Według samorządowców, w tym również prezydenta miasta Przemyśla Wojciecha Bakuna, podział środków w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych był nieobiektywny, a pieniądze zostały przekazane bez zachowania transparentności. Zarzucają rządowi, że kierował się kryterium przynależności politycznej samorządowców. Zaapelowali o ujawnienie pełnych wyników oceny wniosków.
Według przedstawicieli samorządów z Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu w Rządowym Funduszu Inwestycji Lokalnych (RFIL), którego druga transza została rozdzielona na początku grudnia ub.r., pieniądze zostały rozdane według klucza politycznego.
Samorządowcy zadeklarowali, że zwrócą się o powołanie komitetu, który będzie mógł nadzorować przyznanie środków w ramach funduszu i będzie „głosem doradczym dla premiera przy przyznaniu środków publicznych”. Z taką oceną i propozycją nie zgadza się strona rządowa[paywall].
Przewodniczący Związku Miast Polskich senator Zygmunt Frankiewicz podkreślił, że w środowisku samorządowym podział środków spowodował „wielkie poruszenie i oburzenie”.
– Będziemy się domagali przejrzystości, skoro przejrzysty musi być podział środków i ich wydatkowanie w gminie, a w rządowym funduszu dzielone są miliardy, tymczasem nie został podany wykaz punktacji wniosków. Oczekujemy, że w przyszłości powstanie komitet monitorujący, który będzie nadzorował rozdział pieniędzy i niezależna agencja, która będzie nadzorowała rozdział funduszy w nowej perspektywie finansowej – powiedział.
Jak wskazali samorządowcy, 89 procent środków zostało przekazanych do województw współrządzonych przez PiS. Sporządzili zestawienie, z którego wynika, że samorządy, które nie preferują opcji politycznej rządu, nie otrzymały dofinansowania.
Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki wskazał, że ostatecznie łączna kwota rozdysponowana dla województw to 330 mln zł, przy czym samorządy rządzone przez PiS otrzymały 274 mln zł. Wskazali również, że najpierw „zabiera im się” pieniądze z wpływów z podatków PIT, a potem „daje się je w ramach programu”.
Jak podkreślił prezydent Sopotu Jacek Karnowski, strona samorządowa wolałaby, „żeby były to środki ujęte w podatku PIT”. – Po zabraniu nam 1,5 mld z podatku PIT bez rekompensaty nie chcielibyśmy, żeby nasi mieszkańcy byli karani za to, że wybrali „nie tę władzę” – dodał.
Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to 12 mld zł bezzwrotnego wsparcia dla samorządów: 6 mld zł trafiło do wszystkich gmin i powiatów w Polsce latem, natomiast kolejne 6 mld zł wymaga złożenia przez samorządy wniosku o wsparcie.
Wśród samorządów, które w dwóch ostatnich rozdaniach nie otrzymały ani złotówki, jest Przemyśl. Prezydentem jest Wojciech Bakun, który wygrał wybory, startując z listy „Kukiz’15”.
– Z tego funduszu otrzymaliśmy ponad dwa miliony złotych. Oczywiście dziękujemy za to. Wówczas to była jednak kwota wynikająca z pewnego algorytmu. Algorytmu, który nakazywał przekazać pieniądze wszystkim. Zasady przyznawania przy kolejnych dwóch rozdaniach nie były do końca jasne. Przy drugiej transzy złożyliśmy sześć wniosków, ani jeden nie został pozytywnie rozpatrzony, przy trzecim rozdaniu – trzy. Patrzyliśmy, analizowaliśmy, staraliśmy dopasować z projektami, które zyskały uznanie w pierwszym rozdaniu. Ani jeden nie zyskał przychylności, choć liczyliśmy na jakiekolwiek wsparcie. Ciężko mi wytłumaczyć dlaczego – powiedział prezydent W. Bakun.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.PiS to największe złodziejstwo współczesnych czasów
nie porównuj pionka do zorganizowanej grupy o znamionach mafijnych.
PO to sami prawi członkowie, począwszy od Nowaka
Podobnie jak w każdej partii znajdziesz ludzi pokroju Nowaka, jak i prawych i sprawiedliwych towarzyszy pokroju Sasina, Szumowskiego, Kaczyńskiego, Biereckiego, Obajtka, Kamińskiego, Piotrowicza... etc. etc. etc.
Zawsze w historii narodów od starożytności poczynając pierwszym etapem upadku państwa jest zawsze demoralizacja władzy co robi ze wszystkim zasadami a nawet zwyczajami ludowymi to co chce i w/g własnego uznania nie patrząc na naród polegając tylko na swoich bezwolnych funkcjonariuszach
A co Tadeusxu bylo wczesniej?Podpowiem ci.Taka sama demoralizacja jak dzis.Wiec to napisz.
Rozumiem że wszyscy wielcy nieobecni od lat a mający wpływ na przyznie tej umęczonej z nędzy i żebraniny przynajmniej jakieś drobnicy na podstawowe wydatki. Nie ma sensu się powtarzać bo pisałem wiele w tym bolesnym temacie ale jest pewne że wszystkie partyjne nieudane brzydkie Kaczątka: jak Kuchciński, brzuchaty mający aspiracje brukselskie Pilch, jakaś udająca wicewojewodę Sawicka która od początku nic nie może, najlepszy jednak numer zrobiła przyboczna Kuchty która nie dając sobie rady niemal na żadnym stołku wypłakała niezłą fuchę w podobnie jak były prezydent w państwowej spółeczce. Gratulacje. Tylko jedno, wszyscy wrócicie tu, do naszej mieściny, zobaczycie efekty zaniechań, przecież zostaliscie wybrani właśnie po to by przynajmniej w jakiejść części wzmocnić Przemyśl finansowo, gospodarczo, cywilizacyjnie, ekonomomicznie, sportowo jak np dzieje się w Jarosławiu a co mamy upadek, nieustanną biedę i żebraninę, mieścina na skraju upadku cywilizacyjnego. Dobrze że są jeszcze państo Fedczyńscy którzy zawsze ratują każde znalezione zwierzę, chwała z to i to jedynie ONI rozsławiają Przemyśl, reszta politykierów raczej do Szkła Kontaktowego. Ale skoro od dekad suweren nigdy nie rozliczył swoich posłańców za ich działania to trudno o inne efekty działania, ponoć przemyskka "wadza" nie potrafi dobrze sfrmułować i uzasadnić wniosków. Ciekawe że wszyscy na czele ze Stalową. Mielcem czy Jarosławie na czele zawsze dostają, pani posłanka Szmidt Rodziewicz zrobiła dla Jarosławia u powiatu więcej o wiele więcej niż ci wszyscy przemyscy krezusi. I jeśli ktoś czeka w Przemyślu na cud mamony to jak widać od lat to doczeka się jak widać od lat cudu gestu Kozakiewicza, i nieustannego dziadostwa , brudu, obdartych z tynków kamienic i domów, choć wracając autobusem wczoraj ze szpitala zobaczyłem piewszy raz od roku posprzątane ulice, chodniki, przystanki, może to ten jednorazowy przemyski cud.
Wierzysz w to że oni tu wrócą? Tak jak "biedny" Kwachu który siedzi w Szwajcarii u siostry .Ostatnio pisowski Rychu siedzący w Brukseli już nie wiadomo którą kadencję zwrócił do kasy ponad 100 tys. euro które zapewne przez "pomyłkę" sobie przywłaszczył. Zwyczajny złodziej i co? i nic ,wszystko gra,chwile zniknie z telewizora aby za jakiś czas znowu robić za "ałtorytet".Mój stosunek do wszystkich polityków oddaje piosenka Kukiza https://www.youtube.com/watch?v=Q8tWkfyfmigOczywiście dotyczy to wszystkich polityków, do Kukiza też mam dużo zastrzeżeń.
I really enjoyed this site. This is such a Great resource that you are providing and you give it away for free. temple run 3
Ta banda po złupieniu kraju pochowa się na starość w swoich posiadłościach na wsiach gdzieś z dala od społeczeństwa. Nie wiem, czy wiedzą co to wstyd, bo honoru za grosz. Dlatego nie pokazują się w Przemyślu.
zorganizowana wyprzedaż Polski już była za PO, dlatego teraz takie larum, bo się urwało...
Szykuja kolejna podłość.Wczoraj wycinano trawę ikoło Krzyża Zawierzenia.Bedą ogłaszali kolejną podłość ze strony rządzących dla naszego miasta i mieszkańców.
Taka jest nasza najjaśniejsza III RP za która jak mówił ostatnio prezydent Duda zaszczytem jest zginąć.I kto wie czy nie szykują naszym dzieciom i wnukom takiej przyszłości patrząc na to co się dzieje na wschodzie.https://www.money.pl/gielda/daniel-obajtek-najhojniej-wynagradzany-przez-panstwowe-spolki-porownalismy-zarobki-prezesow-6629260725987872a.htmlEmerytura i pensja na podkarpaciu w co najmniej 80 % oscyluje w granicach najniższego wynagrodzenia.Wysokość emerytury w Polsce 2020Ile osób pobiera emerytury w Polsce: 5 mln 572 tysiąceNajczęściej wypłacana emerytura: 1065,60 zł brutto (906 zł netto)Dominująca emerytura mężczyzn: 2177,80 zł bruttoDominująca emerytura kobiet: 1065,38 zł bruttoŹródło: ZUS marzec 2018Zarobki też za poziomie minimumOkazuje się, że na Podkarpaciu liczba wszystkich pracujących przekracza 800 tysięcy osób.- Większość z tych zatrudnionych w woj. podkarpackim, czyli około dwie trzecie zarabia poniżej kwoty przeciętnego wynagrodzenia. Co istotne jedna trzecia pracujących zarabia na rękę nawet poniżej 2,5 tys. zł miesięcznie, czyli w wielu przypadkach niewiele więcej niż wynosi płaca minimalna - zaznacza dr Krzysztof Kaszuba.Ile zarabiają i co mają prezydenci miast na Podkarpaciu [LISTA]Ekonomista przypomina, że oprócz osób zarabiających mniej znajdują się także zarabiające znacznie więcej.
You're a strikingly fit blogger. I have joined your feed and imagine checking for after down a totally discernable Gurgaon Call Girls piece of your staggering post. In like manner, I have shared your site in my shocking affiliations.
I was looking at your substance on this site page and Escorts in Gurgaon I believe this site is enlightening! Keep setting up.
I figured it would have been some staggering old fitting, paying little respect to it genuinely balanced for my time. Gurgaon Escorts Service I will be fitting an association with this page on my blog. I am sure my visitors will locate that obliging.
Pleasant to go to your web journal yet again, it has been a long mammoth for me. Everything considered Gurgaon Escorts this article has ever been sat tight for as necessities belong.
PiS to największe złodziejstwo współczesnych czasów
Tak samo jak Nowak
nie porównuj pionka do zorganizowanej grupy o znamionach mafijnych.