Kiedy w niedzielę na rampie w Bakończycach uczestniczyłem w symbolicznej uroczystości zapalenia znicza wywiezionym na Sybir, podeszła do mnie starsza pani i wiedząc, że jestem dziennikarzem, zapytała: – Proszę mi powiedzieć, dlaczego pomnik poświęcony sybirakom ma stanąć nad Sanem?
Przecież tutaj jest najbardziej symboliczne miejsce. Stąd ich wywozili, między innymi mojego nieżyjącego już ojca. Nie rozumiem decyzji władz o lokalizacji pomnika. Chyba, że chcą mieć blisko, kiedy raz w roku przypomną sobie o rocznicy wywózki i pójdą złożyć kwiatki. Ja na pewno do końca życia będę przychodziła na rampę i tu będę stawiała znicz, bo pamiętam opowieść ojca o tym, jak popatrzył na Przemyśl, nim się zatrzasnęły drzwi wagonu.
Przyznam, że trochę przekonały mnie argumenty córki sybiraka.Na przykład dla Żydów takim symbolicznym miejscem jest Umschlagplatz (z niemieckiego plac przeładunkowy) i to nie tylko w Warszawie, ale również w innych miastach, skąd wyjeżdżali w ostatnią drogę. Dlaczego więc w Przemyślu ma być inaczej, skoro rampa jest faktem historycznym. Widziałem łzy w oczach sybiraków, kiedy wskazywali na tory, po których ich wywieziono i nie jestem pewien, czy takie emocje będą im towarzyszyć nad Sanem, tym bardziej że pomnik ma mieć kształt wagonu.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy."...Na przykład dla Żydów takim symbolicznym miejscem jest Umschlagplatz (z niemieckiego plac przeładunkowy) i to nie tylko w Warszawie, ale również w innych miastach, skąd wyjeżdżali w ostatnią drogę. Dlaczego więc w Przemyślu ma być inaczej, skoro rampa jest faktem historycznym...." PRAWDOPODOBNIE DLATEGO ŻE POLACY TO NIE ŻYDZI A POLSKA TO NIE IZRAEL
No cóż przeczytałem tą opinię, komentarz Pana redaktora i myślę, że jeśli już się rozpoczęła budowa pomnika to nie należy już za wiele komentować, udzielać się w polemikę. Ktoś zadecydował, Ktos zaakceptował i niech tak pozostanie.
"...Na przykład dla Żydów takim symbolicznym miejscem jest Umschlagplatz (z niemieckiego plac przeładunkowy) i to nie tylko w Warszawie, ale również w innych miastach, skąd wyjeżdżali w ostatnią drogę. Dlaczego więc w Przemyślu ma być inaczej, skoro rampa jest faktem historycznym...." PRAWDOPODOBNIE DLATEGO ŻE POLACY TO NIE ŻYDZI A POLSKA TO NIE IZRAEL
No cóż przeczytałem tą opinię, komentarz Pana redaktora i myślę, że jeśli już się rozpoczęła budowa pomnika to nie należy już za wiele komentować, udzielać się w polemikę. Ktoś zadecydował, Ktos zaakceptował i niech tak pozostanie.