Reklama

Co z pierwszą komunią? Jest zarządzenie arcybiskupa

Jak będą wyglądały komunie w archidiecezji przemyskiej? W piątek, 16 kwietnia, zarządzenie w tej sprawie wydał metropolita przemyski abp Adam Szal, wskazując 4 możliwe rozwiązania.

Po ponad roku zmagań z pandemią proboszczom parafii i rodzicom kolejny raz przychodzi zmierzyć się z organizacją komunijnych uroczystości w innej niż zwykle, koronawirusowej rzeczywistości. Rok temu w związku z jej wybuchem decyzją metropolity przemyskiego abpa Adama Szala komunie nie odbyły się w tradycyjnych, majowych terminach. W zależności od parafii uroczystości były przenoszone na późniejszy czas. W wielu z nich był to czerwiec bądź sierpień. Jak będą wyglądać w tym roku? Rozwiązań jest kilka. W zarządzeniu wydanym kilka dni temu wskazuje je abp Adam Szal. „ (..) współodpo­wie­dzial­ność i współ­organizacja I Komunii Świętej spoczywa na księdzu proboszczu, wikariuszach, katechetach oraz rodzicach dzieci pierwszokomunijnych. Podejmowane decyzje powinny być poprzedzone wspólnymi konsultacjami i rozmowami, które zawsze muszą uwzględnić wytyczne służ sanitarnych” – wyjaśnia metropolita i przypomina, że w chwili obecnej[paywall] to 1 osoba na 20 m kw., dystans i noszenie maseczki. W wydanym dokumencie podaje też cztery rozwiązania, które mogą być pomocne zarówno księżom, jak i rodzicom dzieci pierwszokomunijnych w organizacji wspomnianej uroczystości.

Pierwsze zakłada, że uroczystość I Komunii Świętej dla wszystkich dzieci można przełożyć na późniejszy, bardziej dogodny i bezpieczny czas. Druga możliwość to zachowanie wcześniej ustalonego terminu oraz wyznaczenie nowego dla tych dzieci, których rodzice wyraźnie wyrażą taką wolę. Trzecia opcja – którą należy brać pod uwagę w przy­padku większej liczby uczestników mszy świętej pierwszokomunijnej – to zaplanowanie jej w odpowiednich grupach na kilku mszach świętych, odpowiednio od siebie czasowo odległych, zarówno w niedzielę, jak i w dni powszednie (np. podczas majówek lub w oktawie Bożego Ciała). „W każdym przypadku należy przy­pom­nieć rodzicom dzieci pierwszokomunijnych o obowiązujących przepisach dot. limitu osób (zgromadzeń), co może wiązać się z dodatkową trudnością w organizacji uroczystości po zakończeniu obrzędów religijnych. Odpowiedzialność za tę część uroczystości spoczywa na rodzicach” – podkreśla abp A. Szal w czwartym punkcie zarządzenia.

Reklama

Podjęliśmy decyzję najlepszą dla naszych dzieci

– W naszej parafii w porozumieniu z księdzem proboszczem, który zaproponował różne rozwiązania, podjęliśmy wspólnie decyzję, że komunia naszych dzieci odbędzie się 16 maja, w pierwotnie zakładanym terminie, ale na dodatkowej mszy świętej, przeznaczonej tylko i wyłącznie dla 19 dzieci komunijnych i ich rodziców. Ze względu na obowiązujące limity wiernych w kościele wewnątrz świątyni będą mogły przebywać wyłącznie dzieci przystępujące do komunii plus mama i tata każdego z nich. Reszta – czyli rodzice chrzestni czy dziadkowie – będą mogli uczestniczyć we mszy na zewnątrz – mówi pani Justyna, której dziecko przystępuje w tym roku do komunii w jednej z parafii archidiecezji przemyskiej. I podkreśla, że jak większość rodziców trwa na razie w niepewności, dotyczącej organizacji spotkania dla najbliższej rodziny, bo wciąż nie wiadomo, czy sytuacja epidemiczna pozwoli na zorganizowanie obiadu w lokalu. – Większość rodziców planuje skromne spotkania rodzinne z udziałem dziadków i chrzestnych. Na pewno nie będą to wielkie imprezy na 50 czy 60 osób, jakie pamiętamy z czasów przedpandemicznych. Ale – podobnie jak wielu rodziców – mam zarezerwowany termin w restauracji i na razie go nie odwołuję. Jeśli restrykcje dotyczące lokali gastronomicznych zostałyby zniesione i rzeczywiście pojawi się możliwość zaproszenia najbliższych na obiad do restauracji, to z niej skorzystam. Jeśli nie, będziemy świętować w domu w wąskim gronie najbliższych. Wiele restauracji, podobnie jak ta, w której trzymam termin, oferuje catering na dowóz – dodaje. I podkreśla, że najważniejsze, iż dzieci będą mogły przyjąć sakrament, a decyzja co do organizacji uroczystości została wypracowana w spokojnej atmosferze.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama