Rekordową liczbę wniosków o dotacje na utrzymanie zabytków zarejestrowano w tegorocznym rozdaniu pieniędzy będących w dyspozycji Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu. W efekcie zawartych zostanie 265 umów z właścicielami zabytkowych obiektów. Do podziału była kwota prawie 9,4 mln zł. Kasa trafi między innymi do przemyskiej archikatedry i szczególnie cennego pod względem zabytkowym kościoła Franciszkanów, ale także na remonty wielu przemyskich kamienic.
– W tym roku wpłynęła rekordowa liczba 418 wniosków o dotacje na utrzymanie zabytków. Na cen cel mamy przeznaczoną kwotę 9 mln 392 tysięcy złotych. Środki zostaną przeznaczone między innymi na prace remontowo-konserwatorskie dworów, kamienic, obiektów sakralnych i innych – powiedziała na konferencji podsumowującej tegoroczne rozdanie wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.
O państwowe dotacje na finansowanie prac remontowo-konserwatorskich mogli się ubiegać właściciele zabytków wpisanych do rejestru obiektów ruchomych i nieruchomych. Na obiekty architektury przyznano kwotę 6 tys. 232 mln zł (157 dotacji), a na obiekty ruchome 3 tys. 160 mln zł (108 dotacji).
Na liście zabytków Podkarpacia, które otrzymają finansowe wsparcie, dominują obiekty sakralne. Dotacja popłynie do 71 z nich. Dofinansowanie pójdzie też na[paywall] prace remontowo-konserwatorskie 16 dworów, 29 kamienic i 39 obiektów innego typu.
Najwięcej spośród złożonych propozycji dotyczyło delegatury przemyskiej (aż 188, przy czym 130 wniosków dotyczyło zabytków nieruchomych, a 58 ruchomych). Ze względu na braki formalne odrzuconych zostało 13 z nich.
Które zabytki w samym Przemyślu zyskają najwięcej z tegorocznej puli?
Jeśli chodzi o obiekty nieruchome, to m. in.: klasztor Franciszkanów, w którym wykonane mają zostać prace izolacyjne; cerkiew przy ulicy Wilczańskiej, gdzie wyremontowany zostanie dach; cmentarz przy Słowackiego, gdzie potrzebny jest remont ogrodzenia i bramy wejściowej; klasztor Karmelitanek, wymagający instalacji wczesnego wykrywania pożaru na strychu; koszary wojskowe przy Słowackiego, gdzie planowana jest wymiana stolarki okiennej; klasztor Franciszkanów-OFM (Reformatów), na którego terenie wyremontowane mają zostać altana wraz z piwnicą.
Na liście beneficjentów nie brakuje też przemyskich kamienic. Fundusze znajdą się między innymi dla tych zlokalizowanych przy: 3 Maja 21, pl. Katedralnym 6, Asnyka 6, Franciszkańskiej 37 i 9, Kazimierza Wielkiego 26, Klasztornej 12, Puszkina 8a czy Sienkiewicza 5.
Jeśli chodzi o zabytki ruchome, dofinansowanie obejmie sporo obiektów sakralnych z Przemyśla. Bazylika Archikatedralna otrzyma fundusze na prace konserwatorskie i restauratorskie Kaplicy Najświętszego Sakramentu; Collegium
Marianum pieniądze na remont ołtarza; klasztor Franciszkanów środki na 2. etap konserwacji ołtarza Matki Bożej Częstochowskiej i św. Franciszka oraz na konserwację i restaurację prezbiterium i nawy bocznej; klasztor Karmelitanek z kolei na konserwację i renowację polichromii na sklepieniu oraz trzech ołtarzy bocznych.
Finansowe wsparcie na pełną konserwację obrazu św. Tekli i dwóch zwieńczeń ołtarzy bocznych ze św. Błażejem i św. Mikołajem dostanie też Muzeum Archidiecezjalne; natomiast opactwo ss. Benedyktynek przy pl. Konstytucji pieniądze na 2. etap konserwacji obrazu „Portret Magdaleny Iliniczówny”.
Podobnie fundusze na konserwację i restaurację 5 obrazów wraz z ramami oraz na 2. etap konserwacji obrazu „Matka Boska Niepokalanie Poczęta” dostanie otrzyma klasztor Franciszkanów – OFM (Reformatów).
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Kamienice sypią się wszędzie w Przemyślu a kasę dostają przeważnie czarnosukienkowi...
Przestałem chodzić do Franciszkanów ponieważ tam ciagle żebeanina nawet w tygodniu i po kazdej mszy obstawiaja wyjscia i co łaska.To jest wstyd.
Kamienice sypią się wszędzie w Przemyślu a kasę dostają przeważnie czarnosukienkowi...
INNOSUKIENKOWI TYŻ
Przestałem chodzić do Franciszkanów ponieważ tam ciagle żebeanina nawet w tygodniu i po kazdej mszy obstawiaja wyjscia i co łaska.To jest wstyd.