256 interpelacji i zapytań złożyli przemyscy radni przez okres od listopada 2014 do marca 2016 r. Dużo to czy mało? Czy choć połowa spotkała się z pozytywnym odbiorem władz miasta?
Według Wikipedii interpelacja radnego to „przysługujący na mocy statutu danej jednostki samorządu terytorialnego indywidualny środek kontrolno-interwencyjny, za pomocą którego radny może domagać się od organu wykonawczego podjęcia określonych działań w sprawach jednostki samorządu terytorialnego, w tym w szczególności – udzielenia informacji na interesujący go temat, który jej dotyczy”. Jeśli interpelacja jest pytaniem dotyczącym istotnych i zasadniczych spraw dla gminy, to – według definicji – zapytanie radnego ma mniejszy ciężar i dotyczy spraw mniejszej wagi lub nawet może dotyczyć spraw jednostkowych. Na każdą interpelację odpowiedź powinna być udzielona w ciągu 21 dni.Przed ostatnimi wyborami samorządowymi kandydaci do mandatu radnego prześcigali się w obietnicach adresownych do potencjalnych wyborców. Postanowiliśmy sprawdzić ich aktywność, którą obrazuje m.in. liczba złożonych interpelacji czy zapytań do władz miasta. O dokładne wyliczenie poprosiliśmy Kancelarię Rady Miejskiej i Współpracy z Zarządami Osiedli.
Wojciech Błachowicz (PO) ma zupełnie inne zdanie na ten temat. – To pic na wodę. Nie ma najmniejszego sensu składanie interpelacji przy takim podejściu władz miasta do tematu. Odpowiedzi są lakoniczne, byle zbyć. Odbywa się to na zasadzie: wicie, rozumicie, nie ma pieniędzy. To bicie piany. Podobnie jest z zapytaniami. Staram się pytać na sesjach, jako jeden z nielicznych, o ważne sprawy dla miasta, ale wyjaśnienia są nijakie albo w ogóle ich nie ma.
Robert Bal (Porozumienie dla Przemyśla): – Interpeluję, kiedy widzę, że mieszkańcy lub zarządy osiedli sami nie dają rady. Zwracają się o pomoc i staram się to robić. Kiedy w tej samej sprawie interweniuje kilka stron, nabiera ona innego kształtu. Często te interpelacje przynoszą oczekiwane efekty, ale pod warunkiem, że pilotuje się sprawę od początku do końca.
Interpelacje i zapytania radnych w okresie od listopada 2014 do marca 2016 r. (alfabetycznie):
|
Lp. |
NAZWISKO I IMIĘ |
LICZBA INTERPELACJI I ZAPYTAŃ |
|
1. |
BAL Robert (Porozumienie dla Przemyśla) |
25 |
|
2. |
BŁACHOWICZ Wojciech (PO) |
26 |
|
3. |
CIKUJ Aleksandra (PO) |
0 |
|
4. |
DRYNIAK Daniel (Porozumienie dla Przemyśla) |
6 |
|
5. |
GAZDOWICZ Małgorzata (Porozumienie dla Przemyśla) |
15 |
|
6. |
IWANECZKO Dariusz (PiS) |
14 |
|
7. |
KAMIŃSKI Maciej (PiS) |
34 |
|
8. |
KARASIŃSKI Maciej (PiS) |
0 |
|
9. |
KRUŻEL Jerzy (niezależny) |
9 |
|
10. |
KULAWIK Tomasz (SLD) |
13 |
|
11. |
KULEJ Ryszard (SLD) |
20 |
|
12. |
KUŹMIEK Tomasz (Porozumienie dla Przemyśla) Reklama
|
1 |
|
13. |
ŁOZIŃSKI Adam (PiS) |
10 |
|
14. |
MORAWSKI Wiesław (PiS) |
16 |
|
15. |
PODBILSKA Łucja (PiS) |
6 |
|
16. |
PODHALICZ Lucyna (PiS) |
13 |
|
17. |
SAWICKA Ewa (PO) |
11 |
|
18. |
SCHABOWSKI Tomasz (PO) |
13 |
|
19. |
STOJAK Grażyna (PO do stycznia 2016 r.; obecnie niezależna) |
7 |
|
20. |
STRZAŁKOWSKI Eugeniusz (PiS) |
9 |
|
21. |
SURMA Stanisław (PiS) |
3 |
|
22. |
ZALESZCZYK Bogusław (PiS) |
9 |
|
23. |
ZAPOTOCKI Janusz (SLD) |
5 |
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy."•Błogosławiony ten, co nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego faktu w słowa".
Nie dla nich praca w polu, oni to wiedzieli już w przedszkolu.Gdyby za liczbą złożonych pism szła jakość i faktyczne zmiany dla miasta i mieszkańców. Żyli byśmy w lepszym mieście ba kraju. Pan Kamiński, najlepszy radny w składaniu pism i ilości nagłówków w gazecie. Brawooooooooo
Publikujcie odpowiedzi władz miasta na te interpelacje. Zobaczycie wtedy impotencję umysłową swoich wybrańców.
"•Błogosławiony ten, co nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego faktu w słowa".
Nie dla nich praca w polu, oni to wiedzieli już w przedszkolu.Gdyby za liczbą złożonych pism szła jakość i faktyczne zmiany dla miasta i mieszkańców. Żyli byśmy w lepszym mieście ba kraju. Pan Kamiński, najlepszy radny w składaniu pism i ilości nagłówków w gazecie. Brawooooooooo
Publikujcie odpowiedzi władz miasta na te interpelacje. Zobaczycie wtedy impotencję umysłową swoich wybrańców.