Reklama

Burmistrz oskarża starostę, starosta burmistrza. Przepychanka o Żeromskiego trwa w najlepsze

05/04/2019 18:30

Kolejne zaognienie antagonizmów pomiędzy starostą Tadeuszem Chrzanem a burmistrzem Waldemarem Paluchem. Tym razem kością niezgody jest ulica Żeromskiego. Obaj włodarze twierdzą, że trzeba ją wyremontować, obaj oglądają się na siebie w kwestii sfinansowania prac. Cierpią mieszkańcy, bo zarówno ulica, jak i chodnik są w stanie katastrofalnym.

Choć niepozorna, ul. Żeromskiego to ważna arteria miasta. Tą osiedlową drogą codziennie jeżdżą dziesiątki, a nawet setki samochodów, bo rodzice dowożą nią swoje pociechy do przedszkola oraz dwóch szkół podstawowych. Jezdnia jest tu pełna dziur. O kontuzję nietrudno także na krzywym, pełnym ubytków chodniku. W zasadzie wszyscy wiedzą, że Żeromskiego wymaga remontu już teraz, ale w sprawie realizacji przedsięwzięcia dogadać się nie mogą[paywall] .Zarzucał też starostwu, że nie skorzystało z przygotowanego 5 lat wcześniej projektu budowlanego. Jednocześnie podkreślał, że miasto gotowe jest partycypować w kosztach remontu. Wiele uwagi poświecił też burmistrz pismu, które otrzymał od starosty, a w którym ten zwraca się z propozycją, by miasto przejęło Żeromskiego. W. Paluch, jak nietrudno się domyślić, pomysłem nie był zachwycony i wykorzystał go do politycznego kontrataku. – Pan starosta te 50 kilometrów dróg powiatowych leżących na terenie miasta chętnie przekaże, bo ich stan jest fatalny – grzmiał, akcentując, że za drogami musiałyby pójść odpowiednio wysokie środki na ich utrzymanie. – Chciałbym prosić pana starostę i zarząd powiatu jarosławskiego o to, aby w tym roku ta ulica znalazła się w budżecie powiatu. Z odpowiednim wnioskiem wystąpiliśmy do starosty na początku roku. W naszym budżecie jest kwota 1,4 miliona złotych, natomiast w budżecie powiatu jarosławskiego na remont dróg powiatowych na terenie miasta do dziś nie znalazła się ani złotówka – konkludował burmistrz.


fot.Bartłomiej Pacek
Na Żeromskiego ubytki są i na jezdni i na chodniku.

– Odstąpiłem od jego realizacji z kilku względów. Między innymi dlatego, że projekt ten zakładał wycięcie wszystkich drzew na ulicy. Trochę zbrakło rozsądku w tym projektowaniu – ripostował starosta. Wśród powodów zarzucenia projektu wymieniał też różnice w wizji organizacji ruchu na tym terenie. – Pan burmistrz nie podejmuje żadnego racjonalnego rozwiązania, więc w tym roku przystępujemy do remontu tej drogi czy to z panem burmistrzem, czy bez niego – zadeklarował starosta. T. Chrzan odniósł się również do zarzutów W. Palucha o brak współpracy w zakresie remontownia innych dróg powiatowych leżących w obrębie miasta. Przede wszystkim wykazywał, że w poprzednich latach, wbrew dżentelmeńskim umowom, miasto nie zawsze dokładało się po połowie do inwestycji. – Mam pismo, w którym strona miejska typuje 13 ulic, których remont chciałaby wesprzeć finansowo. Oczywiście lista powstała bez żadnej konsultacji z nami, a na te 13 ulic zarezerwowano 1,4 miliona, podczas gdy wartość kosztorysowa ich napraw to 8 milionów. Nie ma rozmowy o konkretach. Miasto chce remontu 13 ulic, stać je na 5, więc powinniśmy usiąść i porozmawiać, które trzeba zrobić w pierwszej kolejności. Ja takiej woli współpracy nie widzę – podsumowywał starosta.

Reklama

Czy trzeci wreszcie skorzysta?

Jak widać, przepychanka trwa, a każda ze stron ma swoje argumenty. W dyskusji nietrudno doszukać się podtekstów natury politycznej. W tle jednak jest fatalny stan drogi i mieszkańcy, którzy w centrum niemałego przecież miasta poruszają się po wertepach. Ich nadzieja na poprawę sytuacji zawiera się w powiedzeniu, że gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta. Kto wie, może rzeczywiście na konfrontacji dwóch największych jarosławskich sił  samorządowych swoje wywalczą, a deklaracje W. Palucha i T. Chrzana uda się przekuć w czyn. Trudno pozbyć się jednak wątpliwości, bo od kilku lat na kłótni o Żeromskiego nie skorzystał nikt.


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    gość - niezalogowany 2019-04-06 08:42:25

    Kto wybrał tego Palucha ? przecież to jest komedia a nie burmistrz 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    gosciowa - niezalogowany 2019-04-06 09:04:02

    Komedio to byl andrej siedziacy 2 kandencie z zalozonymi łapami mający wszystko w poważaniu

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    kierowca - niezalogowany 2019-04-07 22:14:18

    Kiedy skończy się remont bocznej uliczki ul. Pełkińskiej w m. Jarosław - obok sklepu spożywczego PSS SpołemRemont trwa od jesieni zeszłego rokuta część ulicy Pełkińskiej należy chyba do um Jarosławtam wystają studzienki deszczowe i można uszkodzić sobie koło samochodu

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama