Reklama

Centrum Rozwoju Badmintona w Przemyślu uroczyście otwarte

Do uroczystego otwarcia hali sportowej przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu miało dojść w kwietniu br. Nie doszło, bo nie pozwolił na to koronawirus SARS-CoV-2 i wprowadzony w Polsce stan epidemii. Po pięciu miesiącach, 25 września br., wreszcie doszło do ceremoniału.

Nie mogło na nim zabraknąć tych, dzięki którym obiekt powstał. To przede wszystkim były prezydent miasta Przemyśla Robert Choma, to Dariusz Stańko, który reaktywował badminton na wysokim poziomie w Przemyślu i na tyle rozpowszechnił, że fama o tym dotarła do samego Ministerstwa Sportu i Turystyki, które wsparło przedsięwzięcie ogromną dotacją, to dyrektor popularnego „Słowaka” Tomasz Dziumak, który planował, analizował najlepsze rozwiązania i codziennie doglądał inwestycję[paywall]. Był wicemarszałek województwa podkarpackiego, przemyślanin Piotr Pilch. Były także obecne władze miasta na czele z prezydentem Wojciechem Bakunem. Otwarcie zostało połączone z nadaniem imienia hali. Patronuje jej były nauczyciel wychowania fizycznego z tej placówki, wychowawca wielu pokoleń młodzieży Edward Lech. Pomysł nadania jego imienia obiektowi powstał w gronie absolwentów tej jednej z najstarszych szkół w Polsce z roczników 1958 i 1962. Wśród gości znaleźli się członkowie jego rodziny, m.in. wnuczka profesora odsłoniła tablicę pamiątkową zaprojektowaną przez przemyskiego artystę plastyka Mariana Szajdę.

Podczas uroczystości dyrektor I LO T. Dziumak podziękował wszystkim, którzy wnieśli wkład w powstanie tego nowoczesnego obiektu sportowego, szczególnie podkreślając rolę byłego i obecnego prezydenta miasta. Fundamentalne znaczenie w realizacji tego przedsięwzięcia miało także zaangażowanie byłego Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego.

Reklama

Koszt: prawie 8 mln zł

W kwietniu 2008 r. dyrektor T. Dziumak wystąpił z wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy i lokalizacji inwestycji pod nazwą „Budowa hali sportowej przy I LO”. W 2011 r. powstała pierwsza koncepcja architektoniczna, która jednak nie uzyskała akceptacji środowiska szkolnego. Kolejna koncepcja opracowana została w 2013 r., a jej drugi wariant stanowił podstawę do prac projektowych. W tym czasie trwały także starania o dotację z Ministerstwa Sportu w ramach Funduszu Rozwoju Bazy Sportowej. Zaproponowano także wsparcie tej inwestycji Polskiemu Związkowi Badmintona, co zostało pozytywnie przyjęte i miało wpływ na zastosowane rozwiązania techniczne.

Pierwsze prace, polegające na niewielkiej przebudowie istniejącego budynku szkolnego, wykonano w 2016 r., a właściwe działania przy budowie hali pod nazwą „Przemyskie Centrum Rozwoju Badmintona” ruszyły 11 stycznia 2018 r. Koszt zakończonej 28 marca br. inwestycji to 7 mln 740 tys. 412 zł, w tym dotacja Ministerstwa Sportu i Turystyki to 3 mln 107 tys. 700 zł, a z budżetu miasta – 4 mln 632 tys. 712 zł. Odnowiona została także część elewacji szkoły, pięknie wkomponowana we wnętrze hali. Kosztowało to 65 tys. 319 zł (20 tys. zł liceum otrzymało z Podkarpackiego Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, a 10 tys. zł z Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie).

Reklama
Hala ma szerokość 20,10 m i długość 33,90 m. W każdej chwili może zostać podzielona na trzy niezależne sektory, można na niej wydzielić np. 5 niezależnych kortów do badmintona. Imponująca jest także wysokość obiektu, niezbędna do rozgrywania w niej meczów badmintona i wynosi 15,20 m.


fot.Mariusz Godos
Przed kilkoma laty fanfar jeszcze nie było. Była żmudna praca, aby w miejscu, w którym stoją na zdjęciu dyrektor „Słowaka” Tomasz Dziumak (z lewej) i nauczyciel wychowania fizycznego, były koszykarz i trener Polonii Przemyśl Paweł Trojnar, tak imponujący obiekt powstał.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    radnynieporadny - niezalogowany 2020-09-29 17:54:31

    Gdzie przewodniczący kamiński ? dlaczego nie przecinał wstęgi  ?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    miś - niezalogowany 2020-09-29 19:37:06

    Klecha  był,  pokropil  i git. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    $ - niezalogowany 2020-09-29 22:28:26

    Po co kolejna tablica, która kosztuje krocie, ciekawe kto za nią zapłacił, rodzice?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama