Już kolejny przetarg na budowę nowej szkoły podstawowej z salą sportową we Fredropolu nie został rozstrzygnięty. Zarezerwowana przez władze gminy kwota 6 mln zł na tę inwestycję okazuje się (oby na razie) za mała. Czas goni, więc mieszkańcy mają uzasadnione obawy, czy ich dzieci będą się miały gdzie uczyć.
Kilkanaście dni temu otwarte zostały oferty w czwartym już przetargu na to przedsięwzięcie. I tym razem jednak zaproponowane kwoty przewyższają te, które władze gminy mają zarezerwowane. W pierwszym przetargu cena jedynej oferty wynosiła ponad 15,7 mln zł. W drugim było już nieco lepiej. Zaproponowane ceny wynosiły od ok. 11,3 do 11,5 mln zł. W trzecim były jeszcze niższe. W ostatnim, czwartym, najkorzystniejszą ofertę zaproponowała firma Techart z Wiązownicy – 7 mln 499 tys. 999 zł. Krakowski Texom wycenił ofertę na 9 mln 273 tys. 585 zł, rzeszowski Solkan na 9 mln 621 tys. 93 zł, zaś AJ Profibud z Chmielnika na 9 mln 794 tys. 895 zł. Ta pierwsza jest najniższą z dotychczasowych, ale to wciąż sporo, bo prawie 1,5 mln zł jest wyższą kwotą od zarezerwowanych przez władze gminy pieniędzy[paywall].
Inwestycja ma zostać realizowana w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Program funkcjonalno-użytkowy planowanego przedsięwzięcia jest już gotowy. Według niego ma powstać kompleks budynków szkolnych, składający się z budynku szkoły i hali sportowej z zapleczem (odrębne opracowanie). Budynek szkoły ma być przyłączony do zaplecza szatniowego hali sportowej wschodnim skrzydłem. W budynku szkoły projektant ma uwzględnić część przedszkolną w skrzydle zachodnim parteru, z dwoma salami dla dzieci w wieku 3 – 4 oraz 5 – 6 lat. W części wschodniej oraz na piętrze zaś sale i pomieszczenia dla szkoły podstawowej. Na parterze przewidziane są sale dla klas 1 – 3 oraz stołówka szkolna. Na piętrze powinny się znaleźć klasy 4 – 8 oraz część biurowo-administracyjna przeznaczona dla nauczycieli. Na każdym piętrze znajdują się zespoły toalet oraz zaplecza techniczno-magazynowe. Budynek szkoły jest planowany jako dwukondygnacyjny i niepodpiwniczony. Szkoła ma wykorzystywać energooszczędne technologie. Zamówienie obejmuje również zagospodarowanie terenu szkoły (m.in. ciągi komunikacyjne, plac zabaw itp.).
– Wiemy, jakie są oferty. Zastanawiamy się co dalej. Analizujemy, porównujemy z innymi inwestycjami na terenie naszej gminy i myślę, że tuż po nowym roku wszystko będziemy wiedzieć. Czyli czy przetarg unieważnimy i ogłosimy kolejny, piąty już, czy wybierzemy ofertę i będziemy musieli dołożyć. Nie chcę niczego teraz deklarować
– powiedział wójt gminy Fredropol Mariusz Śnieżek.
– Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak nowa szkoła jest potrzebna. Wszystko za daleko już zaszło, abyśmy mogli z tej inwestycji zrezygnować. Ale tak to w życiu jest, że nie wszystko idzie jak z płatka. Rodzice naszych dzieci nie muszą się martwić. Szkoła we Fredropolu na pewno będzie! Wariantów uskrzydlających mamy kilka. Jedno wiem: w obecnej szkole na pewno będzie zakład przyrodoleczniczy. Sprawy związane z powołaniem uzdrowiska są na dobrej drodze. Za kilka dni otrzymamy ostateczną opinię z Polskiego Zakładu Higieny odnośnie naszych wód leczniczych. Opinia ta jest bardzo potrzebna. Wykorzystywana jest przy końcowym wniosku do ministerstwa o nadanie statusu uzdrowiska. Mamy decyzję środowiskową. Zaczynamy prace nad projektem zagospodarowania złoża. Niebawem złożymy wniosek o koncesję. W 2025 roku powołamy do życia spółkę, która będzie zarządzać uzdrowiskiem i kompleksem basenów
Reklama
– dodał M. Śnieżek.
Warto wspomnieć, że w gminie Fredropol powstała już Spółdzielnia Energetyczna, która będzie czuwać nad realizacją pomysłów, związanych z odnawialnymi źródłami energii. W skład spółdzielni wchodzą: Urząd Gminy Fredropol, Gminna Biblioteka Publiczna we Fredropolu oraz jedno ze stowarzyszeń.
– Są na to pieniądze z zewnątrz. Mamy gotowy statut, radę nadzorczą i zarząd. Jeszcze w tym roku odbędzie się spotkanie założycielskie, na którym wybrany zostanie prezes. Jakie korzyści? Otóż przede wszystkim celem jest powstanie dwumegawatowej farmy fotowoltaicznej, która ma zapewnić prąd dla kompleksu basenów i obiektów użyteczności publicznej. Będzie z tego korzyść także dla naszych mieszkańców. Być może kiedyś uda się, że gmina będzie niezależna energetycznie od innych podmiotów
Reklama
– wyjaśnił wójt gminy Fredropol.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze