W granicach administracyjnych Przemyśla zachowało się 17 cmentarzy. 8 z nich tworzy wyjątkowy w skali kraju kompleks nekropolii. Wśród nich, szczególne miejsce zajmuje cmentarz Główny założony ok. 1855 roku.
Właśnie na nim znajduje się szereg cennych nagrobków. Podczas corocznych kwest organizowanych 1 listopada zbierane są pieniądze na ratowanie tych, którym grozi destrukcja. Datki z tegorocznej zbiórki przeznaczone zostaną na renowację miejsca spoczynku Aleksandra Dworskiego (1823-1908), wiceburmistrza i burmistrza miasta Przemyśla, posła na Sejm, uczestnika Powstania Styczniowego. Drugim obiektem, wytypowanym do konserwacji ze względu na duże wartości artystyczne oraz pogarszający się stan zachowania, jest nagrobek Elusi i Józia, usytuowany na polu nr 2, pochodzący z lat 80/90 XIX w., a przedstawiający postać unoszącego się anioła z pochodnią i kwiatami róż w dłoniach.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze