Reklama

Celników masowo brakuje w pracy

14/06/2016 16:51

Po pikietach i manifestacjach celnicy przystąpili do ostrzejszej formy wyrażania dezaprobaty dla planów rządu, który chce połączyć Służbę Celną ze skarbówką i stworzyć Krajową Administrację Skarbową. Do pracy nie przyszło ok. 30 procent całej załogi Izby Celnej w Przemyślu.

W poniedziałek, 13 bm. najtrudniejsza sytuacja panowała na polsko-ukraińskim przejściu granicznym Budomierz – Hruszew. Na dzienną obsadę zmianową stawiło się tylko 2 spośród 13 przewidzianych celników, co natychmiast spowodowało wydłużenie kolejki po stronie ukraińskiej. Pierwotnie czas oczekiwania na odprawę wynosił, aż[paywall] 8 godzin. Później uległ skróceniu do 3 godzin m.in. z uwagi na fakt, że część kierowców zrezygnowało ze stania w tasiemcowej kolejce, a ponadto do służby skierowano celników ze stanowisk administracyjnych. W tym dniu braki kadrowe występowały również na innych przejściach granicznych, np. w Medyce, Krościenku i Korczowej. Łącznie zabrakło, aż 86 funkcjonariuszy, z których większość wzięła urlopy na żądanie bądź zwolnienia chorobowe. Niewiele lepsza sytuacja była we wtorek. W Budomierzu na dzienną zmianę stawiło się 4 z 13 osób, w Korczowej 18 z 27, w Medyce, 25 z 28, w Krościenku 12 z 13. W Oddziałach Celnych w Rzeszowie, Dębicy i Stalowej Woli do pracy stawili się wyłącznie kierownicy placówek, co całkowicie uniemożliwiło obsługę zgłoszeń celnych.

Masowa absencja celników to zdecydowanie ostrzejsza forma protestu przeciwko rządowym planom wprowadzenia Krajowej Administracji Skarbowej, która ma wchłonąć urzędy skarbowe, urzędy kontroli skarbowej oraz Służbę Celną. Zwłaszcza pracownicy tej ostatniej boją się utraty pracy. Nie godzą się na pozbawienie ich mundurów.

Reklama

„W całej Polsce w wielu jednostkach organizacyjnych Służby Celnej jest wysoka absencja i w kolejnych dniach będzie narastać” – czytamy na stronach internetowych Związku Zawodowego Celnicy.Pl „Brak funkcjonariuszy w Oddziałach Celnych lub niska obsada powoduje, że w procedurze uproszczonej towary są zwalniane samodzielnie przez system informatyczny. Pozostałe zgłoszenia nie są obsługiwane i towary nie są zwalniane. Podobnie sytuacja wygląda na wielu granicach na wschodzie i północy Kraju, na lotniskach i w portach morskich. Funkcjonariusze, którzy są w służbie i chcą w sposób prawidłowy wykonywać obowiązki służbowe są poddawani swoistemu mobbingowi, który wymusza szybkie i pobieżne odprawy, wbrew regulaminom, wytycznym, instrukcjom, wbrew prawu, co powoduje, że do Polski i na terytorium UE większość transportów wjeżdża bez jakiejkolwiek kontroli. Sytuacja powyższa stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa obywateli i budżetu państwa. Stan taki wykorzystują nieuczciwi przedsiębiorcy, przestępcy i oszuści. Dzieje się to w chwili obecnej na ogromną skalę, a wiemy, że zza naszej wschodniej granicy są próby przemytu broni, amunicji, podróbek, wyrobów tytoniowych, towarów podwójnego zastosowania, i innych niebezpiecznych towarów oraz powodujących gigantyczne straty Skarbu Państwa” – przekonują związkowcy.


del
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    fdsa - niezalogowany 2016-06-14 20:19:27

    give me more , give me more , give me more .....

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    OBYWALEL - niezalogowany 2016-06-14 20:22:34

    Ja sie pytam a gdzie plan urlopów.  Urlop na żądanie tylko 4 dni w roku.  PRACUJE OCHRONIE ZDROWIA   I ŻEBY PRACOWNICY BRALI  URLOP MASOWO NIE MIEŚCI SIE W GŁOWIE.  OTO WŁASNIE SŁUŻBY  MUNDUROWE   PRACOWAĆ KRÓTKO  I NA KONKRETNĄ EMERYTURĘ.   A  PRACOWNIK OCHRONY ZDROWIA NA  EMERYTUĘ  PO 40 LATACH PRACY ZA GŁODOWA  PŁACĘ.   DUŻO  ZDROWIA.............................................

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    uytrew - niezalogowany 2016-06-14 20:45:48

    Dlaczego pracownicy marketów nie mogą brać urlopów zbiorowo na żądanie 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama