Reklama

Co z bazarem na Wilsona?

26/05/2020 19:33

Dwa przetargi na dzierżawę targowiska przy ul. Wilsona nie przyniosły rezultatu. Nadal pozostają tam również dotychczasowi kupcy, którzy drżą o swoją przyszłość. Przekazanie placu w ręce miasta skomplikował stan epidemii koronawirusa.

W listopadzie 2019 r. rada miejska – na wniosek prezydenta – podjęła uchwałę o zakończeniu działalności tego bazaru. Powodem było coraz mniejsze zainteresowanie handlujących i spadające zyski dla samorządu. Teren został wydzierżawiony prywatnemu przedsiębiorcy. Umowa został podpisana na okres 3 miesięcy. W praktyce handel nadal się tam odbywał, ponieważ dzierżawca podnajmował stanowiska dla innych handlujących.

Po zakończeniu okresu dzierżawy, czyli po[paywall] 31 marca, targowisko miało zostać wydzierżawione w drodze przetargu nieograniczonego. Do tej pory przeprowadzono dwa postępowania przetargowe. W obu przypadkach cena wywoławcza wynosiła 14 tysięcy złotych. Żaden nie przyniósł rezultatu. – Do pierwszego przetargu przystąpiła tylko jedna osoba. Był nią obecny dzierżawca terenu. Jednak mimo wniesienia niezbędnego do przystąpienia do procedury przetargowej wadium, osoba wpłacająca ostatecznie nie wzięła udziału w przetargu. Drugi przetarg, został rozstrzygnięty wynikiem negatywnym z uwagi na brak wpłaty wadium przetargowego – informuje Agata Czereba, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Przemyślu.

Reklama

 

Zgodnie z pierwotnym zapisem umowy, teren powinien zostać do tej pory oddany w ręce miasta. Nie stało się tak i jak słyszymy od obu stron – powodem nie jest zła wola. Sytuację dodatkowo skomplikował stan epidemii. W marcu część handlujących z Ukrainy zamknęła swoje lokale i wyjechała do kraju. Zamknięte granice nie pozwalają im wrócić i zabrać pozostawionego towaru. Z kolei ci, którzy zostali, nadal chcą w tym miejscu handlować. Zaznaczają, że wbrew potocznej nazwie, nie jest to tylko ukraiński bazar, ponieważ pracują tu także rodowici przemyślanie.

Reklama

Z prośbą o pomoc kupcy zwrócili się do radnego Macieja Kamińskiego, a ten z kolei zaapelował do prezydenta o „życzliwe podejście” do sprawy. – Ufam, że zostanie to rozwiązane tak, jak przystało na współpracę miasta z przedsiębiorcami i obie strony będą zadowolone – powiedział na sesji.

– W konsekwencji ogłoszonego stanu epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 oraz związanych z nim obostrzeń, w tym wypadku chodziło o zakaz tworzenia skupisk ludności, procedura zdania dawnego targowiska miastu, musiała być przesunięta – wyjaśnia w rozmowie z naszym tygodnikiem A. Czereba. – Ze względu na te niezależne od stron okoliczności, opłata za bezumowne korzystanie z obiektu nie była naliczana. W tej chwili analizujemy prawnie całą sytuację, biorąc pod uwagę stan epidemii, zamknięcie granic oraz fakt, że w konsekwencji tego zamknięcia spora część najemców i dzierżawców, zgodnie z informacją podaną przez posiadacza terenu, nie może opróżnić zajmowanych magazynów – mówi.

Reklama

Mimo wszystko, za jakiś czas plac będzie musiał zostać opróżniony, chyba że kolejny przetarg wygra obecny dzierżawca. Co z handlującymi tam osobami? – Zachęcamy wszystkie osoby, handlujące na placu przy ulicy Wilsona o zgłaszanie się i składanie wniosków do PGK, którego szefostwo pomoże w znalezieniu nowego miejsca do handlu – zapewnia rzecznik urzędu.


PB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    mm - niezalogowany 2020-05-26 19:46:04

    Rada ustaliła stawki za handel na wydzielonym pasie chodniku, a czy wie co w każdym lokalu, jaki interes sie prowadzi?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    mm - niezalogowany 2020-05-26 19:48:25

    jaki czynsz??

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2020-05-26 20:00:43

    To tutaj świat się zatrzymał co najmniej 60 lat temu.Klasyczna zabudowa slumsów  w innych krajach nawet ościennych już dawno zlikwidowana i zapomniana  a na ich miejsce powstało coś nowego.Miejsce atrakcyjne pod nową inwestycję przydatną dla miasta.Ale przy zmęczeniu intelektualnym decydentów należy o tym zapomnieć i dalej trwać w marazmie 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama