Reklama

Budowa przejścia granicznego ma ruszyć w przyszłym roku

11/09/2017 17:00

Mamy nowe informacje dotyczące planowanego polsko-ukraińskiego przejścia granicznego Malhowice – Niżankowice. Jego budowa ma ruszyć w 2018 roku. Czy będzie tam możliwy ruch pieszych i rowerzystów?

Rozmowy w tej sprawie trwają od blisko 20 lat. O budowę przejścia apelują od dawna samorządowcy zarówno z Polski, jak i Ukrainy. Sprawa stała w martwym punkcie do października 2012 roku, kiedy strona ukraińska przekazała Polsce notę dyplomatyczną. Stanowiła ona pozytywną odpowiedź na polską propozycję utworzenia drogowego przejścia granicznego Malhowice – Niżankowice[paywall].

Projekt był niekompletny

W grudniu 2013 r. Rada Gminy Przemyśl uchwaliła Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego o nazwie „Malhowice-1/2012”. Prace projektowe rozpoczęto w roku 2014.

Reklama

– Wykonawca projektu nie wywiązał się z terminu umownego realizacji zamówienia, to jest 1 grudnia 2014 r. a kilkakrotnie poprawiana i uzupełniana dokumentacja ostatecznie dostarczona 13 marca 2015 r. była niekompletna, przez co 1 kwietnia 2015 r. wojewoda podkarpacki złożył oświadczenie o odstąpieniu od umowy – informuje Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego.

W 2016 r. opracowano program funkcjonalno-użytkowy drogowego przejścia granicznego Malhowice – Niżankowice, a obecnie opracowywana jest dokumentacja projektowa, w tym kosztorysy inwestorskie, które określą szczegółowe koszty realizacji tej inwestycji. – Umożliwi to zabezpieczenie odpowiednich środków finansowych w budżecie państwa na realizację i wszczęcie procedury przetargowej na wyłonienie wykonawcy zadania.  Rozpoczęcie robót budowlanych planowane jest w 2018 roku, natomiast zakończenie przewidziane jest na 2020 rok – podaje M. Waksmundzka-Szarek.

Reklama

Tylko dla samochodów

Porozumienie zawarte ze stroną ukraińską nie przewiduje w Malhowicach odpraw granicznych w ruchu pieszym. – Przejście przeznaczone będzie dla międzynarodowego ruchu osobowego środkami transportu o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony z wyłączeniem ruchu pieszego – informuje rzecznik wojewody. 

Prowadzone są jednak działania, aby to umożliwić. – W marcu 2017 r. strona ukraińska poinformowała o przygotowaniu projektu noty dyplomatycznej dotyczącej rozszerzenia zakresu ruchu na tym przejściu granicznym o ruch pieszy, która po niezbędnych uzgodnieniach zostanie przekazana stronie polskiej – mówi M. Waksmundzka-Szarek.

Reklama

Podpisanie stosownego porozumienia w tym zakresie umożliwi zaprojektowanie, a następnie budowę stałej infrastruktury przewidzianej do odpraw granicznych w ruchu pieszym.

Warto zaznaczyć, że wcześniej podawane były już różne terminy rozpoczęcia i zakończenia budowy przejścia w Malhowicach. Z różnych względów inwestycji nie udawało się rozpocząć.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Wojtek Bakun - niezalogowany 2017-09-11 17:07:09

    Nie będzie dopóki ministerstwo nie uaktualni noty dyplomatycznej w tym zakresie. Ruch pieszo rowerowy to konieczność na tym przejściu, podobnie jak zaplanowanie przejścia kolejowego.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Miłosnicy kolei - niezalogowany 2017-09-11 19:42:09

    Brawo Panie Pośle. Stowarzyszenie linia 102.pl popiera Pana tylko proszę się stawić w sprawie na górnym pułapie.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    hasler - niezalogowany 2017-09-11 20:16:03

    Ale konkretnie dzieciaki, w czym POpieracie ? Fakty

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama