Reklama

Cztery dni artystycznych „czarów” na Krupcu

Centrum Koncertowo-Wystawiennicze w dawnej cerkiew na Krupcu w Narolu było miejscem 7. Festiwalu „NarolArte” im. Pana, Wójta i Plebana. Imprezy o ugruntowanej już renomie w naszym kraju, będącej jedną z najciekawszych niezależnych imprez muzycznych w Polsce. Nasza redakcja była jednym z patronów medialnych tego niezwykle udanego przedsięwzięcia.

Przez cztery dni, od 25 do 28 sierpnia br., na scenie zaprezentowało się wielu wybitnych artystów różnych dziedzin. W tym roku byli to wykonawcy zajmujący się muzyką tradycyjną, klasyczną, jazzową i rozrywkową. Publiczność porwał recital fortepianowy jednego z najwybitniejszych polskich pianistów Jacka Olejniczaka[paywall]. Nie inaczej było podczas występów Grupy Studnia O z widowiskiem narracyjnym na podstawie ballad Adama Mickiewicza Kurhanek Maryli, młodych muzyków jazzowych Miry Opalińskiej (fortepian) i Douglasa Whatesa (kontrabas) w autorskich nastrojowych interpretacjach muzyki filmowej czy wyjątkowym muzycznym spektaklu, przedstawiającym piosenki Witolda Lutosławskiego w nowym wykonaniu. Wokal Doroty Miśkiewicz w połączeniu z akompaniamentem zespołu Kwadrofonik w składzie: Emilia Sitarz (fortepian), Bartłomiej Wąsik (fortepian), Magdalena Kordylasińska (instrumenty perkusyjne), Miłosz Pękala (perkusja) oraz Jagoda Chalcińska (JAGO VJ, oprawa video) zabrzmiały niepowtarzalnie.
Organizatorem festiwalu była spółka „Narol Enterprise”, a całą koncepcję stworzyła Fundacja Pro Academia Narolense. Dyrektorem festiwalu był Bogusław Kłosiewicz, zaś konsultacjami programowymi służył prof. Władysław Kłosiewicz.

Siedem lat festiwalu


„NarolArte” odbywa się od 2008 r. Festiwal nawiązuje do tradycji Akademii Narolskiej - pierwszej na ziemiach polskich szkoły artystycznej powołanej ponad 230 lat temu w Narolu. Jest też odwołaniem się do wielonarodowej kultury dawnej Galicji przy jednoczesnym wskazaniu na trzy źródła tej kultury, którymi są: tradycja dworska, tradycja religijna i tradycja plebejska – wiejska i mieszczańska. W poprzednich latach na festiwalu występowali m.in.: Tomasz Stańko, Leszek Możdżer, Marek Drewnowski, Piotr Paleczny, Maciej Grzybowski, Konstanty Andrzej Kulka, Andrzej Bauer, Kuba Stankiewicz, Andrzej Jagodziński, Olga Pasiecznik, Anna Dereszowska, Ars Cantus, Concerto Avenna, Janusz Prusinowski Trio, Maria Pomianowska, Jacek Hałas, Byzantion (Rumunia), Artemandoline (Hiszpania), Christine Gevert (USA), Mattias Loibner (Austria) czy Jeremy West (Wielka Brytania).
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości