Reklama

Czołg-eksponat trafił do batalionu w Żurawicy

T-72 M1, bo o nim mowa, przez prawie 30 lat był podstawowym wozem bojowym 1. batalionu czołgów w Żurawicy.

„Z pewnością pokolenia czołgistów z Żurawicy wspominają te wozy z nutą nostalgii. Oddali cząstkę życia, służąc na tym sprzęcie”

– przekazuje służba prasowa 1 bcz, dodając, że specyficzny kolor maskowania jest zabiegiem celowym – ma zachęcać miłośników broni pancernej do zagłębiania historii tych wozów.

T-72 to czołg podstawowy produkcji radzieckiej, który wszedł do służby w 1973 roku i stał się jednym z najliczniej produkowanych wozów pancernych na świecie. Do połowy lat 90. powstało około 20 tysięcy egzemplarzy, wytwarzanych także na licencji m.in. w Polsce, Czechosłowacji, Indiach i Jugosławii. Czołgi tej rodziny były i są użytkowane przez wiele państw Europy, Azji, Afryki i Bliskiego Wschodu. Na wyposażenie Wojska Polskiego T-72 trafił w 1978 roku, a jego produkcja licencyjna była prowadzona w Zakładach Mechanicznych Bumar-Łabędy w Gliwicach.

Reklama

„Zachęcamy młodych ludzi do służby w kolebce broni pancernej”

– przekazują żołnierze żurawickiej jednostki.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 11/02/2026 18:48
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama