Reklama

Czy na bloku przy Borelowskiego 7 powstanie mural kapitana Jaskuły?

21/09/2023 19:20

Wciąż trwają prace i zbierane są potrzebne fundusze na powstanie przy ul. Franciszkańskiej pomnika upamiętniającego jednego z największych przemyślan w historii, kapitana Henryka Jaskuły. Ale to nie jedyny pomysł, który miały upamiętnić tą wielką postać.

autor: MG

Niedawno zrodziła się kolejna inicjatywa. Zaproponował ją były przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu, były radny Jan Błotnicki. Jego marzeniem jest, aby wybitnego żeglarza z Przemyśla uhonorować pamiątkowym muralem. Ten miałby powstać na szczytowej ścianie bloku przy ul. Borelowskiego 7.

– Nie jestem i nie byłem żeglarzem, ale doskonale pamiętam kapitana Jaskułę. Mam wielu przyjaciół w związku żeglarskim. Pan Henryk zmarł trzy lata temu, a do tej pory tak naprawdę jedynym upamiętnieniem jest niewielka tablica na chodniku na przemyskim Rynku, tuż przy głównym budynku magistratu. Jak na wybitne osiągnięcia kapitana to trochę mało. Wiem, wiem, zaawansowane są prace przy pomniku, który ma stanąć na ulicy Franciszkańskiej, ale myślę, że mural jemu poświęcony także byłby ciekawy – tłumaczy pomysł J. Błotnicki.

Reklama

Blisko domu...

Wszystko na razie jest na wstępnym etapie, choć pomysł nie jest świeży. Z J. Błotnickim rozmawiał[paywall] o nim Paweł Szynal, z którego inicjatywy powstało w mieście kilka ciekawych ściennych malowideł.

– Pytał mnie, czy nie wiem, gdzie na Zasaniu można byłoby znaleźć odpowiednią ścianę na kolejny mural. Przypomniałem sobie o tym, kiedy zwolniła się boczna ściana bloku przy ulicy Borelowskiego 7. Znakomita lokalizacja. To jedna z ruchliwszych ulic w Przemyślu, każdego dnia przejeżdża nią wiele samochodów. Niedaleko od niej mieszkał pan Jaskuła

Reklama

– powiedział J. Błotnicki. Rzeczywiście, od domu kapitana to w zasadzie rzut beretem, bo H. Jaskuła mieszkał w domu przy ul. Drużbackiej.

– Na razie rozeznaję temat. Najważniejszą sprawą będzie zdobycie sponsorów, bo to niezbędne. Ale mam pewne problemy, bo ci, co sponsorowali murale w Przemyślu nie bardzo chcą. Dlaczego? Ano dlatego, że spotkało się to z krytyką malkontentów. Że to źle, że to nie powinno tak wyglądać, że napisy nie takie. Ale oczywiście się nie poddaję i zrobię wszystko, aby mural jednak powstał

Reklama

– zapewnił J. Błotnicki.

W owym bloku funkcjonuje wspólnota mieszkaniowa, która – zdaniem J. Błotnickiego – nie ma nic przeciwko powstaniu murala. Blok jest ocieplony, więc w grę wchodziłby tylko malunek.

– Moim marzeniem jest odsłonięcie muralu 22 października, w setną rocznicę urodzin kapitana. Trzeba się spieszyć. Może to się jednak nie udać, ale zapewniam, że pomysłu nie zarzucę

– podsumował J. Błotnicki.

  • Jeśli ktoś chciałby pomóc, dołączyć do ekipy J. Błotnickiego, wesprzeć cenną inicjatywę prosimy o kontakt z pomysłodawcą (tel. 606 652-605).
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama