Wyjątkowy, wieczorny koncert działającego już ponad 20 lat przy Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej im. M. Lysenki Chóru „Gloria” ze Lwowa odbył się w pierwszą lipcową sobotę w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Przemyślu.
Koncert lwowskich chórzystek pod batutą chórmistrzyni Oksany Dolishny był swego rodzaju podziękowaniem za ogromne wsparcie, które płynie z naszego kraju za wschodnią granicę. W Przemyślu zaśpiewały utwory religijne i popularne pieśni kompozytorów polskich i ukraińskich. Szczególnie mocno wybrzmiała „Melodia” współczesnego ukraińskiego kompozytora Mirosława Skoryka, będąca motywem przewodnim dramatu wojennego „Vysoky pereval” z 1982 r. – niezwykle popularna w ostatnim czasie jako wyraz solidarności z Ukrainą i hołd dla ofiar wojny. Ważnym momentem koncertu było też wykonanie hymnu cerkiewnego „Boże Wielki Jedyny” – modlitwy z wołaniem o wolność i błogosławieństwo.
W ramach wydarzenia, oprócz chórzystek ze Lwowa, wystąpił[paywall] także przed przemyską publicznością kwartet smyczkowy Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej w składzie: Anna Bura, Bohdana Sawjuk, Anna Bilopoła, Olena Got oraz solistki: Halyna Honcharova, Iryna Stecko, Maria Kuzyk, Antonina Wyshniakowa, Anna Kejwan, Wasylyna Pidgrebelna i Olha Strilecka, a także Marianna Humetska na fortepianie. Całość poprowadził dyrektor Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie Zbigniew Chrzanowski.
Organizatorami koncertu byli: Fundacja Polsko-Ukraińska im. Ignacego Jana Paderewskiego, Centrum Kulturalne w Przemyślu, Przemyskie Towarzystwo Kulturalne oraz Stowarzyszenie Kobiety Karpat.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze