Przeworski dworzec PKS to kiepska, wizytówka miasta. mieście. Podróżujący narzekają na dziurawe chodniki, powykrzywiane ławki i nieprzyjemną poczekalnię. Na terenie dworca miało powstać centrum komunikacyjno-handlowe. Okazuje się jednak, że przeprowadzenie remontu nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać.
Kiedy inwestor wystąpił do miasta o warunki zabudowy, do jarosławskiego przedsiębiorstwa dotarło pismo z Komisji Rabinicznej ds. Cmentarzy w Warszawie, że pod dworcem znajduje się cmentarz żydowski. Według Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha kiedyś została podjęta niesłuszna i niezgodna z prawem decyzja o budowie dworca, ponieważ takiej zgody Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich nie wydał. Rabin podkreślił w piśmie, że prowadzenie prac ziemnych na terenie dworca PKS nie jest możliwe, jako że będą musiały być wstrzymane z powodu[paywall] natrafienia na ludzkie szczątki. „Estetyka dworca i jego otoczenia pozostawia wiele do życzenia, jest to negatywna wizytówka zarówno naszej spółki, jak i samego miasta. Swoje niezadowolenie z takiego stanu rzeczy wyrażają również mieszkańcy miasta i okolicznych miejscowości, którzy są naszymi pasażerami. Dążąc do zmiany tej sytuacji, zarząd PKS Jarosław wspólnie z wybranym inwestorem pragnie teren dworca PKS ucywilizować i przystosować do aktualnych potrzeb i obowiązujących standardów” – odpowiedziano w piśmie do rabina M. Schudricha. Również inwestor wystosował pismo, w którym podkreślił, że teren inwestycji na przestrzeni lat podlegał wielu przekształceniom oraz że prowadzone prace, związane z uzbrojeniem podziemnym, polegały na rozkopywaniu i ingerowaniu w to miejsce. Zaznaczył, że zostaną podjęte starania, by przy realizacji inwestycji zakres prac ziemnych był prowadzony z jak najmniejszą ingerencją w teren, a także, że planowana inwestycja nie wpłynie na naruszenie nieruchomości bardziej, niż to miało miejsce na przestrzeni lat. Inwestor zapewnił, że roboty będą prowadzone w obrębie już istniejących budynków i nie wyjdą poza teren dworca, zaś nowy obiekt nie będzie podpiwniczony, dlatego zakres prac budowlanych, wymagających ingerencji w grunt, będzie znacznie ograniczony. Zobowiązał się dołożyć szczególnej staranności przy realizacji inwestycji, mając na względzie charakter miejsca. Zapewnił również Komisję Rabiniczną, że odnowi pomnik żydowski znajdujący się na terenie dworca.

Argumenty przedstawione w pismach od jarosławskiego przedsiębiorstwa oraz nowego inwestora – firmy „Tankpol” – okazały się niewystarczające. Nie zadowoliły Gminy Żydowskiej, która napisała do burmistrza Przeworska, by zawiesić postępowanie zmierzające do wydania warunków zabudowy oraz oddała sprawę do sądu. W sądzie gmina sprawę przegrała. Burmistrz musiał przeprowadzić rozprawę administracyjną, w związku z czym należało skierować pismo m.in. do Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu. Konserwator negatywnie zaopiniowała wniosek burmistrza o wydanie decyzji. Inwestor odwołał się od tego do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od tej pory sprawa tkwi w martwym punkcie, ponieważ ministerstwo nie wydało żadnej opinii.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Dopóki żydzi rządzą krajem, nie wolno ruszyć, gdyż tam jest ich cmentarz.O który będą się upominać.
myślisz ze katolicy czy inni by się nie upominali ??? po co kolejny sklep ??? położyć nową nawierzchnie na chodnikach i stanowiskach położyć kostke, odnowić zadaszenia nad stanowiskami i małym kosztem można przywrócić dworzec do używalności. można nawet zlikwidować 7,8 i 9 stanowisko i w tym miejscu zrobić parking dla osobówek bo PKS-owi te stanowiska nie są w sumie potrzebne przy tej liczbie kursów. no ale lepiej sprzedać teren i wybudować kolejny sklep jakby mało ich było w przeworsku
Dworzec miał być bliżej stacji PKP, ale do realizacji nie doszło. Ułatwiło by to podróżującym PKP drogi i czasu. Nie mówiąc o wysiłku , jaki musza pokonywać dźwigając walizki lub torby. A w centrum jak najbardziej mógł by powstać sklep oraz duży parking. Wystarczy mały przystanek , zatoczka aby zatrzymywały się autobusy na wysadzenie i zabranie pasażerów.
bliżej stacji to mamy kolejną myjnę:).ale na poważnie dla wygody mogła by być kolejna apteka.
Dom Kultury w Przeworsku wybudowano na katolickim cmentarzu i nikomu to nie przeszkadzało-biskupi siedzieli cicho, a Starozakonni gwałtują w sprawie cmentarza zlikwidowanego przez Niemców.
To jest właśnie obrazek pracy naszych radnych, byłych i obecnych, oraz władz ,którzy ze swoimi bezmyślnymi, głupimi decyzjami nie ponoszą żadnych konsekwencji.Powinno to skutkować karami.Wówczas dbali by o wspólne nasze dobro jak walczą o własną kasę i przywileje. Sprezentowali władzom Jarosławia przeworski dworzec ,a Ci urządzają nam kolejną myjnię i jakieś centrum komunikacyjne.Przecież tego świństwa, oparów spalin i ołowiu już dość.. Zróbcie skwer , z ławkami i zielenią, żeby przywrócić jakąś równowagę, i poprawić wizerunek tego zapuszczonego Przeworska.Oprócz Rynku są też inne miejsca które wymagają odnowy.
Dopóki żydzi rządzą krajem, nie wolno ruszyć, gdyż tam jest ich cmentarz.O który będą się upominać.
myślisz ze katolicy czy inni by się nie upominali ??? po co kolejny sklep ??? położyć nową nawierzchnie na chodnikach i stanowiskach położyć kostke, odnowić zadaszenia nad stanowiskami i małym kosztem można przywrócić dworzec do używalności. można nawet zlikwidować 7,8 i 9 stanowisko i w tym miejscu zrobić parking dla osobówek bo PKS-owi te stanowiska nie są w sumie potrzebne przy tej liczbie kursów. no ale lepiej sprzedać teren i wybudować kolejny sklep jakby mało ich było w przeworsku
"miasta. mieście. "