– Cieszymy się, że pomimo trudnych miesięcy, stanu epidemii możemy się spotykać, chociażby w mniejszych grupach – mówią zgodnie uczestniczki warsztatów rękodzielniczych, podczas których dominuje tematyka przedświąteczna. Bazą jest Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Orzechowcach.
Wyjątkowy przedświąteczny czas przez kilkanaście dni panował w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Orzechowcach. Tam grupa pań uczestniczyła w warsztatach z rękodzieła artystycznego. Prowadząca zajęcia Elżbieta Dykas w niebywale ciekawy sposób prezentowała możliwości tworzenia ozdób świątecznych. Popularnością cieszyło się zwłaszcza ozdabianie metodą decoupage. Każdy uczestnik projektu otrzymał[paywall] materiały do wykonywania ozdób.
Decoupage to dawna metoda zdobnicza, polegająca na przyklejaniu wzoru z papierowej serwetki, a następnie lakierowaniu go, aby wyglądał jak namalowany.
W Orzechowcach serwetki były przeróżne, z motywami kwiatowymi, zimowymi krajobrazami oraz świątecznymi symbolami aniołów, bałwanków, choinek czy mikołajów. Wśród materiałów nie zabrakło kolorowych farb, iskrzących i wesoło migoczących brokatów, kolorowych wstążek czy masy śniegowej, wykonanej metodą domową. Lakierowanie i oprószanie bombek brokatem, które były jednym z końcowych etapów pracy, nadały ozdobom ostateczny charakter, dynamicznośći oraz elegancki błysk.
Warsztaty z rękodzieła artystycznego to element większego projektu realizowanego na terenie gminy Żurawica pod nazwą „Familijne LOWE”, współfinansowanego z pieniędzy Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego na lata 2014 – 2020. Udział jest oczywiście bezpłatny.
W październiku br. zakończyła się realizacja projektu dla dzieci i młodzieży, a od listopada br. gmina ruszyła z kolejnym pomysłem adresowanym do mieszkańców, tym razem dorosłych. Gmina Żurawica znalazła się w gronie 20 ośrodków w Polsce, który otrzymał grant w wysokości 250 tys. zł na aktywizowanie dorosłych i społeczności lokalnych. LOWE to skrót od Lokalnego Ośrodka Wiedzy i Edukacji.
– Główną siedzibą LOWE w naszej gminie jest Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Orzechowcach. Dzięki projektowi szkoła wzbogaciła się o nowoczesny sprzęt komputerowy, oprogramowanie do nauczania języków obcych, podręczniki i wiele innych. Jednak najważniejsi są mieszkańcy gminy i ich potrzeby. Każdy dorosły mieszkaniec może skorzystać z dowolnej formy wsparcia. W projekcie zaplanowano nauczanie języków obcych na różnych poziomach zaawansowania, zajęcia z obsługi komputera z możliwością uzyskania certyfikatów oraz zajęcia z rękodzieła artystycznego. Wszystkie są całkowicie bezpłatne – wyliczyła koordynatorka projektu Ewa Noga.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze