Reklama

Chwilowa przerwa. Filia biblioteki znajdzie nową siedzibę

Miłośnicy dobrej książki są zaniepokojeni przedłużającą się przerwą w funkcjonowaniu filii nr 8 Przemyskiej Biblioteki Publicznej przy ul. św. Jana. Niektórzy spekulują, że – mająca wysoki poziom czytelnictwa – placówka zostanie zlikwidowana.

– W ostatnim czasie zgłosiło się do mnie wielu mieszkańców osiedla Salezjańskiego i okolicznych ulic z zapytaniem, gdzie zostanie przeniesiona filia przemyskiej biblioteki, mieszcząca się przy ulicy świętego Jana[paywall]. Mówili, że są bardzo przyzwyczajeni do tej lokalizacji i bardzo często korzystali z zasobów bibliotecznych. Chcieliby – jeśli rzeczywiście doszłoby do zmiany lokalizacji – by jej nowa siedziba znajdowała się w obrębie osiedla Salezjańskiego, gdzie jest wiele pustych lokali, które mogą zostać wykorzystane do prowadzenia tego typu działalności – powiedział radny Maciej Kamiński (PiS), składając równocześnie w Kancelarii Rady Miejskiej w Przemyślu interpelację w tej sprawie.

Poszukiwania lokalu

Filia nr 8 PBP mieści się w budynku przy ul. św. Jana 3 od 2006 r. Lokal był i jest użytkowany na mocy umowy najmu, zawartej z Administracją Inspektorii Krakowskiej, a wcześniej z Towarzystwem Salezjańskim. Domem Zakonnym w Przemyślu. Już w połowie sierpnia ub.r. wynajmujący poinformował dyrektora Przemyskiej Biblioteki Publicznej o planowanym remoncie dachu budynku, w którym mieści się filia. Remont miał trwać od 20 sierpnia do 31 października 2018 r. i w jego trakcie działalność filii musiała naturalnie zostać ograniczona. Administrator budynku ks. Bogdan Nowak zaproponował nowe pomieszczenia, przyległe do zajmowanych przez księgozbiory, jednak finalnie wycofał się z tej oferty.

Reklama

– Mając na uwadze wysoki poziom czytelnictwa w tej filii oraz pogarszające się warunki lokalowe, od ponad roku podejmowane były próby znalezienia nowej siedziby. Między innymi w lokalu mieszczącym się na roku ulicy świętego Jana i Okrzei, w tak zwanej Willi Anna, w którym zaplanowane było rozszerzenie, uatrakcyjnienie oferty i zwiększenie powierzchni – tłumaczy prezydent Przemyśla Wojciech Bakun. – W ostatniej chwili potencjalny wynajmujący zrezygnował z oferty. Następnie pod uwagę został wzięty pomysł zaadaptowania na potrzeby filii lokalu przy ulicy Glazera 9, po Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie. Lokal był własnością Skarbu Państwa, więc władze miasta podjęły starania o jego kupno. Rozpatrujemy również możliwość wynajęcia lokalu przy ulicy Glazera 18, w pomieszczeniach użytkowanych wcześniej między innymi przez przedszkole. Dyrektor przemyskiej biblioteki jest już po wstępnych rozmowach z przedstawicielami Przemyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz wycenie kosztów zaadaptowania pomieszczeń. Lokal wymaga remontu, między innymi: położenia posadzki, wymiany okien, dostosowania go do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo. Na razie filia numer osiem przemyskiej biblioteki mieści się w dotychczasowym lokalu, a wynajmujący nie wypowiedział umowy – podsumował W. Bakun.

Zmiana lokalizacji?

Prezydent miasta zapewnił, że do likwidacji filii w tamtym rejonie nie dojdzie. Pojawiające się ograniczenia w funkcjonowaniu w obecnej siedzibie spowodowane były remontem. Jeśli umowa najmu zostanie wypowiedziana, filia zacznie funkcjonować w jednym z pomieszczeń w pobliskich budynkach, wymienionych przez W. Bakuna.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Przemyślanka - niezalogowany 2019-01-20 19:55:36

    Także jestem zaniepokojona tym, że w tej kwestii nic się nie dzieje od ubiegłej kadencji Rady Miejskiej. najwyższy czas to zmienić, zwłaszcza że to właśnie w teraz , w zimie i podczas szarugi jesiennej, czytelnicy mają nos w książkach...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    kaska - niezalogowany 2019-01-20 21:24:33

    Tez sie martwię.Mysle,ze sie uda,bo takie miejsca trzeba dzis pielęgnować i o nie dbać.Nie wyobrażam sobie,zeby na naszym osiedlu nie bylo tej wlasnie biblioteki.Jest tu poprostu bezcenna.I juz z gory dziekuje.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Przemyślanka - niezalogowany 2019-01-22 16:20:40

    Czy ta chwila przemieni się w wieczność??? Bo jakoś nic nie słychać w tej sprawie nowego...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama