Budynek wieży ciśnień na Winnej Górze jest kojarzony prawdopodobnie przez wszystkich przemyślan. Ten „obiekt utrzymany w charakterze modernistycznym, formą i usytuowaniem stanowi ważny element krajobrazu kulturowego tej części miasta i jego dominantę” –podkreśla Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków. W ostatnich dniach został wpisany do rejestru zabytków.

fot.D. Pękalski/PWUOZ Przemyśl
Rejestr ma prowadzić do zabezpieczenia i utrzymania budowli i jej otoczenia w jak najlepszym stanie oraz zapewnić warunki do jego naukowego badania i dokumentowania. W ostatnich dniach został do niego wpisany budynek wieży ciśnień na Winnej Górze.
Rejestr ma prowadzić do zabezpieczenia i utrzymania budowli i jej otoczenia w jak najlepszym stanie oraz zapewnić warunki do jego naukowego badania i dokumentowania. Sam budynek wieży ciśnień jest wyjątkowy chociażby dzięki faktowi, że jest jedynym przykładem tego typu zabytków techniki dwudziestolecia międzywojennego na terenie Przemyśla.
„Budowla posiada wyodrębniony[paywall] trzon i część mieszczącą zbiornik nakryty ośmiobocznym dachem i wieżyczką. Obiekt utrzymany w charakterze modernistycznym, formą i usytuowaniem stanowi ważny element krajobrazu kulturowego tej części miasta i jego dominantę. Pomimo, iż utracił swoją pierwotną funkcję, to jest istotnym przykładem myśli technicznej związanej z miejską siecią wodociągową. Obiekt zachował z okresu budowy bryłę oraz wyposażenie w postaci żelbetowego zbiornika na wodę” – przekazują pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu.
Omawiany obiekt powstał na terenie fortu XIX „Buda”, który został częściowo rozebrany w latach 1920-1930.
Jego wybudowanie związane było z wybudowaniem na stokach Winnej Góry osiedla domów oficerskich (lata 1922-1928), do których wieża ciśnień ze zbiornikiem wyrównawczym i siecią wodociągową miała doprowadzać wodę do poszczególnych budynków.
„W okresie II wojny światowej wieża została uszkodzona pociskiem artyleryjskim i wówczas Niemcy zdemontowali rurociąg doprowadzający wodę do zbiornika. Budynek obecnie wykorzystywany jest jako podręczny magazyn” – informuje WUOZ.

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze