Wiele wskazuje na to, że niebawem okaże się, kto będzie tzw. inżynierem kontraktu budowy „Centrum Dowodzenia – Twierdza Przemyśl”, czyli słynnego już bunkra na stoku narciarskim, którego przez wiele lat nikt nie chciał lub nie potrafił zagospodarować.
Kim jest inżynier kontraktu?
To osoba lub instytucja, która kontroluje i dba o należytą jakość wykonywanych robót przez wykonawców. Sprawdza pracę, nie tylko ich, ale także wykonawców usług niezbędnych do realizacji projektu oraz powiadamia ich o wszelkich stwierdzonych wadach, usterkach i uchybieniach.
„Centrum Dowodzenia – Twierdza Przemyśl” powstanie w słynnym już „bunkrze” na stoku narciarskim na Zniesieniu. To niedokończony budynek w stanie surowym otwartym, którego budowa rozpoczęła się jeszcze w 2010 r., ale nigdy nie została zakończona.
Powstała wówczas[paywall] konstrukcja żelbetowa i stalowa oraz ściany betonowe. Było wiele koncepcji jego zagospodarowania, każda kończyła się fiaskiem. Obiekt z roku na rok niszczał.
Dzięki projektowi pod nazwą „Razem zmieniamy Przemyśl” dofinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014 – 2021 zostanie wreszcie spożytkowany. 9 września 2022 r. w Urzędzie Miejskim w Przemyślu przedstawiciele Biura Projektowego Agata Tyszczak, Damian Szul, Sławomir Uta zaprezentowali pierwszy element dokumentacji projektowej – scenariusz oraz koncepcję aranżacji pomieszczeń w tym budynku.
Nim jednak do tego dojdzie, władze miasta musiały wyłonić tzw. inżyniera kontraktu, który później – jak już wspomnieliśmy – dopilnuje wszystkich prac. Na to zadanie zarezerwowane zostało 234 tys. 978 zł.
Na ogłoszony przetarg oferty złożyły trzy firmy, a kwoty za jakie zdecydują się pełnić tę rolę, niewiele odbiegają od zarezerwowanej. Krakowska spółka SPDV zaoferowała cenę 243 tys. 540 zł, firma ZDI z Zamościa – 244 tys. 770 zł, zaś trzeci oferent, spółka Prokom Construction z Sosnowca – 311 tys. 805 zł. Wydaje się, że inżynierem kontraktu zostanie jedna z dwóch pierwszych firm.
Budynek „Centrum Dowodzenia – Twierdza Przemyśl” zostanie zmodernizowany, powstanie na rzucie dwóch przełamanych prostokątów – dłuższym i krótszym, przykrytych wspólnym dachem. Docelowo będzie miał dwie kondygnacje nadziemne i będzie funkcjonalnie połączony ze ścianą oporową powyżej ul. Pasteura.
Kondygnacja dolna znajdzie się na poziomie parkingu, zaś górna ma być dostępna z poziomu trasy narciarskiej. Cały budynek ma mieć 53,28 m długości, 13,52 m szerokości i 11,30 m wysokości. Całkowita powierzchnia użytkowa ma wynieść 1095,01 m kwadratowych.
Na poziomie przyziemia znajdą się: główne wejście, recepcja, szatnia, sanitariaty i pomieszczenia techniczne (magazynowe oraz porządkowe). Stamtąd będzie można przejść do kolejnych multimedialnych sal ekspozycyjnych.
Z poziomu przyziemia trasa ekspozycji poprowadzi dalej poprzez wewnętrzne schody oraz windę na poziom pierwszego piętra, gdzie zaprojektowano salę kinową 5D, obszerne sale warsztatowe i konferencyjne z wyjściem na taras zewnętrzny oraz salę tzw. kominkową – ekspozycyjną.
W tzw. przełamanym skrzydle na pierwszy piętrze powstanie restauracja, której powierzchnia zajmie 125 m kwadratowych.
Według zapisów w przetargu czas obowiązywania kontraktu to koniec kwietnia 2024 r.
KiB
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze