Reklama

Budynek wieży ciśnień na Winnej Górze został uznany za zabytek

Budynek wieży ciśnień na Winnej Górze jest kojarzony prawdopodobnie przez wszystkich przemyślan. Ten „obiekt utrzymany w charakterze modernistycznym, formą i usytuowaniem stanowi ważny element krajobrazu kulturowego tej części miasta i jego dominantę” –podkreśla Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków. W ostatnich dniach został wpisany do rejestru zabytków.


fot.D. Pękalski/PWUOZ Przemyśl
Rejestr ma prowadzić do zabezpieczenia i utrzymania budowli i jej otoczenia w jak najlepszym stanie oraz zapewnić warunki do jego naukowego badania i dokumentowania. W ostatnich dniach został do niego wpisany budynek wieży ciśnień na Winnej Górze.

Rejestr ma prowadzić do zabezpieczenia i utrzymania budowli i jej otoczenia w jak najlepszym stanie oraz zapewnić warunki do jego naukowego badania i dokumentowania. Sam budynek wieży ciśnień jest wyjątkowy chociażby dzięki faktowi, że jest jedynym przykładem tego typu zabytków techniki dwudziestolecia międzywojennego na terenie Przemyśla.

Reklama

„Budowla posiada wyodrębniony[paywall] trzon i część mieszczącą zbiornik nakryty ośmiobocznym dachem i wieżyczką. Obiekt utrzymany w charakterze modernistycznym, formą i usytuowaniem stanowi ważny element krajobrazu kulturowego tej części miasta i jego dominantę. Pomimo, iż utracił swoją pierwotną funkcję, to jest istotnym przykładem myśli technicznej związanej z miejską siecią wodociągową. Obiekt zachował z okresu budowy bryłę oraz wyposażenie w postaci żelbetowego zbiornika na wodę” – przekazują pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu.

Omawiany obiekt powstał na terenie fortu XIX „Buda”, który został częściowo rozebrany w latach 1920-1930.

Jego wybudowanie związane było z wybudowaniem na stokach Winnej Góry osiedla domów oficerskich (lata 1922-1928), do których wieża ciśnień ze zbiornikiem wyrównawczym i siecią wodociągową miała doprowadzać wodę do poszczególnych budynków.

Reklama

„W okresie II wojny światowej wieża została uszkodzona pociskiem artyleryjskim i wówczas Niemcy zdemontowali rurociąg doprowadzający wodę do zbiornika. Budynek obecnie wykorzystywany jest jako podręczny magazyn” – informuje WUOZ.


fot.D. Pękalski/PWUOZ Przemyśl
MR
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama