Przeworsk przygotowuje się do drugiej części rewitalizacji Rynku. Burmistrz miasta Leszek Kisiel chce przygotować koncepcję oraz przeprowadzić odpowiednie badania archeologiczne. Pierwszy etap rewitalizacji zakończył się w 2013 roku. To właśnie wtedy oddano do użytku ratusz, kamienicę Rynek 2 oraz bliskie otoczenie tych budynków. Teraz zmienić miałoby się jeszcze więcej.
– Historia miasta od zawsze była moją wielką pasją. Właśnie dlatego kilka lat temu, kiedy byłem jeszcze zastępcą burmistrza, napisaliśmy wniosek, który otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego „Rewitalizacja zabytkowego ratusza wraz z otoczeniem”. Był to pierwszy etap prac, które chcieliśmy przeprowadzić. Teraz czas na kolejny – mówi burmistrz Leszek Kisiel.
W pierwszej fazie[paywall] rewitalizacji miasto zyskało m.in. punkt widokowy na wieży ratusza oraz podziemia, które pełnią funkcję wystawienniczą. Dodatkowo wewnątrz budynków wykonano m.in. nowe posadzki, wymieniono instalację elektryczną, wewnętrzną instalację wodociągową i kanalizacyjną, stolarkę okienną i drzwiową.
– Niestety poprzednia władza nie zrobiła kolejnego kroku w kierunku dalszej rewitalizacji. Rynek jest trochę zaniedbany, jest też problem z parkowaniem. Właśnie dlatego chcę wrócić do starego pomysłu i kontynuować prace – dodaje Leszek Kisiel.
Plany poprzedzą konsultacje
Jak zapewnia burmistrz w obecnie przygotowanym budżecie na kolejny rok został ujęty plan rewitalizacji. Zanim jednak cokolwiek powstanie, będzie wcześniej skonsultowane z mieszkańcami miasta.
– Chcielibyśmy odnowić elewacje wszystkich kamienic dookoła. Dodatkowo w ramach prac przebudowana zostałaby płyta Rynku. Warto by również odsłonić pomnik Władysława Jagiełły, który dziś zasłaniają ogromne drzewa i krzewy. Nawierzchnia Rynku powinna być z kostki, tak jak było to kiedyś. Oczywiście wszystkie te działania będą poprzedzone konsultacjami z mieszkańcami Przeworska. Chcielibyśmy wiedzieć, co o tym sądzą – mówi Leszek Kisiel.
Burmistrz chce również odnaleźć szczątki kościoła św. Katarzyny, który kiedyś znajdował się na Rynku. Przez wiele lat sądzono, że świątynia była drewniana, dziś już wiadomo, że kościół był murowany i został wybudowany jeszcze zanim Przeworsk otrzymał prawa miejskie. Być może dzięki rewitalizacji na Rynku stanęłaby również studia.
– Wiele miast ma w Rynku takie studnie. Według informacji, które posiadam, również w Przeworsku taka była. Chciałbym ją wyeksponować i odsłonić. Jeżeli nie uda się jej odnaleźć, można by ją odtworzyć – dodaje burmistrz.
Leszek Kisiel zaznacza, że projekt zostanie zrealizowany tylko przy wsparciu unijnych funduszy. Miasto liczy na dofinansowanie, które pokryje wszystkie lub znaczną część kosztów związanych z pracami.
– Jeżeli udałby się otrzymać finansowe wsparcie, budżet miasta prawie wcale nie odczułby tej inwestycji – podkreśla burmistrz.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Róbta co chceta.