Reklama

Chcą uratować zabytkowy fragment akweduktu

Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl wystąpił z pismem do Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu Beaty Kot, prosząc o zlecenie programu prac konserwatorskich dla akweduktu. – Mamy nadzieję, że wspólnym wysiłkiem uda się przeprowadzić konieczne prace remontowe i wyeksponować jedyny zachowany na Podkarpaciu austriacki cud techniki – powiedział szef związku Mirosław Majkowski.

Z inicjatywą odrestaurowania kilkudziesięciometrowego fragmentu akweduktu wyszedł przemyski oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Z prośbą o pomoc szefostwo towarzystwa zwróciło się do Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl[paywall].

Akwedukt znajduje się przy ul. Stanisława Augusta. Jest zabytkowym elementem systemu wodociągowego zbudowanego w czasach Monarchii Austro-Węgierskiej, który zaopatrywał w czystą wodę zespoły koszarowe przy ulicy Okrzei oraz przy ulicy 29 Listopada. Po 1912 r. funkcjonował również jako cywilny szpital powszechny. Obecnie cały system wodociągowy wraz z akweduktem popada w ruinę. Na terenie obiektu brak tablic informacyjnych i ostrzegawczych. Z akweduktu znikły barierki zabezpieczające, przez co ten zagraża zdrowiu i życiu osób tam przebywających.

Reklama

– Nieszczęśliwy zapis w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego miasta Przemyśla spowodował, że na działce prywatnej przed akweduktem niedawno został wybudowany budynek mieszkalno-usługowy, przysłaniając cenny zabytek. Krajobraz kulturowy o wybitnych wartościach historycznych i kompozycyjnych został zniszczony bezpowrotnie – stwierdził M. Majkowski.

Dokumentacja z inwentaryzacji jest gotowa

Być może prace remontowe oraz oznakowanie i odpowiednie zabezpieczenie terenu sprawią, że obiekt nie zniknie z powierzchni ziemi. Wiadomo już, że komisja konserwatorska z udziałem przedstawicieli Urzędu Ochrony Zabytków, Urzędu Miejskiego w Przemyślu, PTTK Przemyśl, a także Związku Gmin Fortecznych, która zebrała się przy akwedukcie w marcu br., potwierdziła konieczność pilnego podjęcia działań w celu zabezpieczenia obiektu i przeprowadzenia prac konserwacyjno-remontowych. W przemyskim magistracie jest dokumentacja z przeprowadzonej inwentaryzacji architektonicznej elementów nadziemnych i podziemnych, które mogą być przydatne do opracowania dokumentacji projektowej.

Reklama

– Będąc jeszcze miejskim konserwatorem zabytków, zleciłam przygotowanie dokumentacji tak zwanych prac przedprojektowych. Taki dokument jest w posiadaniu wydziału architektury. Obecnie prowadzimy konsultacje, pytamy osoby związane z wojskiem, co sądzą o pomyśle odrestaurowania tego obiektu, zbieramy materiały własne. Znakomicie, że ktoś tym się zainteresował. Tym bardziej jest to cenne, bo przemyski fragment akweduktu jest jedynym tego typu na Podkarpaciu – powiedziała Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu Beata Kot.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    X - niezalogowany 2019-04-15 07:38:26

    Od razu widać że radnemu Majkowskiemu się chce. Taki odrestaurowany akwedukt przyda się każdemu mieszkańcowi Przemyśla. Działacz to działacz. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Jan - niezalogowany 2019-04-15 11:27:07

    Polska to dziwny kraj. Zgodnie z prawdą historyczną  Węgry były częścią składową monarchii  która w rozbiorach Rzeczypospolitej uczestniczyła dokonując zaboru sporej części jej terytorium.  I co?   Stawiamy zaborcom pomniki, "piejemy" z zachwytu na przyjaźnią polsko-węgierską, gloryfikujemy   / z przymrużeniem oka/ "szwejka", przebieramy się w mundury zaborców.  Nawiasem, ta sama armia węgierska  obok  wehrmachtu   okupowała również nasz kraj w czasie II w.św.  Teraz ratujmy zabytki austro-węgierskie.  W trzech armiach zaborczych wcieleni przymusowo najczęściej, nie napiszę bezrozumni, raczej bez  świadomości narodowej Polacy, mordowali się nawzajem.   Róbmy to dla wszystkich zaborców czyli dla Prus/  po zjednoczeniu  cesarstwo  Niemiec/ i Rosji. Przebierajmy się w ich mundury, ratujmy ich zabytki,śpiewajmy ich pieśni,  itd. Te wspaniałe cesarstwa pozbawiły nas 150 lat historii,  dobrze tez by było abyśmy nie zapomnieli o wspaniałej armii szwedzkiej ktora złupiła nasz kraj, wszak mieliśmy króla z dynastii Wazów.    Dobrze że  składowane są pomniki / Hajnówce?/   Lenina , Stalina   i innych, niestety nie uchował się    / może jednak?/  pomnik  wujka Adolfa, wszak niedługo minie 100 lat od  wybuchu II w.św.  i następne pokolenia Polaków będą  mogły szczycić się  że na cmentarzach wojennych obok Helmuta  leży Johan Kowalski a obok  Władimra  Iwan Kowalskij.   Bo polska historia ,  polskie rodzime  zabytki zostały zniszczone  przez armie przetaczające się przez nasz kraj jak walec w dodatku obecne władze pchają nasz kraj  w otchłań kolejnej zawieruchy wojennej co widać , słychać i czuć  czyniąc różne przygotowywania i sprowadzając obce  wojska i kupując  za  olbrzymie pieniądze uzbrojenie   które i tak nas nie uchroni.    A ponoć ppłk Kukliński zdradził kraj bo nie chciał abyśmy wyparowali w imię socjalizmu  ale możemy za to bohatersko wyparować w imię  obrony demokracji

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Jan - niezalogowany 2019-04-15 11:50:30

    Tu mamy przykład wybitnej polskiej myśli politycznej   https://wiadomosci.wp.pl/siedow-zablokowany-w-polsce-zacumowal-w-niemieckim-warnemunde-6370581451114113aI   PiS wcale  nie ma wyłączności na'  wspaniałą" politykę zagraniczną, poprzednicy nie byli lepsi  https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/nocne-wilki-nie-wjada-do-polski-decyzja-msz,536442.html

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama