T-72 M1, bo o nim mowa, przez prawie 30 lat był podstawowym wozem bojowym 1. batalionu czołgów w Żurawicy.
„Z pewnością pokolenia czołgistów z Żurawicy wspominają te wozy z nutą nostalgii. Oddali cząstkę życia, służąc na tym sprzęcie”
– przekazuje służba prasowa 1 bcz, dodając, że specyficzny kolor maskowania jest zabiegiem celowym – ma zachęcać miłośników broni pancernej do zagłębiania historii tych wozów.
T-72 to czołg podstawowy produkcji radzieckiej, który wszedł do służby w 1973 roku i stał się jednym z najliczniej produkowanych wozów pancernych na świecie. Do połowy lat 90. powstało około 20 tysięcy egzemplarzy, wytwarzanych także na licencji m.in. w Polsce, Czechosłowacji, Indiach i Jugosławii. Czołgi tej rodziny były i są użytkowane przez wiele państw Europy, Azji, Afryki i Bliskiego Wschodu. Na wyposażenie Wojska Polskiego T-72 trafił w 1978 roku, a jego produkcja licencyjna była prowadzona w Zakładach Mechanicznych Bumar-Łabędy w Gliwicach.
„Zachęcamy młodych ludzi do służby w kolebce broni pancernej”
– przekazują żołnierze żurawickiej jednostki.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze