Reklama

Czy w Przemyślu powstanie „policja śmieciowa”?

17/11/2019 13:03

Planowane na 2020 rok podwyżki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi okazują się nieuniknione. Jak przekonuje prezydent Przemyśla Wojciech Bakun, miasto dokłada wszelkich starań, aby zredukować cenę za wywóz śmieci. Prowadzi to jednak do kuriozalnych sytuacji.

Przed miastem kolejny, trzeci już przetarg oraz negocjacje z dotychczasowym podmiotem gospodarującym odpadami. Mieszkańcy natomiast z niepokojem wyczekują informacji o ostatecznej stawce za śmieci, bo to, że opłaty pójdą w górę[paywall], wiadomo od dawna.

– Opłata to pochodna wielu czynników – tłumaczył na czwartkowej (7 bm.) konferencji prasowej Wojciech Bakun. – A do tych należą między innymi ponad 10-krotnie wyższa opłata marszałkowska czy fakt, że wszystkie zakłady gospodarujące odpadami muszą podwyższyć minimalną krajową. Jak podkreśla prezydent, na barkach miasta spoczywa organizacja odbioru i zagospodarowania śmieci, ale w całym systemie samorząd jest zaledwie pośrednikiem, którego celem jest sprawienie, by ów był samofinansujący się.

W 2020 r. czekają mieszkańców nadsańskiego grodu podwyżki, ale również nowe wyzwania. Od stycznia bowiem każdy będzie miał obowiązek segregacji śmieci, dzięki czemu opłata będzie akceptowalna dla mieszkańców. Ciężko będzie jednak dowieść, czy śmieci rzeczywiście są segregowane, a jeśli jednak nie będą, również to – kto ich nie segreguje. Obecnie nie ma właściwego rozwiązania tego problemu.

Osoby, którym udowodni się niesegregowanie odpadów, zostaną obciążone jednorazową karą wynoszącą od dwukrotności do czterokrotności standardowej opłaty za śmieci. Pytanie, jak dopilnować wywiązywanie się z obowiązku segregacji, pozostaje bez odpowiedzi.

Reklama

Prezydent zapewnił również, że utrzymuje stały kontakt z włodarzami innych miast, borykających się z problemem wzrastających cen, celem opracowania wspólnej petycji w tej sprawie. Podobną wraz z mieszkańcami planuje napisać do ministra środowiska. Ma ona zawierać prośbę o pilną interwencję ze względu na fakt, że pozostajemy regionem z dużo niższym niż inne poziomem dochodów.


JoS
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2019-11-17 14:43:40

    Drodzy  niektórzy NotableNie lepiej bedzie jak się zajmiecie tym na czym się znacie.Jak pamiętam dobrze wychodziły wam rekonstrukcje różnych zdarzeń nawet takich,których nie było.Możecie też pokazać jakimi jesteście patriotami co też czyniliście w miarę dobrze i co ważne na tym się znać nie trzeba  a wystarczy tylko krzyczeć.I najwyższy już czas na skłócenie lub poróżnienie mieszkańców naszego miasta pod byle jakim pretekstem by nie interesowały ich problemy miasta.A ze śmieciami dajcie sobie spokój.To trudny dla was temat.Podwyżki czy z waszymi czy też bez waszych działań i tak będą.Nie po to na wysypisku przekazaliśmy  segregację smieci prywatnej firmie z namaszczenia z urzedu/podobno z udziałami byłych urzędników/ by nas teraz nie wykorzystała gdyż nie mamy alternatywy.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Jerry - niezalogowany 2019-11-17 15:06:16

    Amen

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    xv - niezalogowany 2019-11-17 16:58:32

    A POzatym wszyscy zdrowi oprócz ciebie

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama