Reklama

Blisko 9,4 mln zł na ratowanie zabytków. Na liście beneficjentów nie brakuje obiektów z Przemyśla

Rekordową liczbę wniosków o dotacje na utrzymanie zabytków zarejestrowano w tegorocznym rozdaniu pieniędzy będących w dyspozycji Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu. W efekcie zawartych zostanie 265 umów z właścicielami zabytkowych obiektów. Do podziału była kwota prawie 9,4 mln zł. Kasa trafi między innymi do przemyskiej archikatedry i szczególnie cennego pod względem zabytkowym kościoła Franciszkanów, ale także na remonty wielu przemyskich kamienic.

– W tym roku wpłynęła rekordowa liczba 418 wniosków o dotacje na utrzymanie zabytków. Na cen cel mamy przeznaczoną kwotę 9 mln 392 tysięcy złotych. Środki zostaną przeznaczone między innymi na prace remontowo-konserwatorskie dworów, kamienic, obiektów sakralnych i innych powiedziała na konferencji podsumowującej tegoroczne rozdanie wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

O państwowe dotacje na finansowanie prac remontowo-konserwatorskich mogli się ubiegać właściciele zabytków wpisanych do rejestru obiektów ruchomych i nieruchomych. Na obiekty architektury przyznano kwotę 6 tys. 232 mln zł (157 dotacji), a na obiekty ruchome 3 tys. 160 mln zł (108 dotacji).

Na liście zabytków Podkarpacia, które otrzymają finansowe wsparcie, dominują obiekty sakralne. Dotacja popłynie do 71 z nich. Dofinansowanie pójdzie też na[paywall] prace remontowo-konserwatorskie 16 dworów, 29 kamienic i 39 obiektów innego typu.

Najwięcej spośród złożonych propozycji dotyczyło delegatury przemyskiej (aż 188, przy czym 130 wniosków dotyczyło zabytków nieruchomych, a 58 ruchomych). Ze względu na braki formalne odrzuconych zostało 13 z nich.

Reklama

Co dla Przemyśla?

Które zabytki w samym Przemyślu zyskają najwięcej z tegorocznej puli?

Jeśli chodzi o obiekty nieruchome, to m. in.: klasztor Franciszkanów, w którym wykonane mają zostać prace izolacyjne; cerkiew przy ulicy Wilczańskiej, gdzie wyremontowany zostanie dach; cmentarz przy Słowackiego, gdzie potrzebny jest remont ogrodzenia i bramy wejściowej; klasztor Karmelitanek, wymagający instalacji wczesnego wykrywania pożaru na strychu; koszary wojskowe przy Słowackiego, gdzie planowana jest wymiana stolarki okiennej; klasztor Franciszkanów-OFM (Reformatów), na którego terenie wyremontowane mają zostać altana wraz z piwnicą.

Na liście beneficjentów nie brakuje też przemyskich kamienic. Fundusze znajdą się między innymi dla tych zlokalizowanych przy: 3 Maja 21, pl. Katedralnym 6, Asnyka 6, Franciszkańskiej 37 i 9, Kazimierza Wielkiego 26, Klasztornej 12, Puszkina 8a czy Sienkiewicza 5.

Jeśli chodzi o zabytki ruchome, dofinansowanie obejmie sporo obiektów sakralnych z Przemyśla. Bazylika Archikatedralna otrzyma fundusze na prace konserwatorskie i restauratorskie Kaplicy Najświętszego Sakramentu; Collegium

Marianum pieniądze na remont ołtarza; klasztor Franciszkanów środki na 2. etap konserwacji ołtarza Matki Bożej Częstochowskiej i św. Franciszka oraz na konserwację i restaurację prezbiterium i nawy bocznej; klasztor Karmelitanek z kolei na konserwację i renowację polichromii na sklepieniu oraz trzech ołtarzy bocznych.

Finansowe wsparcie na pełną konserwację obrazu św. Tekli i dwóch zwieńczeń ołtarzy bocznych ze św. Błażejem i św. Mikołajem dostanie też Muzeum Archidiecezjalne; natomiast opactwo ss. Benedyktynek przy pl. Konstytucji pieniądze na 2. etap konserwacji obrazu „Portret Magdaleny Iliniczówny”.

Podobnie fundusze na konserwację i restaurację 5 obrazów wraz z ramami oraz na 2. etap konserwacji obrazu „Matka Boska Niepokalanie Poczęta” dostanie otrzyma klasztor Franciszkanów – OFM (Reformatów).


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    RP - niezalogowany 2021-05-25 21:05:07

    Kamienice sypią się wszędzie w Przemyślu a kasę dostają przeważnie czarnosukienkowi...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    FDSA - niezalogowany 2021-05-25 21:51:48

    INNOSUKIENKOWI TYŻ

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Jom - niezalogowany 2021-05-26 12:57:40

    Przestałem chodzić do Franciszkanów ponieważ tam ciagle żebeanina nawet w tygodniu i po kazdej mszy obstawiaja wyjscia i co łaska.To jest wstyd.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama