Według ukraińskiego portalu internetowego zaxid.net Służba Bezpieczeństwa Ukrainy cofnęła 5-letni zakaz wjazdu do tego państwa dla prezydenta Przemyśla Roberta Chomy. To jednak informacja nieoficjalna, bo jak dowiedzieliśmy się w przemyskim magistracie, żadne oficjalne pismo w tej sprawie nie dotarło na biurko włodarza nadsańskiego miasta.
Kilka dni temu wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jan Dziedziczak, odpowiedzialny m.in. za sprawy polonijne, zapowiedział, że jeśli strona ukraińska nie cofnie decyzji w sprawie prezydenta R. Chomy, przedstawiciele polskiego MSZ nie pojawią się na rozpoczynającym się w piątek, 27 stycznia br., X Forum Polska – Ukraina w Rzeszowie, poświęconym m.in. modernizacji i rozwojowi potencjału Ukrainy. Stwierdził, że jeśli sytuacja pozostanie bez odzewu ze strony ukraińskiej, trudno będzie sobie wyobrazić dalszą współpracę na dotychczasowych warunkach. Dodał, że Polska uznaje decyzję władz ukraińskich w tej sprawie za nieprzyjazną.
Wiceminister podkreślił, że ambasador RP w Kijowie Jan Piekło podjął niezwłoczną interwencję w celu wyjaśnienia okoliczności tej sprawy oraz spotkał się m.in. z przedstawicielem kierownictwa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), która podjęła w grudniu decyzję o uznaniu Chomy za persona non grata.
Dzisiaj, 27 stycznia br., ukraiński portal internetowy zaxid.net poinformował, że Służba Bezpieczeństwa Ukrainy cofnęła 5-letni zakaz wjazdu na Ukrainę dla prezydenta Przemyśla. Jego zniesienie udało się dzięki osobistej interwencji prezydenta Ukrainy Petro Poroszenki. Jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Miasta Przemyśla, prezydent Robert Choma nie otrzymał jeszcze oficjalnego pisma potwierdzającego zniesienia zakazu, więc nie udziela jakikolwiek komentarzy w tej sprawie.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Rozumiem że te brawa to dla p. Poroszenki.>>zniesienie udało się dzięki osobistej interwencji prezydenta Ukrainy Petro Poroszenki<<Trochę to dziwne, że dopiero co p. Choma zagrażał bezpieczeństwu państwa ukraińskiego i prowadził działalność szkodzącą Ukrainie.Wynika z tego, że to nie była działalność szkodząca ale czyjś blamaż, Ukraina jest też bezpieczna - czy też wszystko to, to pic na wodę fotomontaż? Czyżby Ukraińcy zagrali na nosie pisowcom?
I jak teraz czuje się Piotr Tyma. Może zniknie mu ten głupkowaty uśmieszek z jego tępawej faciaty.
tydzień temu pisałem, że ten cyrk skończy się szybciej niż się zaczął! deszczyca orzekł, że to było "nieporozumienie techniczne" (cokolwiek to znaczy). pisałem też, że p.choma niebawem zostanie honorowym obywatelem lwowa i odznaczony kilkoma medalami za wkład w budowę przyjaźni Polsko-ukr(z obrzydzenia nie dopiszę do końca...), sadowy poprosi p.chomę o zostanie ojcem chrzestnym dla swoich wnucząt... A ŚMIECI ZE LWOWA JUŻ SĄ ŁADOWANE NA WAGONY!
a to dla lubiących poczytać https://forumemjot.wordpress.com/2017/01/25/arcybiskup-chcial-sie-zemscic-na-prezydencie-przemysla/ , i pooglądać http://img.wiocha.pl/images/4/3/43921d76f82acccd546e7c575b62beaa.jpg
Cofnięty czy nie cofniety.To nie ma żadnego znaczenia.Nikt abslolutnie nikt z Panem Chomą na Ukrainie nie będzie rozmawiał czy też Go przyjmował,o podaniu ręki nie wspomnę.Owszem może jechać tylko po co.Spotkać sie konsulem czy też biskupem i porozmawiać o duperelach.To jest polecenie Prezydenta .A z tym się nie dyskutuje.A sukces to owszem jest ale Pana Proszenki a nie Pana Chomy
A jest nadzieja, ze zostanie tam na zawsze?
No, niestety też muszę to potwierdzić- moje przypuszczenia byly takie same. ... Przykro mi. Ale moze niech Choma we Lwowie zostanie, tam go tak lubią a tu wcale nikt nie szanuje.
I co panie Choma nie pomogło spożywanie komunikantów na ingresie metropolity Popowicza. Wyrwał się pan do nich ku uciesze innych notabli. A tu dali panu misia. Może warto być człowiekiem i nie ulegać innym, bo to się mści. Tylko czy pan to potrafi?
Nie chcemy w Przemyślu śmieci że Lwowa!
Pan Choma niestety szum.kolo siebie zrobic potrafi a dla Przemyśla nie robi juz nic NIC!!!!! Przepraszam pomyliłam sie robi duzo rozpieprza wszystko ze skutkim!!!! Czas odejsc bo Pan juz co mial zniszczyc zniszczyl
Szlachetny PiS "dzielnie" zawalczył o profaszystowskiego obecnie prezydenta miasta, którego wcześniej wyrzucił ze swoich szeregów za udokumentowaną kolaborację z komuną (TW Krzyś). Tenże zaś już się ułożył (w czym jest wytrenowany) z miłującymi Rosję "prawdziwymi Polakami i patriotami" o kryminalnej skądinąd przeszłości, którzy marzą o świętej wojnie. Wszystko ku chwale ojczyzny, a zwłaszcza Przemyśla. Państwo zadowolone?
znalezione_w_internecie : ~znalezione_w_internecieUżytkownik anonimowy :"W Przemyślu z roku na rok widzimy coraz więcej pustych mieszkań. Do tej pory naliczyliśmy ok. 170 pustostanów - mówi ks. Mieczysław Rusin, proboszcz parafii archikatedralnej. Z roku na rok zauważa się też coraz większą liczbę Ukraińców, którzy mieszkają w Przemyślu na stałe bądź okresowo. " ... rozwiń całośćpoza tym "środowiska ukraińskie angażują się tak mocno w różnego rodzaju działania mające pokazać ukraińskość ich ziem. Jest to bardzo niebezpieczne, tym bardziej że w ostatnich latach obserwujemy osiedlanie się w Przemyślu inteligencji ukraińskiej z innych terenów Polski. Mamy zatem do czynienia z manifestacją ukraińskości. Z drugiej strony pojawiają się wypowiedzi, jak chociażby cytowanego konsula honorowego Ukrainy Aleksandra Baczyka, który chce osiedlać w Polsce Ukraińców z Ukrainy. W domyśle chodzi o zasiedlanie terenów, na których rany po zbrodniczej działalności UPA wciąż jeszcze się nie zabliźniły. Patrząc perspektywicznie, za kilkanaście lat możemy mieć do czynienia z sytuacją, kiedy określone grupy zaczną prowadzić działalność separatystyczną na terenie Polski, działania nawołujące do przyłączenia np. Przemyśla do Ukrainy. Tak czy inaczej działalność Związku Ukraińców w Polsce i Aleksandra Baczyka jest nastawiona na ukrainizację Przemyśla i okolic. Nie byłoby problemu, gdyby pan Baczyk nawoływał do osiedlania się Ukraińców na obszarze centralnej, północnej Polski czy chociażby w Małopolsce. Natomiast jeżeli wskazuje się miasto Przemyśl, na terenie którego w polskiej szkole z językiem wykładowym ukraińskim świętuje się dzień powstania UPA czy jako honorowych gości zaprasza się przedstawicieli skrajnie faszyzujących posłów, jak Iryna Farion z nacjonalistycznej partii Swoboda, która wyraźnie optuje za oderwaniem części ziem od Polski, to jest to powód do niepokoju. To pokazuje, że środowisku aktywistów ukraińskich w Przemyślu jest bardzo blisko do skrajnego nacjonalizmu ukraińskiego i nie można tego usprawiedliwiać czy tłumaczyć przejawem ukraińskiej tradycji. (...) były szef przemyskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce Jarosław Sidor powiedział kiedyś wprost, że „jest zwolennikiem powrotu Ukraińców z województw zachodnich i północnych na tereny południowo-wschodniej Polski, czyli na swoje ziemie etniczne, ziemie ojców i dziadów”.http://www.naszdziennik.pl zwiń
Precz z Aleksandrem Bczykiem właścicielem firmy i sieci sklepów Piotruś Pan w Przemyślu i na podkarpaciu. Bojkotujmy te firmę i wrogo nastawionego do Polaków konsula honorowego Ukrainy
Odnośnie: "Patrząc perspektywicznie, za kilkanaście lat możemy mieć do czynienia z sytuacją, kiedy określone grupy zaczną prowadzić działalność separatystyczną na terenie Polski, działania nawołujące do przyłączenia np. Przemyśla do Ukrainy". Za kilkanaście lat, a może więcej, jeżeli Polska nie zrezygnuje z wbijania Ukrainie noża w plecy (zresztą nie po raz pierwszy w historii), to ten kraj będzie wchodził do UE (oczywiście pod warunkiem, że plan rozwalenia Unii się nie powiedzie). A wówczas jakiekolwiek roszczenia terytorialne stracą rację bytu. Nie żyjemy z XIX czy XX wieku, obywatele nie tylko kraju UE, ale nawet całej UE mogą mieszkać gdzie chcą. Ukraińcy też mają prawo mieszkać w Przemyślu, chociażby dlatego że tu kiedyś mieszkali, że stąd mają bliżej do Ukrainy, lub mieszkających tam krewnych, czy dlatego, że tutejszy klimat im bardziej odpowiada. Twierdza Przemyślto głupie hasło reklamowe, wiadomo jak to się zakończyło dla tej twierdzy.
A moim zdaniem cała z sprawa z Chomą ma drugie dno , w tej całej zadymie dopatruje się zorganizowanej akcji Ukraińców w celu przejęcia pod postacią demokratycznych wyborów samorządowych fotela prezydenta miasta. Myślę ze całym mózgiem tej operacji może być prawdopodobnie konsul honorowy Ukrainy który najprawdopodobniej chce w ten sposób mieć nieograniczone możliwości wpływu na władze samorządowe a co i zatem idzie na swoje inwestycje na tym terenie. Cała sprawa zasługuje na zainteresowanie się ABW ta osobą.
do dor -..."""" jeżeli Polska nie zrezygnuje z wbijania Ukrainie noża w plecy (zresztą nie po raz pierwszy w historii).....""" poziom wiedzy historycznej u ciebie ZEROWY !!! , a co mało jeszcze daliśmy wam pożyczek praktycznie będą nie do odzyskania bowiem korupcja u was jest na najwyższym światowym poziomie od zawsze, a co mało macie własnej niezagospodarowanej ziemi w okolicach Lwowa i nie tylko ,że pchacie się do Przemyśla gdzie was nie chcą. Czas Ukraińcy pracować na własnym terytorium budować i rozwijać dobrobyt u siebie a nie korzystać z tego co już osiągnęli Polacy.
Aby przeprosić, to przynajmniej należy mieć odwagę, do tego się przyznać. Tam polityką zajmują się amatorzy, oderwani od rzeczywistości, tzw. podwórkowi politycy. I dlatego mają, to co mają.
Gdyby PIS rzadzil w Przemyslu to oplaty za wode i scieki nie bylyby tak wielkie.
Brawo
Rozumiem że te brawa to dla p. Poroszenki.>>zniesienie udało się dzięki osobistej interwencji prezydenta Ukrainy Petro Poroszenki<<Trochę to dziwne, że dopiero co p. Choma zagrażał bezpieczeństwu państwa ukraińskiego i prowadził działalność szkodzącą Ukrainie.Wynika z tego, że to nie była działalność szkodząca ale czyjś blamaż, Ukraina jest też bezpieczna - czy też wszystko to, to pic na wodę fotomontaż? Czyżby Ukraińcy zagrali na nosie pisowcom?
I jak teraz czuje się Piotr Tyma. Może zniknie mu ten głupkowaty uśmieszek z jego tępawej faciaty.