Trwające od jakiegoś czasu prace remontowe kaplicy oraz budynku gospodarczego przy jarosławskim cmentarzu mają się ku końcowi. Jeśli pogoda pozwoli, już w drugiej połowie stycznia rusztowania przy bramie głównej znikną, a nekropolia odzyska swój majestat.
Prace remontowe przy głównej bramie tak zwanego nowego cmentarza to już kolejny etap realizacji zadania pod nazwą „Remont i przebudowa zespołu głównej bramy wjazdowej cmentarza komunalnego przy ul. Krakowskiej w Jarosławiu”.
Nekropolia została[paywall] założona na początku XX wieku. Pierwsze pochówki na cmentarzu datowane są na 1906 rok. Rokrocznie nekropolia jest powiększana, kilka lat temu zainstalowano kolumbarium, powstał nowy parking i dodatkowe wejście.
Realizowany aktualnie projekt dotyczy remontu dachów obu budynków oraz odnowienia elewacji. Prace odbywają się pod nadzorem konserwatora zabytków.
Kaplica pełni funkcję sakralną, a brama wraz z obejściem stanowią miejsce reprezentacyjne, wiodące na główną aleję z najstarszymi nagrobkami, podlegającą ochronie prawnej ze względu na swoją wartość historyczną.
Środki na modernizacje pochodzą z budżetu miasta. Wynoszą ponad 130 tysięcy złotych.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze