Reklama

Co dalej z koncepcją muzeum powroźnictwa?

01/10/2018 18:00

Jedną z idei, jaka pojawiła się na początku kadencji burmistrza K. Romana, było stworzenie w Radymnie muzeum powroźnictwa w niszczejącym budynku po nieistniejących już zakładach powroźniczych. Aktualnie miasto z pomysłu definitywnie się wycofuje, a do obiektu wszedł inwestor prywatny. Jednak marzenie o muzeum jeszcze się tli...

 Koncepcja utworzenia w Radymnie muzeum przemysłu, który miał niemały wpływ na funkcjonowanie tego miasta, wydawała się uzasadniona. Zwłaszcza że budynek, w którym funkcjonował ostatni działający w mieście zakład powroźniczy, od lat stał pusty i niszczał.  Jako że idea utworzenia w tym miejscu muzeum, mówiąc delikatnie, nie była jednak priorytetem ratusza, rozpoczęcie przez prywatnego przedsiębiorcę inwestycji mających na celu przynajmniej odświeżenie dawnych zakładów, przyjęto chyba z pewną ulgą.[paywall]

Wystawa w MOK?

To jednak nie oznacza końca marzeń o muzeum powroźnictwa w Radymnie. – Nie udało nam się wprawdzie stworzyć w tamtej lokalizacji tego muzeum, ale muzeum w postaci sali wystawienniczej zaplanowaliśmy w MOK-u i postaramy się jedno z wyremontowanych pomieszczeń przeznaczyć na stałą wystawę prezentującą dorobek powroźnictwa w Radymnie – informuje burmistrz K. Roman. Czy te palny zostaną zrealizowane? Na razie nie jest to przesądzone. – Przy klubie seniora znajdującym się w dawnym barze „Pod Rybką” rzeczywiście zaplanowana jest sala wystawiennicza. Ale czy uda się tam stworzyć jakąś stałą ekspozycję, tego nie umiem powiedzieć – mówi Dorota Gunia, dyrektor radymniańskiego MOK. W tej chwili rozważa różne opcje, a z jej deklaracji wynika, że chciałaby pokazać w swoim ośrodku historię miasta. Myśli też o pokazaniu eksponatów należących do Zbigniewa Poręby, ponadto bierze pod uwagę wypożyczenie ich z innych ośrodków, np. Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Jednak do tego by stworzyć stałą wystawę, brakuje MOK-owi zasobów. Stąd apel pani dyrektor. – Jeżeli ktoś posiada przedmioty związane z historią miasta, a przede wszystkim rzeczy powiązane z przemysłem powroźniczym i byłby gotów przekazać je MOK, to bardzo proszę o kontakt z nami – mówi Dorota Gunia.


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    mieszkaniec miasteczka - niezalogowany 2018-10-02 08:56:26

    a redaktorzyna swoje. Uprawia na  lamach gazety  politykę taty i galeonu. Pomysły galeonu na radymno to ciepla woda i murale i muzea i...tyle. Pan burmistzr Roman niczego przez 2 lata nie dokonal poza pięknymi planami. Dopiero gdy wstąpił do pisu rozpoczęły się inwestycje. Rozwoj miasta to nie galeon. A gazeta niech się zastanowi komu płaci

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama