14 mln 709 tys. 748 zł kosztować będzie wstępnie budowa dwóch nowoczesnych sal gimnastycznych przy SP 14 i I LO w Przemyślu. Miastu udało się pozyskać dofinansowanie w wysokości 5 mln 364 tys. zł. Chwała za to. Pytanie: skąd weźmie 9 mln 345 tys. 748 zł, aby obie inwestycje zostały zrealizowane?
O tym, że projekt przygotowany przez miasto pod nazwą „Budowa sali gimnastycznej wraz z zapleczem przy Szkole Podstawowej nr 14 im. Zjednoczonej Europy” otrzymał dofinansowanie ze środków Ministerstwa Sportu i Turystki w ramach Programu Rozwoju Infrastruktury Szkolnej pisaliśmy w nr 30 z 26 lipca br. Projekt uzyskał akceptację dzięki m.in. staraniom posłanki Anny Schmidt-Rodziewicz. Wiadomo już, że całkowita kwota dofinansowania – rozłożonego na trzy lata, czyli od 2018 do 2020 r. – wyniesie 2 mln 164 tys. zł. Wykonany wstępnie kosztorys całości inwestycji to kwota 6 mln 567 tys. 748 zł[paywall].
Ale to nie jedyna dobra wiadomość dla przemyślan. Akceptację zyskał także drugi projekt pod nazwą „Centrum Rozwoju Badmintona w Przemyślu”. To ni mniej, ni więcej budowa nowoczesnej sali sportowej przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu. Inwestycja ta została przyjęta do planu na 2017 r. w ramach Programu Ministerstwa Sportu i Turystyki „Program Inwestycji o Szczególnym Znaczeniu dla Sportu”. W jego ramach przyznana została dotacja w wysokości 3 mln 200 tys. zł. Szacunkowa wartość całej inwestycji to 8 mln 142 tys. 100 zł, a jej realizacja przewidziana jest na lata 2017 – 2019. Miasto w tej drugiej sprawie chce iść za ciosem i wystarać się o kolejne dofinansowanie. W czerwcu br. został złożony wniosek do Ministra Sportu i Turystyki o dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Wniosek jest w trakcie oceny.
I wszystko wyglądałoby znakomicie, gdyby nie fakt, że aby ziścić marzenia tak dyrekcji, nauczycieli i uczniów z „czternastki” oraz licealistów ze „Słowaka”, miasto musi posiadać wkład własny. A ten – w wypadku np. negatywnego rozpatrzenia ostatniego z wyżej wymienionych wniosków – wynosi dokładnie 9 mln 345 tys. 748 zł. Dzieląc równo na trzy lata, w miejskim budżecie radni co roku muszą zagwarantować ok. 3 mln 100 tys. zł.
Oby nie, ale to może być zasadniczy problem dla powstania obu inwestycji. Niedawno światło dzienne ujrzała analiza przeprowadzona przez Analiza Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk, dotycząca miast marginalizowanych, w których narastają zjawiska kryzysowe. Naukowcy sporządzili nawet ranking, w którym Przemyśl znalazł się na 5. miejscu miast, silnie tracących swoje funkcje i znajdujące się w mocno niekorzystnej sytuacji społeczno-gospodarczej. Jednym z kryteriów oceny była np. możliwość zapewnienie wkładu własnego do inwestycji unijnych lub centralnych. Jak zdiagnozowali naukowcy, pierwsza „dziesiątka” ma z tym ogromne problemy.
– Podejmując starania o dofinansowanie budowy sal gimnastycznych w SP 14 i przy I Liceum Ogólnokształcącym, zdawaliśmy sobie sprawę, jaką jest możliwa maksymalna kwota, którą możemy uzyskać z ministerstwa. Zdawaliśmy sobie również sprawę, ile musimy przeznaczyć na zabezpieczenie wkładu własnego dla obu inwestycji w kolejnych budżetach miasta w latach 2018 – 2020. Oczywiście ostateczna decyzja będzie należeć do radnych podejmujących decyzję w sprawie budżetu – powiedział rzecznik prasowy UM w Przemyślu Witold Wołczyk.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Zastanawiam się czym się tak zasłużyło I LO w Przemyślu , że jest najbardziej zrujnowaną szkoła i jest pomijana przy wszystkich dotacjach na szkoły czy remonty i to niezależnie od aktualnie rządzących .
Dobre nie , pani Szmidt - Rodziewicz z Jarosławia będzie zastępować Kuchcińskiego , Matusiewicza i Rząsę który nic nie mogą choć są posłami z Przemyśla. Podobnie z ta ciągle zatroskana" wadzą" miejska z tym na zdjęciu na czele . Również nic nie mogą. No cóż można i tak działać , łatwo , lekko i przyjemnie za niezłą kasę a przemyskie sprawy będzie za nich załatwiać pani posłanka Szmidt. Nie tak dawno pani poseł zobowiązała się załatwić najprostszą sprawę tj. funkcjonowania jednej kasy biletowej w godzinach nocnych w opustoszałym dworcu PKP bo ci panowie ni mogą tego załatwić, No cóż można i tak , są to sprawy proste , trzeciorzędne ale składają się właśnie na całość że Przemyśl został wymieniony jako jedno z 15 miast najbardziej zagrożonych upadkiem i faktycznie zdegradowanych , co wcale mnie nie dziwi. Gratulacje dla suwerena , gdyż jacy wyborcy taka "wadza" jaki pan taki kram.
Czy z Przemyśla jest Pani Posłanka Szmidt - Rodziewicz???? Gdzie się schował Kuchciński,Matusiewicz?????????????
Kaplicę by wybudowali by młodzież uległości sie uczyła a nie fanaberie i to przy pomocy baby,która powinna dbac o Jarosław tak samo upadły a nie Przemyśl.Tylkow Jarosławiu jak widzą te Pania to Wam nie napiszę.
Zasrany obowiązek Rządu by szkolnictwo było na okrteślonym poziomie także pod względm wyposażenia i zaplecza.A tutaj jak dziad kalwaryjski chodzi po prośbie do samorządów może jeszcze ściepę narodową.A co z podatkami.Zagineły.
Chodziłem do sp14 już jakiś czas temu gdzie są pieniądze zbierane co miesiąc po 25 zł od każdego? Z tego co wiem to od dawna już tak było jeszcze zanim tam chodziłem
a nie lepiej wybudować kilka pomników?
a może kościół ruszy sakiewką?
a może ty .
Zastanawiam się czym się tak zasłużyło I LO w Przemyślu , że jest najbardziej zrujnowaną szkoła i jest pomijana przy wszystkich dotacjach na szkoły czy remonty i to niezależnie od aktualnie rządzących .