Po pikietach i manifestacjach celnicy przystąpili do ostrzejszej formy wyrażania dezaprobaty dla planów rządu, który chce połączyć Służbę Celną ze skarbówką i stworzyć Krajową Administrację Skarbową. Do pracy nie przyszło ok. 30 procent całej załogi Izby Celnej w Przemyślu.
W poniedziałek, 13 bm. najtrudniejsza sytuacja panowała na polsko-ukraińskim przejściu granicznym Budomierz – Hruszew. Na dzienną obsadę zmianową stawiło się tylko 2 spośród 13 przewidzianych celników, co natychmiast spowodowało wydłużenie kolejki po stronie ukraińskiej. Pierwotnie czas oczekiwania na odprawę wynosił, aż[paywall] 8 godzin. Później uległ skróceniu do 3 godzin m.in. z uwagi na fakt, że część kierowców zrezygnowało ze stania w tasiemcowej kolejce, a ponadto do służby skierowano celników ze stanowisk administracyjnych. W tym dniu braki kadrowe występowały również na innych przejściach granicznych, np. w Medyce, Krościenku i Korczowej. Łącznie zabrakło, aż 86 funkcjonariuszy, z których większość wzięła urlopy na żądanie bądź zwolnienia chorobowe. Niewiele lepsza sytuacja była we wtorek. W Budomierzu na dzienną zmianę stawiło się 4 z 13 osób, w Korczowej 18 z 27, w Medyce, 25 z 28, w Krościenku 12 z 13. W Oddziałach Celnych w Rzeszowie, Dębicy i Stalowej Woli do pracy stawili się wyłącznie kierownicy placówek, co całkowicie uniemożliwiło obsługę zgłoszeń celnych.
Masowa absencja celników to zdecydowanie ostrzejsza forma protestu przeciwko rządowym planom wprowadzenia Krajowej Administracji Skarbowej, która ma wchłonąć urzędy skarbowe, urzędy kontroli skarbowej oraz Służbę Celną. Zwłaszcza pracownicy tej ostatniej boją się utraty pracy. Nie godzą się na pozbawienie ich mundurów.
„W całej Polsce w wielu jednostkach organizacyjnych Służby Celnej jest wysoka absencja i w kolejnych dniach będzie narastać” – czytamy na stronach internetowych Związku Zawodowego Celnicy.Pl „Brak funkcjonariuszy w Oddziałach Celnych lub niska obsada powoduje, że w procedurze uproszczonej towary są zwalniane samodzielnie przez system informatyczny. Pozostałe zgłoszenia nie są obsługiwane i towary nie są zwalniane. Podobnie sytuacja wygląda na wielu granicach na wschodzie i północy Kraju, na lotniskach i w portach morskich. Funkcjonariusze, którzy są w służbie i chcą w sposób prawidłowy wykonywać obowiązki służbowe są poddawani swoistemu mobbingowi, który wymusza szybkie i pobieżne odprawy, wbrew regulaminom, wytycznym, instrukcjom, wbrew prawu, co powoduje, że do Polski i na terytorium UE większość transportów wjeżdża bez jakiejkolwiek kontroli. Sytuacja powyższa stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa obywateli i budżetu państwa. Stan taki wykorzystują nieuczciwi przedsiębiorcy, przestępcy i oszuści. Dzieje się to w chwili obecnej na ogromną skalę, a wiemy, że zza naszej wschodniej granicy są próby przemytu broni, amunicji, podróbek, wyrobów tytoniowych, towarów podwójnego zastosowania, i innych niebezpiecznych towarów oraz powodujących gigantyczne straty Skarbu Państwa” – przekonują związkowcy.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.give me more , give me more , give me more .....
Ja sie pytam a gdzie plan urlopów. Urlop na żądanie tylko 4 dni w roku. PRACUJE OCHRONIE ZDROWIA I ŻEBY PRACOWNICY BRALI URLOP MASOWO NIE MIEŚCI SIE W GŁOWIE. OTO WŁASNIE SŁUŻBY MUNDUROWE PRACOWAĆ KRÓTKO I NA KONKRETNĄ EMERYTURĘ. A PRACOWNIK OCHRONY ZDROWIA NA EMERYTUĘ PO 40 LATACH PRACY ZA GŁODOWA PŁACĘ. DUŻO ZDROWIA.............................................
Dlaczego pracownicy marketów nie mogą brać urlopów zbiorowo na żądanie
Bardzo dobrze w końcu to służba mundurowa dająca najwięcej przychodów budżetowi a olewana od dawna.
CHOMA PREZYDENT PEREMYSLA WAM POMOŻE WRAZ Z MICHALIKIEM NA CZELE, ON MA CHODY , POWAŻANIE W KIBLU, UKŁADY JAKO KRZYSSZTOF CHOMA WAM POMOŻE WRAZ Z KUCHCINSKIM NA CZELE!
przychodów , buahah buahahah buhahahaha buahahhahahhhaahhahaa buaaaa
I pomoże na pewno jego przydupas @ grześ Chuj-der
Ty możesz strajkować, oni nie mogą. To jedyne co mogą zrobić. Po drugie to celnicy pracują normalnie do 67 r. życia. Proszę zapoznać się z tematem zanm się podniesie głos.
Po wejściu Polski do UE wielu celników trafiło za biurka po 20 latach pracy na przejściach granicznych. To własnie ich chcą rozebrać z mundurów i zrobić z nich cywili w KAS. Przez wiele lat byli potrzebni. A teraz można ich rzucać jak "pies flakiem".Przyjmowali się do pracy na zasadach określonych Ustawą, tak jak wojsko, policja, straż pożarna i inne służby mundurowe, ale to ich tylko chcą rozmundurować. Może pozostałe służby również pozbawimy munduru przecież jesteśmy w UE nie potrzeba nam aż tylu mundurowych. Bieżmy przykład z najlepszych. Celnicy trzymam za Was kciuki.
Cała prawda o polityce pana Ministra Banasia wzgledem jego poprzednika została super opisana w ponizszym artykule - http://www.eioba.pl/.../marian-banas-mistrzem-w-psuciu....Wszystko zmierzało do procesu stopniowego demontażu Słuzby Celnej tak aby pewne grupy interesów mogły czerpać coraz to wieksze dochody wynikające z osłabiania efektywności aparatu kontrolno-celnego aż do jego całkowitej likwidacji!!
Mogą, mogą strajkować i walczyć o swoje prawa.
Przecież nikt im nie broni protestować. Gdyby to robili to nie zarabialiby 1200zł i nikt bym im po głowch nie jeździł.
jasne, banda nierobów i cwaniaków, nie pasuja warunki, to won
sądząc po treści pochlebstw, chyba za siebie trzymasz te kciuki. W jednym masz rację, nie powinno być przywilejów ani dla celników ani dla innych mundurowych. Nie dość że jesteście pod ochroną, zamiast stracić pracę po akcesji na koszt podatników stworzyli wam stanowiska pracy. inne grupy zawodowe nie mają takich warunków, a wam jeszcze źle, bo za siedzenie za biurkiem chcielibyście przywilejów. gdzieś jest granica, jeżeli nie rozsądki, to przyzwoitości. Mam nadzieję, że ktoś z wami zrobi porządek bo w d-----pach wam się poprzewracało. Znam paru przykurczów z UC, co najbardziej krzyczą o swoich zasługach, a tacy przydatni, że żaden przedsiębiorca do pracy by ich na pewno nie przyjął
Najwieksze korzyści czerpiecie wy sami - od lat. Ciepła posadka, system kolesiostwa, .. itd
Czekam na ogłoszenie "sprzedam w Ostrowie,Prałkowcach ,Dybawce"z podpisem celnik.
give me more , give me more , give me more .....
Ja sie pytam a gdzie plan urlopów. Urlop na żądanie tylko 4 dni w roku. PRACUJE OCHRONIE ZDROWIA I ŻEBY PRACOWNICY BRALI URLOP MASOWO NIE MIEŚCI SIE W GŁOWIE. OTO WŁASNIE SŁUŻBY MUNDUROWE PRACOWAĆ KRÓTKO I NA KONKRETNĄ EMERYTURĘ. A PRACOWNIK OCHRONY ZDROWIA NA EMERYTUĘ PO 40 LATACH PRACY ZA GŁODOWA PŁACĘ. DUŻO ZDROWIA.............................................
Dlaczego pracownicy marketów nie mogą brać urlopów zbiorowo na żądanie