Reklama

Burmistrz Paluch kolejny raz bez absolutorium

04/07/2018 15:00

W ubiegły poniedziałek, 25 czerwca, odbyła się sesja rady miasta, podczas której głosowano nad udzieleniem absolutorium burmistrzowi Jarosławia Waldemarowi Paluchowi. Niestety, mimo pozytywnej opinii co do wykonania budżetu, większość radnych zagłosowała przeciwko.

Dzień później W. Paluch zwołał konferencję prasową, na której postanowił przedstawić mieszkańcom powody, dla których nie otrzymał absolutorium za ubiegły rok.

– Podczas poniedziałkowej sesji szczegółowo odpowiadałem radnym na pytania, lecz tak naprawdę zajmowano się[paywall] drobiazgami, zamiast skupić się na wykonaniu budżetu i na bardzo ważnych inwestycjach potrzebnych miastu. Już trzeci raz radni zagłosowali przeciw. Od początku objęcia przeze mnie stanowiska burmistrza skupiam się w głównej mierze na powiększeniu budżetu naszego miasta i zwiększeniu liczby inwestycji. Budżet na 2017 rok był rekordowy, wyniósł 154 miliony złotych. Cztery lata temu, gdy obejmowałem rządy w mieście, wynosił 108 milionów, czyli z roku na rok rośnie. W roku 2015 inwestycje zaplanowane przez mojego poprzednika opiewały na 7 milionów, lecz już w kolejnych latach na wyższe kwoty, by w roku 2017, za który byłem oceniany, ta pula wzrosła aż pięciokrotnie. Wynik głosowania w sprawie nieprzyznania mi przez radę miasta absolutorium przyjmuję z podniesionym czołem – wyjaśniał W. Paluch.

Następnie przeszedł do konkretów, przypominając, że Regionalna Izba Obrachunkowa negatywnie zaopiniowała wniosek Komisji Rewizyjnej Rady Miasta o nieudzielenie absolutorium, wytykając jej brak logiki w postępowaniu.

– Z przekazanych do RIO materiałów niezbicie wynikało, że członkowie komisji rewizyjnej de facto pozytywnie ocenili wykonanie budżetu za 2017 rok, zaś konkluzja w postaci wniosku o nieudzielenie burmistrzowi absolutorium nie miała żadnego związku z tą oceną, czego wymagają stosowne przepisy. Poza tym rada miasta w czasie sesji absolutoryjnej poddała pod głosowanie wniosek w sprawie absolutorium w innym brzmieniu niż ten przekazany do zaopiniowania RIO. Dodam, że absolutorium ma dotyczyć wyłącznie merytorycznej oceny wykonania budżetu jednostki samorządowej i nie może być wyrazem niezadowolenia rady z innej, aniżeli finansowej, działalności jej organu wykonawczego –  skonkludował burmistrz Paluch.

Reklama


fot.Ernest Kocan
Radni po raz trzeci nie udzielili Waldemarowi Paluchowi absolutorium z wykonania budżetu za ubiegły rok.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    kropka - niezalogowany 2018-07-04 19:19:15

    jakoś mnie to nie dziwi pis dzielom zawsze będzie w oku, bo nie robi tak jak oni chcą

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Emeryt - niezalogowany 2018-07-08 17:18:52

    Człowieku zastanów się co piszesz.Czy "San "został sprzedany za PIS-u,czy Jarlan został sprzedany za PIS-u,tak samo i Huta Szkła i szereg jeszcze innych zakładów.Gierek zbudował,a POłamańcy rozprzedali.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama