Reklama

Czy lustro na ul. Konopnickiej poprawiłoby bezpieczeństwo?

26/02/2016 09:21

Z osiedla przy ul. Konopnickiej każdego dnia wyjeżdża wielu kierowców, w tym również osoby odwożące dzieci do przedszkola. Mieszkańcy od kilku lat starają się, aby na jednokierunkowej drodze zostało ustawione lustro, ponieważ szereg zaparkowanych przy niej samochodów ogranicza widoczność.

Radny zaznacza, że dyrektor  Powiatowego Zarządu Dróg Tomasz Lenar, u którego kilkakrotnie był w tej sprawie, nie widzi tutaj zagrożenia. Zajmowała się tym komisja, ale i to nie przyniosło żadnych rezultatów.

– Lustro powinno być ustawione na skarpie, aby kierowcy wyjeżdżający z osiedla widzieli auta jadące drogą jednokierunkową. Samochody zaparkowane wzdłuż ulicy blokują widoczność, wobec czego pojazd wjeżdżający na drogę główną musi często znacznie wysunąć się z drogi podporządkowanej. Wtedy jest już za późno żeby ustąpić pierwszeństwa innym pojazdom, które mogą z kolei nie być w stanie wyhamować – tłumaczy radny, który podkreśla, że jeśli będzie taka potrzeba, to za własne pieniądze może sfinansować zakup lustra. – Wstawiając tutaj lustro nie zaciemnimy tego obszaru, nie będziemy wycinać również drzew, ani nie zniszczymy żadnych pomników przyrody. W skarpę zostałby wlany tylko kawałek betonu, w który wstawiona zostałaby rura z lustrem – mówi.

Reklama

fot.Barbara Chmura

Lustro wprowadziłoby dezorganizację ruchu

Zapytaliśmy dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Przeworsku, Tomasza Lenara dlaczego, mimo wielu próśb, nie można postawić tutaj lustra?

– My działamy w ten sposób, że jest komisja do spraw organizacji ruchu, w której skład wchodzi policja, naczelnik Wydziału Komunikacji, Transportu i Dróg Starostwa Powiatowego i Powiatowy Zarząd Dróg. Na przestrzeni trzech ostatnich lat ta komisja przynajmniej dwa albo trzy razy zajmowała się tą sprawą. Uważamy, że tam nie ma gdzie ustawić lustra, a jeśli nawet byśmy je ustawili, to ono dodatkowo wprowadziłoby dezorganizację ruchu – wyjaśnia dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Tomasz Lenar.

Reklama

Zaznacza, że gdyby kierowcy nie parkowali do samego wyjazdu z osiedla, tylko zostawialiby tę strefę wolną, która ustawowo nie powinna być zajęta przez samochody, to widoczność na tym odcinku drogi byłaby prawidłowa.

– Jeśli tam stoją same auta osobowe, to nie ma problemu. Może on się pojawić, jeśli bezpośrednio przed skrzyżowaniem stałyby busy. Gdyby zgodnie z przepisami 10 metrów przed skrzyżowaniem nie parkowało żadne auto, to tam nie ma problemu z wyjazdem – zaznacza Tomasz Lenar.

Dyrektor mówi, że problemem nie jest aspekt finansowy. – Być może jest taka moda na ustawianie luster, ale one u kierowców powodują pewną dezorientację w ruchu – podkreśla ponownie.

Reklama

Sposób na rozwiązanie problemu?

Dyrektor zaznacza, że być może zostanie zastosowane podobne rozwiązanie, jak przy przejściu dla pieszych na ul. Konopnickiej, gdzie postawiono donice z kwiatami, aby samochody nie parkowały bezpośrednio przy pasach. Pomysł wykorzystania tych miejsc miał również radny Maciej Szewczyk, który zastanawiał się nad ustawieniem w tym miejscu stojaków na rowery. Zagospodarowanie jednego czy dwóch miejsc parkingowych poprawiłoby widoczność. Z pewnością znaleźliby się jednak tacy, którzy narzekaliby na zmniejszenie ilości miejsc dla samochodów.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tnn - niezalogowany 2016-02-27 17:08:29

    Tak 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    ak - niezalogowany 2016-03-02 20:24:04

    ja jako mieszkaniec pytam czy miasto aż tak nisko upadło aby problem lustra musiał być dyskutowany na sesjach rady miasta, czy nie mają spraw bardziej pilnych dla tego jeszcze miasta powiatowegoJest potrzeba to niech montują a nie wałkują takie tematy bez końca

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama