Reklama

Co dalej z przeworskim dworcem?

13/05/2015 15:39

Przeworski dworzec PKS to kiepska, wizytówka miasta. mieście. Podróżujący narzekają na dziurawe chodniki, powykrzywiane ławki i nieprzyjemną poczekalnię. Na terenie dworca miało powstać centrum komunikacyjno-handlowe. Okazuje się jednak, że przeprowadzenie remontu nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać.

Tu zaczyna się problem

Kiedy inwestor wystąpił do miasta o warunki zabudowy, do jarosławskiego przedsiębiorstwa dotarło pismo z Komisji Rabinicznej ds. Cmentarzy w Warszawie, że pod dworcem znajduje się cmentarz żydowski. Według Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha kiedyś została podjęta niesłuszna i niezgodna z prawem decyzja o budowie dworca, ponieważ takiej zgody Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich nie wydał. Rabin podkreślił w piśmie, że prowadzenie prac ziemnych na terenie dworca PKS nie jest możliwe, jako że będą musiały być wstrzymane z powodu[paywall] natrafienia na ludzkie szczątki. „Estetyka dworca i jego otoczenia pozostawia wiele do życzenia, jest to negatywna wizytówka zarówno naszej spółki, jak i samego miasta. Swoje niezadowolenie z takiego stanu rzeczy wyrażają również mieszkańcy miasta i okolicznych miejscowości, którzy są naszymi pasażerami. Dążąc do zmiany tej sytuacji, zarząd PKS Jarosław wspólnie z wybranym inwestorem pragnie teren dworca PKS ucywilizować i przystosować do aktualnych potrzeb i obowiązujących standardów” – odpowiedziano w piśmie do rabina M. Schudricha. Również inwestor wystosował pismo, w którym podkreślił, że teren inwestycji na przestrzeni lat podlegał wielu przekształceniom oraz że prowadzone prace, związane z uzbrojeniem podziemnym, polegały na rozkopywaniu i ingerowaniu w to miejsce. Zaznaczył, że zostaną podjęte starania, by przy realizacji inwestycji zakres prac ziemnych był prowadzony z jak najmniejszą ingerencją w teren, a także, że planowana inwestycja nie wpłynie na naruszenie nieruchomości bardziej, niż to miało miejsce na przestrzeni lat. Inwestor zapewnił, że roboty będą prowadzone w obrębie już istniejących budynków i nie wyjdą poza teren dworca, zaś nowy obiekt nie będzie podpiwniczony, dlatego zakres prac budowlanych, wymagających ingerencji w grunt, będzie znacznie ograniczony. Zobowiązał się dołożyć szczególnej staranności przy realizacji inwestycji, mając na względzie charakter miejsca. Zapewnił również Komisję Rabiniczną, że odnowi pomnik żydowski znajdujący się na terenie dworca.

Reklama

fot.Barbara Chmura

Niewystarczające argumenty

Argumenty przedstawione w pismach od jarosławskiego przedsiębiorstwa oraz nowego inwestora – firmy „Tankpol” – okazały się niewystarczające. Nie zadowoliły Gminy Żydowskiej, która napisała do burmistrza Przeworska, by zawiesić postępowanie zmierzające do wydania warunków zabudowy oraz oddała sprawę do sądu. W sądzie gmina sprawę przegrała. Burmistrz musiał przeprowadzić rozprawę administracyjną, w związku z czym należało skierować pismo m.in. do Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu. Konserwator negatywnie zaopiniowała wniosek burmistrza o wydanie decyzji. Inwestor odwołał się od tego do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od tej pory sprawa tkwi w martwym punkcie, ponieważ ministerstwo nie wydało żadnej opinii.


Barbara Chmura
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    P.K - niezalogowany 2015-05-13 18:18:27

    Dopóki żydzi rządzą krajem, nie wolno ruszyć, gdyż tam jest ich cmentarz.O który będą się upominać.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    k - niezalogowany 2015-05-14 09:39:46

    myślisz ze katolicy czy inni by się nie upominali ??? po co kolejny sklep ??? położyć nową nawierzchnie na chodnikach i stanowiskach położyć kostke, odnowić zadaszenia nad stanowiskami i małym kosztem można przywrócić dworzec do używalności. można nawet zlikwidować 7,8 i 9 stanowisko i w tym miejscu zrobić parking dla osobówek bo PKS-owi te stanowiska nie są w sumie potrzebne przy tej liczbie kursów. no ale lepiej sprzedać teren i wybudować kolejny sklep jakby mało ich było w przeworsku 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    polonista - niezalogowany 2015-05-14 11:27:30

    "miasta. mieście. "

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości