszym podwórkiem jest Kuria w Przemyślu.Należy spojrzec na pedofilie w naszej kurii.Prawie wszyscy doskonale wiedzą a w środowisku szeptanym wszyscy,ze ksiądz z Tylawy to nie jeden problem pedofilii w naszej kurii.Jeden o którym bardzo głośno za którego kuria "przeprasza"Wielka szkoda,ze ten ksiądz właśnie w kurii czuje sie jak ryba w wodzie i szanowany jest przez innych duchownych kurii nie tylko podobnie postępujących ale mających podobne"wartosci"
Ja nie napisałem, że w to wierzę - napisałem co powinni zrobić aby oczyścić kościół z tej całej zarazy. Inaczej nic z tego nie będzie. Poza tym Państwo samo winno tak zrobić z nimi (oczywiście nie ta pisowska prokuratura) jeżeli oni nie mają ochoty.
Do nawiedzonego.Nikt tu nie atakuje kościoła, nikt go nie opluwa.Nie wciskaj też ciemnoty o jakiś grzechach czy szatanie. Mowa jest o przestępstwach w kościele i o systemowym ukrywaniu tych przestępstw i przestępców. To oni, księża-przestępcy seksualni i ich przełożeni ukrywający te przestępstwa opluwają kościół!!!Ich trzeba wyeliminować z kościoła - i powtarzam, nie jest to atak na kościół ale na to całe szambo rozlewające się w kościele. "...W Kościele był system ukrywania przestępców. Jako ksiądz chciałbym oczyszczenia Ks. Alfred Marek Wierzbicki http://wiez.com.pl/2019/05/23/pedofilia-w-kosciele-w-kosciele-byl-system-ukrywania-przestepcow-jako-ksiadz-chcialbym-oczyszczenia/?fbclid=IwAR2bdaeFDafv-BUzasohoPFcXfAVDq9gDy15U9W9JMY9-kENjQUVWSRtunM..."W świetle: Instrukcji Najwyższej Świętej Kongregacji Świętego Oficjum - Crimen Sollicitationis (Do wszystkich patriarchów, arcybiskupów, biskupów i innych lokalnych ordynariuszy) - która obowiązywała w państwie Watykan, w kościele w latach 1962-2001 a która nakładała na powyższe osoby w sprawach dotyczących któregokolwiek z czterech przestępstw - nakaz zachowania całkowitej tajemnicy pod groźbą automatycznej ekskomuniki - mamy do czynienia z Kościołem jako państwem (organizacją) przestępczym. To chyba nie podlega dyskusji. Przestań też tu rozsiewać kościołową propagandę - nikt ci nie broni wierzyć w Żyda ale wara ci od zakazów, gróźb czy nakazów wierzenia w jakieś wymyślone moce żydowskiego piekła. Tu jest Polska w XXI wieku!
Może zamiast anonimowo oskarżać wskazać prokuraturze czy policji sprawców molestowania dzieci czyli ukrytych w Kurii przemyskiej pedofilów. W tym przypadku apeluję do przemyskiej Prokuratury lub Komendy P. Policji o wszczęcia dochodzenia w sprawie publicznego doniesienia przez anonimowego internauty pod pseudonimem TADEUSZ o ukrywaniu w Kurii Biskupie w Przemyślu pedofilów a więc sprawców molestowania nieletnich bądź przyszłych przestępców. Brak reakcji organów ścigania będę uważać za zwykłe pomówienie i paszkwil na cały Kościół Katolicki którego jestem członkiem , zresztą nie pierwszy w przypadku tego osobnika podpisującego się jako Tadeusz. Myślę że w/w organy ścigania zaczną wreszcie reagować na tego typu oskarżenia i z urzędu zaczną wszczynać postępowania wyjaśniające . Myślę że osobę pomawiająca przemyską kurię łatwo będzie ustalić , zaś gdyby oskarżenie było bezpodstawne również ukaranie zgodnie z prawem pomawiającego czyli anonimowego na razie TADEUSZA.
Masz człowieczeństwa przysłowiowego kota na tle kościoła katolickiego, zawsze w tym temacie jesteś pierwszy, gotowy do ataku i opluwająca całego Kościoła czyli jak słusznie stwierdzasz nas wszystkich wierzących w Chrystusa. Pamiętaj jednak że KK ma ponad 2000 lat w lotów i upadków, pozytywów i niestety błędów tych ludzkich, grzechów a dlaczego, bo składa się z ludzi grzeszy h, ale aby to pojąć należy uwierzyć w grzech pierworodny i związany z tym grzechy ludzkie, działalność szatana który jest głównym sprawcą grzechu, i atakuje słabych ludzi kościoła w sposób szczególny jak widać i słychać również w 21 wieku. I nie próbuj reformować reformować struktur kk jako fałszywy prorok, takich reforma torów w historii były miliony, raczej zastanów się nad moim wpisem i refleksją nad samym sobą, swoim jestestwem i przeznaczeniem. I pamiętaj nie tacy jak ty próbowali zniszczyć KK i reformować i dawno nie ma po nich śladu, a kościół pomimo czasem trudnych chwil, jak obecnie, trwa nadal i trwać będzie bo jest zbudowany na trwałym fundamencie wiesz na jakim, podpowiem, na Chrystusie a bramy piekielne go nie przemocą. Ale aby to pojąć należy uwierzyć również w piekło, nie chodzi o ogień, ale gdzie to piekło w 21 wieku, jakie bramy piekielne, a więc róbta co chceta również to piję do was mniejszej zdecydowanie mniejszej części młodych głównie duchownych.
Co to znaczy w pewnym kościele. Należy napisać , co , jak , gdzie i kiedy oraz donieść w tej bulwersującej cię sprawie do Kurii Biskupiej w Przemyślu. Myślę że odczytają w następną niedzielę. Osobiście w ub. niedzielę uczestniczyłem w mszy świętej w Kościele oo. Franciszkanów w Przemyślu godz 7,00 , mocny w wymowie list Episkopatu Polski został odczytany bez problemu , żadnych ale..... I radzę pisać jasno" tak - tak , nie- nie " , a nie ogólnikowo " w pewnym kościele"szczególnie że w Archidiecezji Przemyskiej świątyń jest chwała Bogu setki a może tysiące. Tyle w temacie i aż tyle
Posłuchaj klechopodobny gościu!Pisanie w necie pod rożnymi nickami jest tzw. trollowaniem.Po wpisach:>Nawiedzony przemyski obserwator<>przemyski kościelny obserwator< >wzburzony przemyski obserwator<>przemyski obserwator<- stwierdzam, że żaden z ciebie obserwator tylko prymitywny, zwykły płatny troll internetowy.Nie karmić trolla!!!
Mocno zabolało kiedy się mówi o zbrodni pedofilii w naszej kurii.Nie mówimy o Kościele to jest świętość..Ale o zbrodniarzach pedofilach za których kuria "przeprasza"Nie że wyciąga jakieś wnioski na przyszłość ale tylko przeprasza.A problem jest aż tak poważny,ze o pedofilii w naszym kraju bardzo ostro wypowiada się nawet Papież.A dp przykrycia zbrodni pedofilii nie jest konieczna historia Kościoła i nie mieszajmy historii Kościoła z pedofilią funkcjonariuszy kościelnych.Można natomiast mówić o historii pedofilii jaka zagnieździła się w Kościele szczególnie w ostatnim czasie.
"...Na zasadzie odpowiedzialności zbiorowej nie przenośmy też win konkretnych osób w sutannach na wszystkich księży. Tych czynów dopuścili się konkretni ludzie i oni powinni zostać ukarani za swoje czyny” – zwracają uwagę biskupi..."Odwracanie kota ogonem panowie biskupi."...Mamy do czynienia z systemowym ukrywaniem pedofilii w Kościele katolickim.Hierarchowie przenoszą wygłodniałych zboczeńców z jednej parafii do innej, w której dzieci jeszcze nie zostały „zużyte”, a parafianie „nie zorientowali się, z kim mają do czynienia”.Pojawia się naturalne pytanie: Dlaczego biskupi Kościoła katolickiego „hodują” takich zwyrodnialców i zboczeńców? Dlaczego faktycznie ułatwiają im gwałcenie dzieci i zaspokajanie swoich seksualnych zboczeń?To nawet nie jest współudział. To jest po prostu trwałe przestępstwo, za które każdy biskup, który zdecydował kiedykolwiek o przeniesieniu pedofila z jednej parafii do drugiej, powinien spędzić w zakładzie karnym odpowiednio długi czas.Praktycznie każdy kapłan też wie o tym procederze, ale żaden nie zdecydował się nigdy zawiadomić o nim organów ścigania, co czyni każdego księdza współodpowiedzialnym za wyczyny może i garstki zboczeńców, ale z cichym przyzwoleniem pozostałej – jakoby porządnej – reszty. Czy z powodu tego cichego przyzwolenia i braku jakiejkolwiek sensownej reakcji na wyrządzane zło, wszyscy księża nie są więc współwinni zbrodni pedofilii w Kościele katolickim??.."https://wiadomosci.onet.pl/kraj/list-do-redakcji-czy-systemowe-ukrywanie-pedofilii-to-wspoludzial-w-przestepstwie/l0glwtd
Do kościoła idzie się jednak dla księdza, a dokładnie w celu zaspokajania jego potrzeb finansowych. Co do istoty samego kościoła, to polecam lekturę "Dzieje Apostolskie 17/24-29". Dla zachęty fragment: ``Bóg, Który Stworzył świat i wszystko na nim, On, Który Jest Panem nieba i ziemi, NIE MIESZKA W ŚWIĄTYNIACH ZBUDOWANYCH RĘKĄ LUDZKĄ i nie odbiera posługi z rąk ludzkich, jak gdyby czegoś potrzebował, bo Sam Daje wszystkim życie i oddech, i wszystko.(…)`` po więcej zapraszam tutaj: http://www.eioba.pl/a/2ioq/pan-bog-nie-mieszka-w-swiatyniach-murowanych
https://www.wiocha.pl/1581769,Tak-dla-przypomnienia-...zeby-zilustrowac-gloszone
https://www.wiocha.pl/1580767,Na-wesolo
https://www.wiocha.pl/1578618,Zagadka
"z powołania" to był kiedyś żołnierz. będąc jakiś czas temu na przysiędze wojskowej, rozbawił mnie swoim tekstem jeden plebanek: ..."bóg, który powołał was do służby(...)". mnie w sumie powołało WKU, no ale czasy się zmieniają...
U oo Reformatorów również takowego listu nie słyszałam
Trzeba było siedzieć w domu a nie chodzić po jakiś Reformatach - nie miałaby pani problemów z jakimś tam listem.
Nie tak dawno w tej antypolskiej tv zwanej tvn -em , był dziennikarz , który molestował swoje koleżanki dziennikarki . Czy też na podstawie tego znanego przypadku należy mówić o pedofilii w tvn , jak się o czyni w przypadku Kościoła ?
Po pierwsze: TVN jest "niezależną" telewizją amerykańską - to jedyny sojusznik pisobolszewizmu przecież, więc nieładnie opluwać ich, bo pogrożą palcem (jak to już drzewiej bywało) i zaraz podkulicie ogony pisowcy.Po drugie.Co to za porównanie???Nie odróżniasz waść przestępstwa pedofilii od molestowania - nie wiem czy z niewiedzy czy celowo oszukujesz (bo w TVN nikt przestępstwa pedofilii nie popełnił). Poza tym.Dziennikarz to zawód, ksiądz to powołany przez boga jego przedstawiciel a nie ktoś przyjęty do roboty.Czy w TVN-ie istniał system, zarządzenie jakoweś, że należy ukrywać przypadki molestowania? - nie!Czy zdarzył się przypadek, że TVN przeniósł jakiegoś dziennikarza do innej TV czy na zaplecze po takim incydencie? - nie!Wywalony został na zbity! Nie słyszałem aby jakiś ksiądz-pedofil został sam z siebie przez kościół wywalony ze stanu (z zawodu?) kapłaństwa na zbity pysk i zgłoszony tak jak prawo nakazuje prokuraturze.Czy w TVN-ie masowo występują przypadki pedofilii? - nie słyszałem o jakimkolwiek!I właśnie, najważniejsza różnica. Mówimy nie o przysłowiowym poklepywaniu dorosłych ludzi po pupie ale o potwornych zbrodniach księży-pedofilów na bezbronnych dzieciach i o ukrywaniu tych zbrodni przez ich szefów. W żadnej innej grupie społecznej, poza księżmi tak nie ma i tak się nie dzieje. Nigdzie też przestępcy nie są tak tolerowani i chronieni jak księża w Polsce. Jeżeli jakiś walnięty w głowę klecha twierdzi, że najwięcej pedofilów jest wśród murarzy, bredząc coś o zawodzie księdza to w zasadzie byłaby prawda jeżeli policzyć tych wszystkich sukienkowych co z kielniami w ręce otwierają czy wmurowują kamienie węgielne pod różne i różniste budowle z toaletami publicznymi włącznie.Wypadałoby napisać sprostowanie, że swoim bezmyślnym wpisem chciałeś odwrócić kota ogonem bo tak biskupy kazali.
Pedofilia kościelna to udowodniona zbrodnia powszechnie znana i tolerowana przez niektóre srodowiska a najbardziej boli że jest otoczona opieką państwa zainteresowane bezkarnoscia tej zbrodni.
Nie wiem czy zdajemy sobie sprawę ale likwidacja pedofilii w Kościele Katolickim to likwidacja prawie ze całkowita struktur administarcyjnych Kościoła Katolickiego w Polsce.Kościół to My wierni stanowimy o jego potędze.Jeżeli do oczyszczenia Kościoła zachodzi potrzeba likwidacji jego struktury to uczyńmy to.Kościół jest o wiele ważniejszy niż biskupi,kapłani iinnni którzy dopuścili się zbrodni pedofilii i sa zbrodniarzami w Kościele Katolickim.Tolerowanie tej zbrodni lub zamiatanie jej pod dywan co jest ochoczo czynione nie uzdrowi KK a jedynie go pogrąży jak to sie stało w ultrakatolickich krajach nie tylko Europy.
Tylko komisja ekspercka spoza kościoła, bez polityków z szerokimi uprawnieniami także prokuratorskimi jest w stanie oczyścić to szambo kościołowe. Każde inne rozwiązanie to strata czasu i pogłębienie się zarazy pedofilskiej.
Byłam w pewnym kościele w naszej archidiecezji i jednak nie słyszałam odczytanego tego listu tylko ksiądz głosił homilię? Czyli jednak nie wszędzie jest posłuszeństwo biskupowi chyba że ten ksiądz jest tym oburzony że takie rzeczy na ambonie ma czytać?