Reklama

Burmistrz podsumowuje rok rządów

13/03/2016 19:00

Bardzo duże oszczędności. Czysty Jarosław. Starania o inwestorów i nowe miejsca pracy. Rozpoczęcie budowy cmentarza i dokończenie trasy podziemnej. Niepowodzenie z likwidacją Straży Miejskiej. Niezorganizowany ruch pojazdów na Rynku. Bałagan przy ul. Piekarskiej. A w planach 7 placów zabaw, dwa boiska, termomodernizacja sześciu placówek i jarmark średniowieczny.

Tak wygląda streszczenie podsumowania rocznego sprawowania funkcji, przedstawionego przez burmistrza Waldemara Palucha.

– Postawiłem na to, by urząd był przyjazny mieszkańcom. Za tym poszła restrukturyzacja. Zmniejszenie liczby wydziałów z 12 do 5. Najważniejsze to umiejscowienie kancelarii ogólnej na parterze ratusza. Można w niej załatwić wszystkie sprawy. Kolejna zmiana to przeprowadzenie wydziału[paywall] zajmującego się gospodarką odpadami z ulicy Cerkiewnej na  Rynek – wymienia W. Paluch.

– Dzięki temu mieszkańcy mają lepszy dostęp. Mniejsze są wydatki na administrację. W tym roku będzie kosztować około 1,5 miliona złotychmniej niż rok wcześniej. Dzięki zmianom udało się uzyskać kilkumilionową nadwyżkę finansową. Wprowadziliśmy duże zmiany w spółkach miejskich. Jednoosobowe zarządy, umniejszone rady nadzorcze z uszczuplonymi wynagrodzeniami. Nie zaciągnęliśmy zaplanowanych wcześniej kredytów – dodaje.

W ubiegłym roku ruszyła budowa cmentarza, dokończono podziemne przejście, został zakończony spór przy ul. Elektrownianej i można ją było wyremontować. Wyremontowano część ulic i postawiono 9 wiat przystankowych, a na obszarze Starego Miasta powymieniano częściowo instalacje wodociągowe i kanalizacyjne. Powstały boiska na os. Kombatantów i dwa place zabaw. Zmodernizowano monitoring.  Poprawiła się estetyka.

Reklama

Nie udało się

– Porażką jest niedoprowadzenie do likwidacji Straży Miejskiej, to brak półtora miliona w kasie miasta. Mimo trzykrotnych prób nie udało się powołać Centrum Integracji Społecznej, a dałoby to oszczędności i pracę dla około 60 osób. Zoptymalizowanie ruchu na Rynku i strefa płatnego parkowania też się nie powiodło. Dalej jest nieład i bałagan w centrum miasta na placu przy ul. Piekarskiej. Spotykałem się z właścicielem, mobilizowałem go. Nic to nie dało. Proponowałem nawet wykupienie od nich działki przez innego inwestora. Nie zgodzili się. Zostało tylko naliczanie kar w wysokości 20 tysięcy miesięcznie – wymienia burmistrz.

Reklama

Plany

Zamierzenia na bieżący rok są dosyć obszerne. Kontynuacja budowy cmentarza pochłonie 2 mln zł. Na przebudowę ul. Chrobrego pójdzie 3 mln zł. Będzie kolejny etap modernizacji monitoringu oraz termomodernizacja pięciu budynków przedszkolnych i siedziby Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Planowane koszty to około 10 mln zł. Plany obejmują budowę 7 placów zabaw oraz trzech boisk. Ruszy modernizacja bramy krakowskiej, a na dworcu PKP powstanie oddział kancelarii ogólnej UM. Burmistrz zapowiada też jarmark średniowieczny nawiązujący do kupieckich czasów miasta i liczy, że uruchomiony klaster, stowarzyszenie MOG oraz szlak Rakoczego przyniosą oczekiwane skutki.  
erka
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama