Reklama

Chórzystki ze Lwowa zaśpiewały dla Polaków w przemyskiej archikatedrze [ZDJĘCIA]

Wyjątkowy, wieczorny koncert działającego już ponad 20 lat przy Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej im. M. Lysenki Chóru „Gloria” ze Lwowa odbył się w pierwszą lipcową sobotę w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Przemyślu.

Koncert lwowskich chórzystek pod batutą chórmistrzyni Oksany Dolishny był swego rodzaju podziękowaniem za ogromne wsparcie, które płynie z naszego kraju za wschodnią granicę. W Przemyślu zaśpiewały utwory religijne i popularne pieśni kompozytorów polskich i ukraińskich. Szczególnie mocno wybrzmiała „Melodia” współczesnego ukraińskiego kompozytora Mirosława Skoryka, będąca motywem przewodnim dramatu wojennego „Vysoky pereval” z 1982 r. – niezwykle popularna w ostatnim czasie jako wyraz solidarności z Ukrainą i hołd dla ofiar wojny. Ważnym momentem koncertu  było też wykonanie hymnu cerkiewnego „Boże Wielki Jedyny” – modlitwy z wołaniem o wolność i błogosławieństwo.

W ramach wydarzenia, oprócz chórzystek ze Lwowa, wystąpił[paywall] także przed przemyską publicznością kwartet smyczkowy Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej w składzie: Anna Bura, Bohdana Sawjuk, Anna Bilopoła, Olena Got oraz solistki: Halyna Honcharova, Iryna Stecko, Maria Kuzyk, Antonina Wyshniakowa, Anna Kejwan, Wasylyna Pidgrebelna i Olha Strilecka, a także Marianna Humetska na fortepianie. Całość poprowadził dyrektor Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie Zbigniew Chrzanowski.

Reklama

Organizatorami koncertu byli: Fundacja Polsko-Ukraińska im. Ignacego Jana Paderewskiego, Centrum Kulturalne w Przemyślu,  Przemyskie Towarzystwo Kulturalne oraz Stowarzyszenie Kobiety Karpat.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości