Reklama

Co z tą wymianą źródeł ciepła? Nie wszyscy mogą liczyć na dotację

Bardzo różne opinie można usłyszeć i przeczytać odnośnie planów minimalizacji w nadsańskim mieście smogu. Minimalizacji poprzez podłączenie lokali mieszkalnych do sieci Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej sp. zo.o. w Przemyślu. Miało być łatwo, a tak nie jest. Miała być finansowa pomoc ze strony miasta i będzie, ale później...

Przeglądnęliśmy, zachęcając przy okazji internautów do publikowania swoich opinii, komentarze pod tekstem „Wykorzystajcie szansę. Podłączcie się do MPEC-u. 5 tysięcy zł dotacji!” (29 października br.). Traktował on o przyjęciu przez przemyskich radnych uchwały w sprawie przyznania 5-tysięcznej dotacji od miasta lokatorowi, który zdecyduje się podłączyć swój lokal mieszkalny do sieci MPEC. Wybraliśmy kilka komentarzy[paywall].

MPEC-owi się nie opłaca?

„W mojej kamienicy dwóch lokatorów nie grzeje niczym. Dwóch gazem w zimie, mają 13 stopni w mieszkaniu. Jeden zrobił kominek. Inny pali węglem, ale też oszczędnie. Twierdzą, że mają MPEC gdzieś. Zastanawiam się, jak te spaliny z węgla i gazu godzą się między sobą”.

Reklama

„Mieszkam w centrum miasta. Praktycznie dookoła mojego domu jest MPEC. Co więcej, budynek po drugiej stronie ulicy jest podłączony do sieci. Starałem się o podłączenie wiele razy i byłem zbywany. Uzyskiwałem jedynie informację, że to się nie opłaca. W tym roku dostałem propozycję podłączenia – przy moim udziale w kwocie 40 tys. zł – ale i tak bez żadnej gwarancji. Niby smog, niby akcja ekologiczna, a gdzie czyny? MPEC-owi się nie opłaca, a to chyba w ich interesie jest powiększenie sieci”.

„To jest temat wyborczy, a nie do realizacji. Pan Choma wraz ze swoim zapleczem już zakończył program OZE – nie będzie realizowany. Mieszkańcy stracili po 300 zł od rodziny i koniec. OZE (odnawialne źródła energii – przyp. aut.) nie ma. Takie programy są robione w Przemyślu”.

Reklama

„MPEC chce kogoś podłączać? A to nowość. Jak próbowaliśmy zapytać o możliwość podłączenia, to zostaliśmy zignorowani. A rura ciepłownicza od nich biegnie może z 20 metrów od mojego domu. A może to jest tylko dla wybranych?”.

Nie wszędzie możemy dotrzeć z siecią

– Trudno nam odpowiadać na takie zarzuty, kiedy nie dysponujemy bardziej szczegółowymi informacjami. Jeśli chodzi o przyłączanie budynków do sieci ciepłowniczej, to oczywiście jesteśmy tym jako przedsiębiorstwo jak najbardziej zainteresowani. W końcu po to istniejemy. Dlatego też zachęcamy wszystkich zainteresowanych do składania wniosków przyłączeniowych. To nic nie kosztuje, no może poza chwilą czasu potrzebną na jego wypełnienie i przesłanie, nawet w formie elektronicznej. Nie rodzi też żadnych zobowiązań dla składającego wniosek, a dla naszego przedsiębiorstwa stanowi bardzo ważne źródło informacji o potencjalnym zainteresowaniu Ciepłem Systemowym w danym rejonie miasta – tłumaczy pracownik spółki Marek Król.

Reklama

Prezes MPEC-u Kazimierz Stec: – Wiadomo, że nie wszędzie możemy dotrzeć z naszą siecią i nie wszystkich do niej podłączyć. Przynajmniej nie od razu. Rozbudowa systemu ciepłowniczego to bardzo kosztowne inwestycje, a środki na ten cel mamy ograniczone. Dlatego też musimy równoważyć z jednej strony możliwości finansowe przedsiębiorstwa, z drugiej potrzeby mieszkańców, z trzeciej aspekt ekologiczny, a z czwartej wskaźniki ekonomicznej opłacalności danej inwestycji. Nikogo jednak nie zbywamy, ponieważ każdy mieszkaniec Przemyśla zainteresowany przyłączeniem swojego obiektu do sieci ciepłowniczej to nasz potencjalny odbiorca. Jeśli nawet nie teraz to może za rok, dwa.

Jak dowiedzieliśmy się w przedsiębiorstwie, obecnie jego pracownicy zidentyfikowali ok. 150 budynków położonych w bardzo niewielkiej odległości od istniejącej sieci ciepłowniczej, których przyłączenie do systemu ciepłowniczego byłoby najmniej kłopotliwe i kosztowne. A za pośrednictwem m.in. Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej starają się dotrzeć do zarządów i mieszkańców wspomnianych nieruchomości z naszą ofertą, jednak efekt jest taki sobie. – Jeśli ktoś z mieszkańców miasta jest zainteresowany przyłączeniem do sieci ciepłowniczej, serdecznie zapraszamy do naszej siedziby przy ulicy Płowieckiej 8. U nas uzyskają szczegółowe informacje dotyczące możliwości i warunków przyłączenia danej nieruchomości – dodał M. Król.

Reklama

Pierwszy nabór wniosków na początku 2018 r.

Jak poinformował rzecznik prasowy UM w Przemyślu Witold Wołczyk, pierwszy nabór wniosków o przyznanie dotacji odbędzie się na początku przyszłego roku. – Dlatego że wielkość środków finansowych przeznaczonych na dotację będzie określona w uchwale budżetowej na 2018 rok, a ta przecież nie została jeszcze uchwalona. Niestety nie jest możliwe, aby dotacja została przyznana każdemu, kto będzie się o to starał. Będzie to zależeć od wysokości pieniędzy na ten cel i zgodnie z kolejnością wpływu wniosków. Inicjatywa dotowania wymiany źródeł ciepła ma na celu zachęcenie mieszkańców do działań proekologicznych i poprawy jakości powietrza w naszym mieście, stąd duże zainteresowanie tą propozycją. Wszyscy mamy nadzieję, że dzięki temu uda się ograniczyć tak dokuczliwy smog, pojawiający się w trakcie zimniejszych dni. O konkretnym terminie składania wniosków o dofinansowanie poinformujemy mieszkańców, kiedy zostanie on już ustalony, przypominając także szczegółowe zasady korzystania z dotacji – podsumował.


fot.Mariusz Godos
– Nikogo jednak nie zbywamy, ponieważ każdy mieszkaniec Przemyśla zainteresowany przyłączeniem swojego obiektu do sieci ciepłowniczej to nasz potencjalny odbiorca. Jeśli nawet nie teraz to może za rok, dwa – zapewnił prezes MPEC-u Kazimierz Stec.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    aa - niezalogowany 2017-11-21 21:35:02

    przylacz "za darmo".realny koszt dla wspolnoty mieszkaniowej  powyzej 40 tys.plus dodatkowo indywidualne wydatki(instalacja i logoterma)koszt zuzytych kw to nie wszystko-jeszcze sa straty ciepla.i za dobrodziejstwo 20 stopni w sezonie grzewczym placi sie przez caly rok okolo 400.ps.a najlepiej poinformowane sa "panie goniec"z roznych administracji,straszace lokatorow/wlascicieli mieszkan tym,ze za 2 lata bedzie zakaz palenia w piecach ;)

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    it6rufnt - niezalogowany 2017-11-21 21:43:15

    Do śmierci będę żałował ,że wywaliłem piece i dałem się wpuścić w gaz .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Piotr - niezalogowany 2017-11-22 07:25:52

    przypomniał mi się stary dowcip: "Czy to prawda, że w Moskwie na placu Czerwonym rozdają Samochody? Tak, to prawda, tylko że nie w Moskwie, lecz w Leningradzie, i nie na placu Czerwonym, a na placu Rewolucji, i nie Samochody, a rowery, i nie rozdają, a kradną"

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości