Początkiem 2015 r., po ogłoszeniu przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej projektu Programu Wieloletniego „Senior – Wigor”, w gminie Gać zrodził się pomysł utworzenia Dziennego Domu Seniora. 30 grudnia miało miejsce otwarcie tego obiektu.
Na inwestycję wybrano budynek OSP w Białobokach, którego atutem jest jednopoziomowość. Dzięki temu nie było konieczne montowanie windy, a jedynie wykonanie podjazdu dla niepełnosprawnych. Palcówka jest przeznaczona dla osób powyżej 60. roku życia, nieaktywnych zawodowo. Obecnie liczy[paywall] 9 podopiecznych z terenu gminy Gać. Są również chętni spoza gminy, jednak władze w pierwszej kolejności chcą dać szansę swoim mieszkańcom. Miejsc w obiekcie przewidziano dla 20 seniorów.
– Osoby te będą mogły uzyskać wsparcie ze strony rehabilitanta, pielęgniarki, instruktora terapii zajęciowej, opiekuna. Mamy też dwie osoby, które chciałyby przychodzić w ramach wolontariatu i pomagać w opiece – mówiła kierownik Dziennego Domu „Senior-Wigor” Agnieszka Szylar. – Mam nadzieję, że będziecie się Państwo czuć tutaj dobrze, tak jak w domu – zwróciła się do obecnych podczas otwarcia podopiecznych.

fot.Barbara Chmura
W ramach funkcjonowania placówki seniorzy skorzystają m.in. z opieki rehabilitacyjnej czy zajęć kulturalno-oświatowych.
Seniorzy będą mogli korzystać tutaj z posiłków śniadaniowych i obiadowych, z zajęć rehabilitacyjnych, w razie potrzeby będzie organizowany również transport. Na terenie placówki są dwie łazienki, w tym jedna z prysznicem, pralnia, sala główna, gdzie m.in. odbywać się będą warsztaty z terapii zajęciowej oraz będą spożywane posiłki. W wyremontowanym obiekcie jest również sala do ćwiczeń wyposażona w sprzęt sportowy, przeznaczona na rehabilitację. Są także pokój do odpoczynku, sala do terapii grupowej, administracyjna i kuchnia. Na zewnątrz znajdują się meble ogrodowe. Nie zabrakło także ogródka, który seniorzy będą mogli uprawiać na wiosnę.
– Chciałabym ogromnie, aby ten dom zaczął tętnić życiem – podsumowała wójt gminy Gać Grażyna Pieniążek.
Gmina Gać wzięła udział w programie pilotażowym i jako jedna ze stu w Polsce dostała dofinansowanie na to przedsięwzięcie. Jest jedyną jednostką w powiecie przeworskim i jedną z nielicznych na Podkarpaciu, w której powstał Dzienny Dom „Senior-Wigor”.
Koszt remontu budynku wyniósł prawie 300 tys. zł. W ramach robót przebudowane zostały pomieszczenia z przystosowaniem dla osób starszych, instalacje elektryczne oraz sanitarne. W ramach programu zakupione zostały meble do wewnątrz, ogrodowe, medyczne, sprzęt sportowy, AGD, wyposażenie kuchni oraz sprzęt komputerowy. Wartość zakupionych przedmiotów to ponad 100 tys. zł.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
ładna sukienka:)