Chleb – symbol urodzaju, dostatku i gościnności, a także inne rodzaje pieczywa królowały na tegorocznej, 16. już odsłonie Powiatowego Święta Chleba. Areną imprezy był zajazd „Pastewnik” w Przeworsku, gdzie bawiono się do późna, korzystając z rozlicznych przygotowanych atrakcji.
Chleb w kulturze polskiej symbolizuje nie tylko pożywienie, ale także dostatek i pomyślność. To właśnie jemu corocznie poświęcane jest powiatowe święto, obfitujące w koncerty, dobre jadło i atrakcje dla najmłodszych.
W tym roku wydarzenie rozpoczęto mszą św. w Sanktuarium Grobu Bożego, podczas której poświęcono bochny z tegorocznych zbóż, przygotowane przez koła gospodyń z terenu powiatu przeworskiego. Dalsze uroczystości odbyły się na terenie Zajazdu „Pastewnik” w Przeworsku. Rozpoczęła je chlebowa prezentacja, na którą złożyły się występy: KGW z Adamówki, Cieplic i Dobczy, Zespołu Śpiewaczego „Młode Dusze Majdanu” z Majdanu Sieniawskiego wraz z kapelą, cymbalistów Martyny Pigan i Przemysława Dyndała, a całość okrasiła recytacja wiersza Władysława Bełzy „Abecadło o chlebie” w wykonaniu Mariusza Kozaka z Dobczy.
Symboliczny bochen trafił na ręce starosty przeworskiego Dariusza Łapy. Wręczyła go przewodnicząca Powiatowej Rady KGW Zofia Kalamarz-Paluch. Następnie chlebem obdarowano: ks. prał. T. Gramatykę – proboszcza parafii pw. Ducha Świętego w Przeworsku, gwardiana klasztoru pp. Bernardynów w Przeworsku o. Erwina Ceklarza, a także przybyłych na wydarzenie przedstawicieli władz parlamentarnych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Po kawałku dostało się też uczestnikom uroczystości[paywall].
Sceną zawładnęły zespoły śpiewacze ze Studziana, Gorliczyny, Pigan i Szówska, po których do wspólnej zabawy zaprosiła kapela „Zbóje” z Zakopanego. Do tańca natomiast przygrywała grupa „Bavivas”, która przypomniała popularne muzyczne hity. Z imprezy nikt nie wyszedł głodny. Na stołach przygotowanych przez 36 kół gospodyń z terenu powiatu przeworskiego królowały regionalne przysmaki i naturalnie chleby w różnym wydaniu i inne rodzaje pieczywa.
Tegoroczne święto miało też wymiar charytatywny. W trakcie jego trwania prowadzona była zbiórka na leczenie malutkiej Poli chorującej na wrodzoną łamliwość kości (typ III). Dziewczynkę można wesprzeć również, dokonując wpłat pod linkiem https://tiptop.com.pl/podopieczni/uratuj-mnie-przed-dziecinstwem-w-bolu-i-cierpieniu/.
Był też czas na zwiedzanie Pałacu Lubomirskich i Muzeum Pożarnictwa i obejrzenie wystawy „50 lat Muzeum Pożarnictwa w Przeworsku 1974-2024”, prezentowanej w Galerii „Magnez”. Wstęp do obiektów był tego dnia bezpłatny.
Za organizację wydarzenia odpowiadali: Starostwo Powiatowe w Przeworsku, przy wsparciu Urzędu Miasta Przeworska, Miejskiego Ośrodka Kultury w Przeworsku, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Przeworsku, Powiatowego Zarządowi Dróg w Przeworsku, Słodkiego Przystanku – P.H.U. Zenona Cieliczki.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze