W gminie Bircza powstać ma ekomuzum, czyli tzw. muzeum bez szklanych gablot i murów, dzięki któremu przyjeżdżając w te strony, doświadczyć będzie można dziedzictwa kulturowego czy kulinarnego, a także spotkać ludzi pełnych pasji.
Tego, że tereny gminy Bircza są niezwykle bogate przyrodniczo i kulturowo, nie można kwestionować. Niezwykle cenne dziedzictwo tego miejsca wymaga jednak specjalnych zabiegów, by je wyeksponować. Sposobem na to ma być ekomuzeum.
Pomysł tego typu z powodzeniem funkcjonuje już w innych ośrodkach w Polsce. W Birczy niedawno wystartował[paywall].
„Ekomuzeum Birczańska Kraina” – bo taką będzie nosiło nazwę – to efekt podpisanej w styczniu br., w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki w Birczy umowy partnerskiej, pozwalającej na realizację wspólnego projektu w ramach programu Lokalne Partnerstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.
Przedsięwzięcie realizuje grupa inicjatywna, w której skład wchodzą lokalne instytucje i organizacje: Stowarzyszenie ,,Tworzymy lepszą przyszłość”, Biblioteka Publiczna Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Birczy, Fundacja Bieszczadzka oraz Jakub Kasprzyk pełniący funkcję koordynatora.
Ekomuzeum nie będzie budynkiem, do którego można wejść i obejrzeć eksponaty. To coś na kształt parku historycznego. Sieć rozproszonych w terenie obiektów, pozwalająca w wyjątkowy sposób zobaczyć, poznać i doświadczyć różnych wartości danego regionu.
W ekomuzeum, oprócz odwiedzenia zabytków i atrakcyjnych przyrodniczo miejsc, można więc... skosztować lokalnych produktów, przekonać się, jak są wytwarzane, przejść się ścieżką edukacyjną czy uczestniczyć w warsztatach.
Aktualnie grupa partnerska projektu, która cały czas się rozrasta, pochłonięta jest pracami nad wyznaczeniem szlaku, którego efektem ma być mapa. Ogłoszony został też konkurs na logo ekomuzeum. Zaangażowanych w działania czeka na pewno intensywny i pracowity czas.
Sporo rzeczy mogą podpatrzyć u tych, którzy swoje ekomuzeum już utworzyli. W październiku ub. r. odwiedzili Ekomuzeum „Dziedziny Dunajca” – pierwsze zrealizowane w ramach projektu.
„Wyjazd do Ekomuzeum „Dziedziny Dunajca” pozwolił uczestnikom zrozumieć, jak wykorzystać posiadane zasoby, jak dzięki ekomuzeum uaktywnić mieszkańców do działań i współpracy oraz jak dzięki ekomuzeum osiągnąć korzyści dla mieszkańców gminy Bircza” – relacjonuje Karolina Kowalska z GOKSiT w Birczy.
Kolejnym punktem działań były warsztaty ze specjalistą. Podczas nich dokonano inwentaryzacji zasobów, obiektów i pozostałych elementów planowanego ekomuzeum.
Inicjatorzy projektu zapewniają, że lista partnerów wciąż jest otwarta, dołączyć może każdy.
Na razie są to: samorząd gmina Bircza, Nadleśnictwo Bircza, Zespół Szkół w Birczy, Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Koło nr 8 w Birczy, Agroturystyka U Psotki, Ranczo „Podkówka”, Stadnina koni huculskich Wikarówka, Rolniczy Handel Detaliczny Roman Biłas, KGW w Birczy, Rudawce, Leszczawce, Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Kuźminie, Rolniczy Handel Detaliczny Janusz Napora, parafia w Lipie, Piekarnia Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Birczy i Środowiskowy Dom Samopomocy w Birczy.

fot.GOKSiT Bircza
Zaangażowani w projekt sporo rzeczy mogli podpatrzyć u tych, którzy swoje ekomuzeum już utworzyli. Sposobnością była wizyta w Ekomuzeum „Dziedziny Dunajca” – pierwszym zrealizowanym w ramach programu.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze