Reklama

Czy miasto wystarczająco wspiera lokalnych przedsiębiorców?


Puste lokale miejskie straszą, obiecywanego wsparcia dla lokalnych przedsiębiorców brak, podobnie jak nowych inwestorów – wyliczył radny Ryszard Kulej w swojej interpelacji, złożonej do magistratu w maju br. Radny stawia w niej trudne pytania o kondycję lokalnego biznesu i działania, jakie miasto podjęło, by stworzyć w nim przyjazny klimat do prowadzenia działalności. Jaką argumentację ma miasto?


W treści wystosowanej przez radnego interpelacji pytań o konkretne działania miasta, które mają pozytywny wpływ na środowisko biznesowe, jest więcej. Nie bez kozery przywołuje on też zapowiedzi prezydenta miasta Wojciecha Bakuna z czasów, zanim objął urząd.

„Jako kandydat w kampanii wyborczej z 2018 roku jednym z głównych filarów Pana programu było hasło „Miasto przyjazne przedsiębiorcom”. W materiałach wyborczych padły wówczas zapowiedzi: rewizji stawek czynszowych dla lokali miejskich, czasowego zwolnienia z lokalnych podatków, powołania Rady Biznesu przy prezydencie, ustanowienia opiekuna inwestora dla firm i podmiotów chcących działać na terenie miasta” – przypomniał, dowodząc, że od tamtych deklaracji minęło już ponad 6 lat, a ich realizacja budzi poważne wątpliwości.

Reklama

Radny w dokumencie zawarł też szereg pytań odnośnie Rady Biznesu, prosząc o konkrety w tej sprawie. Czy została powołana i jakie realne działania wypracowała, a jeśli nie, to z jakich powodów do powołania organu nie doszło? Podobne pytanie radny postawił w kwestii zapowiadanego opiekuna inwestora dla firm, zapytał też, ilu inwestorów od czasu jego powołania udało się miastu pozyskać. Sporo pytań dotyczyło też lokali użytkowych będących w miejskich zasobach i ewentualnych bonifikat czy preferencyjnych form wynajmu. Trudno nie zauważyć bowiem w mieście pustych witryn z kartką „do wynajęcia”, w których kiedyś prowadzone były działalności.

Ilu inwestorów udało się pozyskać?

Rada Biznesu w mieście nie została powołana, a współpraca miasta z lokalnym biznesem przybrała bardziej elastyczną formę – wynika z odpowiedzi na złożoną interpelację. W wyjaśnieniach takiego stanu rzeczy pada argument, że taki organ jak Rada Biznesu nie przyniósłby realnych wartości. Miasto postawiło na „stały, bieżący kontakt z przedsiębiorcami  – poprzez indywidualne spotkania, konsultacje branżowe oraz dialog z organizacjami gospodarczymi” (cyt.).

Reklama

Jak argumentuje prezydent W. Bakun, miasto organizowało i będzie organizować spotkania z poszczególnymi sektorami: gastronomią, handlem, transportem czy przemysłem, co pozwala „precyzyjniej odpowiadać na problemy poszczególnych grup (cyt.)”. Jako przykład padła formuła tzw. Przemyskiej Sceny Biznesu, która ma być przestrzenią do wymiany opinii z przedsiębiorcami (pierwsze takie spotkanie odbyło się zupełnie niedawno, bo 28 maja br., w Centrum Dowodzenia Twierdza Przemyśl).

W kwestii zapowiadanego jeszcze w kampanii prezydenckiej opiekuna inwestora dla firm włodarz miasta[paywall] przypomniał, że w urzędzie funkcjonuje od grudnia 2022 roku stanowisko pełnomocnika prezydenta ds. obsługi inwestorów i biznesu, który koncentruje się na „budowaniu zaufania, prowadzeniu dialogu z potencjalnymi inwestorami oraz promowaniu długofalowego podejścia do inwestycji (cyt.)”. Do jego zadań należy m.in. współpraca z podmiotami gospodarczymi, instytucjami i organizacjami w zakresie pozyskiwania inwestorów, inicjowanie programów rozwijających przedsiębiorczość czy udzielanie informacji o warunkach i możliwościach inwestowania w mieście, a także wspieranie lokalnych przedsiębiorców. Jak wynika z odpowiedzi miasta „trudno jednak wskazać na tym etapie konkretnych inwestorów, których udało się bezpośrednio pozyskać”.

Reklama

Czy najemcy mogą liczyć na zniżki?

Okazuje się, że w roku 2023 zapytań od potencjalnych inwestorów było 10, a  w ubiegłym –  9. Z podmiotem branży produkcyjnej ujętym w tej ostatniej grupie rozmowy trwają do teraz. Gmina Miejska Przemyśl dysponuje aktualnie 265 lokalami użytkowymi, z czego tylko 21 pozostaje niewynajętych – wynika z odpowiedzi miasta (przy czym 8 – ze względu na zły stan techniczny czy przeznaczenie do sprzedaży – nie jest udostępnianych do wynajęcia). Jeśli chodzi o analizę stawek czynszowych, przeprowadzono ją w pierwszym kwartale tego roku i obecnie miasto rozważa ich aktualizację. Ich wysokość określa zarządzenie z marca 2021 roku. Miasto dopuszcza możliwość odstąpienia od wspomnianych stawek jedynie w dwóch przypadkach. Po pierwsze, jeśli w drugim przetargu nie wyłoniono najemcy z powodu braku uczestników spełniających warunki ujęte w ogłoszeniu, a miasto ponosi znaczne koszty utrzymania lokalu lub wymaga on remontu wiążącego się z poniesieniem znacznych nakładów finansowych. Po drugie, gdy umowa najmu zawarta została z podmiotem prawa handlowego, którego gmina miejska jest udziałowcem, akcjonariuszem lub współwłaścicielem (jednak czynsz nie może być wówczas niższy niż koszty utrzymania lokalu).

 Miasto wyjaśnia, że nie stosowało bonifikat przy wynajmie lokali, natomiast zgodnie z regulaminem przetargów w tym zakresie, jeśli pierwszy przetarg nie przyniesie rozstrzygnięcia, podmiot wyłoniony w drugim może liczyć na obniżenie ceny wywoławczej o 10 procent.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 20/06/2025 10:05
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama