Reklama

Czy miasto znajdzie ponad 9 mln zł na budowę dwóch sal gimnastycznych?

14 mln 709 tys. 748 zł kosztować będzie wstępnie budowa dwóch nowoczesnych sal gimnastycznych przy SP 14 i I LO w Przemyślu. Miastu udało się pozyskać dofinansowanie w wysokości 5 mln 364 tys. zł. Chwała za to. Pytanie: skąd weźmie 9 mln 345 tys. 748 zł, aby obie inwestycje zostały zrealizowane?

O tym, że projekt przygotowany przez miasto pod nazwą „Budowa sali gimnastycznej wraz z zapleczem przy Szkole Podstawowej nr 14 im. Zjednoczonej Europy” otrzymał dofinansowanie ze środków Ministerstwa Sportu i Turystki w ramach Programu Rozwoju Infrastruktury Szkolnej pisaliśmy w nr 30 z 26 lipca br. Projekt uzyskał akceptację dzięki m.in. staraniom posłanki Anny Schmidt-Rodziewicz. Wiadomo już, że całkowita kwota dofinansowania – rozłożonego na trzy lata, czyli od 2018 do 2020 r. – wyniesie 2 mln 164 tys. zł. Wykonany wstępnie kosztorys całości inwestycji to kwota 6 mln 567 tys. 748 zł[paywall].

Ale to nie jedyna dobra wiadomość dla przemyślan. Akceptację zyskał także drugi projekt pod nazwą „Centrum Rozwoju Badmintona w Przemyślu”. To ni mniej, ni więcej budowa nowoczesnej sali sportowej przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu. Inwestycja ta została przyjęta do planu na 2017 r. w ramach Programu Ministerstwa Sportu i Turystyki „Program Inwestycji o Szczególnym Znaczeniu dla Sportu”. W jego ramach przyznana została dotacja w wysokości 3 mln 200 tys. zł. Szacunkowa wartość całej inwestycji to 8 mln 142 tys. 100 zł, a jej realizacja przewidziana jest na lata 2017 – 2019. Miasto w tej drugiej sprawie chce iść za ciosem i wystarać się o kolejne dofinansowanie. W czerwcu br. został złożony wniosek do Ministra Sportu i Turystyki o dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Wniosek jest w trakcie oceny.

Reklama

Ponad 3 mln zł co roku

I wszystko wyglądałoby znakomicie, gdyby nie fakt, że aby ziścić marzenia tak dyrekcji, nauczycieli i uczniów z „czternastki” oraz licealistów ze „Słowaka”, miasto musi posiadać wkład własny. A ten – w wypadku np. negatywnego rozpatrzenia ostatniego z wyżej wymienionych wniosków – wynosi dokładnie 9 mln 345 tys. 748 zł. Dzieląc równo na trzy lata, w miejskim budżecie radni co roku muszą zagwarantować ok. 3 mln 100 tys. zł.

Oby nie, ale to może być zasadniczy problem dla powstania obu inwestycji. Niedawno światło dzienne ujrzała analiza przeprowadzona przez Analiza Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk, dotycząca miast marginalizowanych, w których narastają zjawiska kryzysowe. Naukowcy sporządzili nawet ranking, w którym Przemyśl znalazł się na 5. miejscu miast, silnie tracących swoje funkcje i znajdujące się w mocno niekorzystnej sytuacji społeczno-gospodarczej. Jednym z kryteriów oceny była np. możliwość zapewnienie wkładu własnego do inwestycji unijnych lub centralnych. Jak zdiagnozowali naukowcy, pierwsza „dziesiątka” ma z tym ogromne problemy.

– Podejmując starania o dofinansowanie budowy sal gimnastycznych w SP 14 i przy I Liceum Ogólnokształcącym, zdawaliśmy sobie sprawę, jaką jest możliwa maksymalna kwota, którą możemy uzyskać z ministerstwa. Zdawaliśmy sobie również sprawę, ile musimy przeznaczyć na zabezpieczenie wkładu własnego dla obu inwestycji w kolejnych budżetach miasta w latach 2018 – 2020. Oczywiście ostateczna decyzja będzie należeć do radnych podejmujących decyzję w sprawie budżetu – powiedział rzecznik prasowy UM w Przemyślu Witold Wołczyk.
MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Homa - niezalogowany 2017-08-14 21:31:51

    a może kościół ruszy sakiewką?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    asdf - niezalogowany 2017-08-14 22:39:40

    a  może ty .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    asdf - niezalogowany 2017-08-14 22:40:48

    Zastanawiam się czym się tak zasłużyło I LO w Przemyślu , że jest najbardziej zrujnowaną szkoła i jest pomijana przy wszystkich dotacjach na szkoły czy remonty i to niezależnie od aktualnie rządzących .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama