Planowane na 2020 rok podwyżki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi okazują się nieuniknione. Jak przekonuje prezydent Przemyśla Wojciech Bakun, miasto dokłada wszelkich starań, aby zredukować cenę za wywóz śmieci. Prowadzi to jednak do kuriozalnych sytuacji.
Przed miastem kolejny, trzeci już przetarg oraz negocjacje z dotychczasowym podmiotem gospodarującym odpadami. Mieszkańcy natomiast z niepokojem wyczekują informacji o ostatecznej stawce za śmieci, bo to, że opłaty pójdą w górę[paywall], wiadomo od dawna.
– Opłata to pochodna wielu czynników – tłumaczył na czwartkowej (7 bm.) konferencji prasowej Wojciech Bakun. – A do tych należą między innymi ponad 10-krotnie wyższa opłata marszałkowska czy fakt, że wszystkie zakłady gospodarujące odpadami muszą podwyższyć minimalną krajową. Jak podkreśla prezydent, na barkach miasta spoczywa organizacja odbioru i zagospodarowania śmieci, ale w całym systemie samorząd jest zaledwie pośrednikiem, którego celem jest sprawienie, by ów był samofinansujący się.
W 2020 r. czekają mieszkańców nadsańskiego grodu podwyżki, ale również nowe wyzwania. Od stycznia bowiem każdy będzie miał obowiązek segregacji śmieci, dzięki czemu opłata będzie akceptowalna dla mieszkańców. Ciężko będzie jednak dowieść, czy śmieci rzeczywiście są segregowane, a jeśli jednak nie będą, również to – kto ich nie segreguje. Obecnie nie ma właściwego rozwiązania tego problemu.
Osoby, którym udowodni się niesegregowanie odpadów, zostaną obciążone jednorazową karą wynoszącą od dwukrotności do czterokrotności standardowej opłaty za śmieci. Pytanie, jak dopilnować wywiązywanie się z obowiązku segregacji, pozostaje bez odpowiedzi.
Prezydent zapewnił również, że utrzymuje stały kontakt z włodarzami innych miast, borykających się z problemem wzrastających cen, celem opracowania wspólnej petycji w tej sprawie. Podobną wraz z mieszkańcami planuje napisać do ministra środowiska. Ma ona zawierać prośbę o pilną interwencję ze względu na fakt, że pozostajemy regionem z dużo niższym niż inne poziomem dochodów.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Drodzy niektórzy NotableNie lepiej bedzie jak się zajmiecie tym na czym się znacie.Jak pamiętam dobrze wychodziły wam rekonstrukcje różnych zdarzeń nawet takich,których nie było.Możecie też pokazać jakimi jesteście patriotami co też czyniliście w miarę dobrze i co ważne na tym się znać nie trzeba a wystarczy tylko krzyczeć.I najwyższy już czas na skłócenie lub poróżnienie mieszkańców naszego miasta pod byle jakim pretekstem by nie interesowały ich problemy miasta.A ze śmieciami dajcie sobie spokój.To trudny dla was temat.Podwyżki czy z waszymi czy też bez waszych działań i tak będą.Nie po to na wysypisku przekazaliśmy segregację smieci prywatnej firmie z namaszczenia z urzedu/podobno z udziałami byłych urzędników/ by nas teraz nie wykorzystała gdyż nie mamy alternatywy.
Pedały jebane tylko w Przemyślu podnoszą a ine miasta województwa jak podnoszą tak aby było ruwno a oni skurwysyny podnoszą w najbiedniejszych województwie w Polsce ja bym normalnie hujów spalił na tym wysypiska honorowi przed wyborami a po bez honoru śmiecie jebane nic niewarci
was niedługo na taczkach wywiozą ile ludzie mogą znieść...
Możemy podziękować za sprzedaż wysypiska Panu Chomie i spółce z którą rządził .Niektórzy radni ,którzy podnosili rece za ta decyzja dalej są na sali ....teraz maja problem jak wytłumaczyć mieszkańcom dlaczego prywatna firma zarabia kasę a mieszkańcy muszą płacić za śmieci wysokie stawki . zastanawiałem się wiele razy ,kto wziął lub maczał łyżkę w tej konfiturze śmieciowej ..ale myślę ze radni którym do tyłka przykleiły się krzesła dobrze to wiedza .
''Skrótem od szalonego demona (demon crazy) jest demokracja. Wszystkie demony i bandyci zbierają razem głosy i zasiadają na stanowiskach. Ich jedynym interesem jest grabież'' - Prabhupada
Ty zamiast komentowania też powinieneś zająć się tym, na czym się znasz, czyli zamiataniem ulic.
może redaktor odpowiedziałby dlaczego wszystko drożeje, i kto za tym stoi, bo w mojej ocenie to nie prezydent, a partia rządząca zmusza wszystkich do kalkulacji biznes planów na przyszły rok.. Zapowiadane wzrosty płacy minimalnej ,zapowiadany wzrost ceny energii to ma bezpośredni skutek na wszystkie podwyżki, bez analiz i planu biznesowego w przyszłym roku przykładowe firmy były by bankrutem..
zamiatać ulice/chodniki jest komu, a i brudne są jak szlak - tylko nie ma komu za to zapłacić - oszczędza się na spłatę długu, tyle że te dosłownie parę groszy pójdzie na premie i bonusy a za co? bo przecież dług też trzeba umieć spłacać
wiesz tu wiele osob ma pretensje ze w ogole o takich rzeczach pisza, jak ktos skomentuje to z pisu od razu i ze skomle, redaktor to nie sledczy tylko informuje, a pis zakrecil dla nas kureczek, co w zamian? byla zajebista wizja, nie mialo byc zastepcy, jest fresz a w konkursach na stolki jest kolesiostwo... a i w um zatrudnia sie hehe ludzi z wizją LOL ale taki smutnawy bo jeszcze 3 latka...
Styx , a kiedy kurek był odkręcony , a i nie 3 a 4 według nowej ustawy
Policję śmieciową też trzeba będzie opłacić , czyli nowie urzędasy a podwyżki i tak będą . Bez sensu , może by tak jeszcze policję zakupową co i w czym ludzie kupują . No jakie jeszcze policje nam potrzeba ?
Policja śmieciowa na umowę śmieciową na zlecenie lub o dzieło najlepsza by była grupa TW z PRL
Drodzy niektórzy NotableNie lepiej bedzie jak się zajmiecie tym na czym się znacie.Jak pamiętam dobrze wychodziły wam rekonstrukcje różnych zdarzeń nawet takich,których nie było.Możecie też pokazać jakimi jesteście patriotami co też czyniliście w miarę dobrze i co ważne na tym się znać nie trzeba a wystarczy tylko krzyczeć.I najwyższy już czas na skłócenie lub poróżnienie mieszkańców naszego miasta pod byle jakim pretekstem by nie interesowały ich problemy miasta.A ze śmieciami dajcie sobie spokój.To trudny dla was temat.Podwyżki czy z waszymi czy też bez waszych działań i tak będą.Nie po to na wysypisku przekazaliśmy segregację smieci prywatnej firmie z namaszczenia z urzedu/podobno z udziałami byłych urzędników/ by nas teraz nie wykorzystała gdyż nie mamy alternatywy.
Amen
A POzatym wszyscy zdrowi oprócz ciebie