W ponad 60 blokach Przemyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej zostaną podniesione czynsze. Nieznacznie wzrosną także wynagrodzenia dla pracowników.
Informacja o planowanych podwyżkach pojawiła się na jednym z forów internetowych. „Koszt podwyżek od jednego mieszkania to około 16 – 18 zł miesięcznie. Będą też rozpatrywane podwyżki dla wszystkich pracowników PSM oraz zarządu!” – napisał autor pierwszego komentarza. „Zobaczymy jak będą głosować w tych sprawach członkowie rady nadzorczej? Czy wedle rozkazu prezesa czy z własnego sumienia i rozsądku dla mieszkańców!” – czytamy dalej (pisownia oryginalna).
– Jest to plotka rozsiewana przez osoby, które próbują wprowadzić dezorganizację w funkcjonowaniu spółdzielni. Ktoś próbuje zastraszyć spółdzielców i skłócić ich ze sobą – tak komentuje pojawiające się rewelacje prezes PSM Zbigniew Kurosz.
– Wszystko drożeje: energia elektryczna, energia cieplna i wzrasta stopień inflacji – wyjaśnia i dodaje, że ostatnia podwyżka – o 10 groszy – była w 2015 r., a w 2017 r. nastąpiła obniżka – na niektórych nieruchomościach nawet o 30 groszy. Tym razem – jak mówi – podwyżki mają wynieść średnio 4 grosze za metr kwadratowy.
Z naszych informacji wynika jednak, że podwyżki mają wynieść od 10 do 20 groszy za metr kw. – Cztery grosze, uśredniając dla całej spółdzielni – wyjaśnia prezes.
Skąd takie rozbieżności? – Sejm zdecydował, że każda nieruchomość rozliczana jest indywidualnie, a że koszty są różne, to na niektórych nieruchomościach podwyżki będą większe, na innych mniejsze, a na niektórych nie będzie ich w ogóle. Są one wprowadzane, aby nie powstały zaległości w tych budynkach – tłumaczy Z. Kurosz.
Zgodnie z przyjętą przez Radę Nadzorczą PSM uchwałą, o 3 proc. wzrosną wynagrodzenia pracowników PSM. Planowano jednak podwyżki o 5 proc. – Prezydium Rady Nadzorczej doszło do wniosku, że skoro brakuje jednomyślności, pensje zostaną podniesione tylko o stopień inflacji. W kolejnym roku będzie tak, że pracownicy spółdzielni będą mieli wynagrodzenia średnio o 300 złotych niższe niż w Przemyślu, a o 350 złotych niższe niż na Podkarpaciu. Niestety równamy do najniższego – mówi Z. Kurosz.
Ze słów prezesa wynika, że omawiane podwyżki nie dotyczą członków zarządu spółdzielni. – Sprawa wynagrodzeń zarządu ostatni raz była rozpatrywana w 2011 roku – podkreśla.
– Podwyżki obejmują część bloków i są zróżnicowane, jednak[paywall] ja byłem, jestem i będę przeciw nim – mówi Maciej Kamiński, radny miejski i członek Rady Nadzorczej PSM. – Nie można zgodzić się na coś, co nie ma konkretnego uzasadnienia. W dodatku musimy robić wszystko, aby takich sytuacji unikać, a przy tym dbać o naszych mieszkańców. W tym przypadku należy szukać oszczędności gdzie indziej, a nie podwyższać ludziom opłaty. Niestety podwyżki zostały przegłosowane pomimo mojego sprzeciwu i niektórych osób. Chcę wyraźnie podkreślić, że w takich sytuacjach i innych, które dotyczą mieszkańców, będę zawsze stawał na stanowisku pomocy wszystkim tym osobom, które jej potrzebują – dodaje.
Podwyżki czynszów zaczną obowiązywać od 1 maja 2018 r.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Panie Redaktorze Bugira Trochę więcej obiektywizmu.Opłaty eksploatacyjne w PSM wzrastają o 10-20 groszy za metr, to oznacza że 4 osobowa rodzina zajmująca mieszkanie 60m2 zapłaci więcej 6 zł max. 12 zł miesięcznie.CENY ŚMIECI - PO UCHWALE RADNYCH RADY MIEJSKIEJ WZROSŁY 2 zł OD OSOBY- co oznacza, że 4 osobowa rodzina zapłaci 44 zł zamiast 36 zł ( 8 zł miesięcznie więcej).
To jest jeden wielki skandal żeby za śmieci płacić prawie 50 zł miesięcznie!
A zarobki wciąż na jednym stabilnym poziomie.
Panie ministrze Jaki , zapraszamy do Przemyślahttp://www.nowiny24.pl/wiadomosci/przemysl/art/6060353,nielegalny-biznes-na-pozydowskich-kamienicach-w-przemyslu-a-kogo-to-obchodzi,id,t.html
Wezmy pod uwage fakt ze to moze byc kilka lub kilkanascie zlotych. A Jesli ktos mieszka sam i zaplaci 12 zl? A takich przypadkow jest bardzo duzo. Co do smieci niestety tez podwyzka ale tylko dwa zlote. Jesli chodzi o smieci to znamy przyczyne a jesli o PSM TO CO SPOWODOWALO takie oplaty?
"co spowodowało takie opłaty" napisał "A". "A" czytaj ze zrozumieniem co mówił prezes w rozmowie z gazetą!!! W umiłowanej Polsce wzrastają ceny prądu, gazu, wody, ścieków i Budda raczy wiedzieć co jeszcze. Sądzisz "A", że nie należy oświetlać uliczek osiedlowych, parkingów, wyłączyć gaz (mieszkańcy co niektórzy płacą ryczałt), zamknąć wodę dla sprzątających, nie kupować środków czystości etc? Jak mawiał Józef K. "panie Nowak głowa nie jest po to, aby włosy rosły? Dotarło "A"?
"Nie powinieneś się mądrzyć, jeśli nie chcesz się wygłupić". Takoż rzekł T.Kotarbiński.Skąd Kotarbiński wiedział, że jego powiedzenie będzie miało zastosowanie do wypowiedzi części GENIUSZY z RN PSM w sprawie podwyżek czynszów w onej? (dotyczy artykułu Bugiry w ŻP). No skąd?
Kornel - ""wyłączyć gaz (mieszkańcy co niektórzy płacą ryczałt),.."" dla Twojej wiadomości Ci co płacą ryczałt to po rocznym rozliczeniu danego bloku! bloku ! nie osiedla mają dopłatę / na osobę/ za zużycie lub minimalny zwrot, nie siej propagandy ,że płacą za nich wszyscy spółdzielcy PSM ,płacą mieszkańcy danego bloku.
Proszę spytać radnych: Roberta Bala (Regia Civitas) i Macieja Kamińskiego (PiS), którzy są w Radzie Nadzorczej spółdzielni = to będą wiedzieli!!! Proszę sobie przypomnieć walkę T.Schabowskiego i wcześniejsze informacje w "Życiu Podkarpackim" na ten napisano wówczas o grupach szturmowych , a także o tym, że "kandydują do Rady Nadzorczej Przemyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej". Teraz będzie wiedza z pierwszej ręki.
Piszemy o tych? Jeden głosował za podwyżką wywózki odpadów, drugi się wstrzymał od głosu. To ci?
Kornel , Snowid 31.183.65.183 to TROL - czy spółdzielni PSM?? ludzie ignorować tego gada!!!!!
Rozumiem ,ze w kamienicach czynsz nie wzrośnie mimo podniesienia kosztów utrzymania i właściciele wezmą te koszty na klatę. A tylko społdzielnia jest zła (oj zła spóldzielnia) i podnosi czynsz . A ci co w domkach jednorodzinnych mieszkają tez nie będą płacić większych opłat z tytułu wzrostu kosztów wywozu śmieci, swiatła, gazu ,ewentualnie podatków itp ?. Problem leży nie w podwyżce czynszu bo wynika ze wzrostu kosztów niezależnych (swiatła gazu wywozu smieci wody kanalizacji podatków od nieruchomości itp)tylko w niskich zarobkach w tym mieście i braku perspektyw dla młodych którzy uciekają z pracą
gość - tu nie chodzi ,że spółdzielnia jest zła ,ale chodzi o to gdzie podziewa się nasza kasa . Przykład blok 54 mieszkania x 64zł/miesięcznie fundusz remontowy od lokalu = 3456zł/na m-c , razy 12 miesięcy =41.472zł płacimy rocznie x 25 lat daje kwotę =1.036.800 zł .Klatki schodowe niemalowane od oddania bloku była tylko wymiana stolarki okiennej na klatkach i bieżące naprawy wind ,blok nie jest docieplony i nawet taki jak Ty specjalista nie przekona mnie ,że za pozostałą kwotę nie można było wykonać docieplenia bloku .Za gaz,wodę, śmieci ,odczyt liczników co, wody i światło piwniczne oraz klatkowe każdy spółdzielca płaci odrębną kwotę prócz eksploatacji podstawowej więc nie pieprz człowieku farmazonów.
Nie rozumiem jednak retoryki i brak uzasadnienia takiej decyzji. Kaminski mowil w artykule ze jest przeciw, a Bal nie wiem
elektorat PiS i bardzo dobrze wieśniski
A ja mam pytanie do władz PSM, czy działka nr 133 obr. 202 przy ul. Opalińskiego (link http://przemysl.geoportal2.pl/map/www/mapa.php?CFGF=wms&mylayers=%20ortofotomapa%20obreby%20dzialki%20numery_dzialek%20uzytki%20symbole_uzytkow%20&myqlayers=%20dzialki%20uzytki%20&bbox=8410066.135,5519047.539,8410609.729,5519360.463&markery=)jest w ich posiadaniu? Kto zezwolił, by w miejscu dawnej kotłowni działał skład kruszywa i innych materiałów sypkich (wskazują na to m.in. zdjęcia satelitarne), które jak się dowiedziałem służą jakiejś firmie w tzw. "Akcji zimowej". Hałas powstający przy załadunku i wyładunku tych materiałów jest uciążliwy dla mieszkańców. Chcę dodać, iż wg tzw. "Studium ...", w tym miejscu mogą być lokowane, (II.1.MN/U/o) tereny zabudowy mieszkaniowo – usługowej na obrzeżu terenu mieszkaniowego, na wolnym terenie poprzemysłowym (nieczynna kotłownia osiedlowa) na obszarach zagrożonych ruchami masowymi z ograniczeniami zabudowy. Funkcja podstawowa: mieszkaniowa jednorodzinna z usługami. Może redakcja ŻP podejmie temat.
Andree :Bal jest zawsze przeciw a nawet za to porządny radny .
do Olakażdy ma prawo do wyrażenia własnego poglądu.Dlaczego więc Pani ( Pana ) wpis obraża innych - tu Kornel, Snowid.Skąd tyle nienawiści.?
Jak zawsze na forach - mobilizacja obrońców spółdzielni czyt. Prezesa ze Snowidem na czele... podniosą 100 zł za m-c to Snowid będzie pisał, że nic się nie stało - KLASYK
"Nie dość jest na świecie miłości i dobra, żeby wolno było z tego ofiarować coś istotom z urojeniami". A Prezesa, a Prezesa to Ty możesz ....... !
Członkowie PSM. Dajecie się doić aż miło. Ja na szczęście porzuciłem ten socjalistyczny twór. Za samo ogrzewanie mieszkania rocznie płaciłem jak za zboże + odczyt liczników. A teraz za te pieniądze mogę sobie kupić pół puszczy drewna i wystarczy na ogrzanie domku jednorodzinnego.
Podwyżka o tyle ile minimalne wynagrodzenie za prace od nowego roku.TZN:Przychody razy rozchody =odchody
Hej Snowid i pozostali obrońcy PSM drive.google.com/file/d/1LBscUU6KJ84FEwTSlFGf6z-b7GqZIe_x/view Prezes PSM Sobol w akcji !!! Cyrk jak w Alternatywach 4
Panie Redaktorze Bugira Trochę więcej obiektywizmu.Opłaty eksploatacyjne w PSM wzrastają o 10-20 groszy za metr, to oznacza że 4 osobowa rodzina zajmująca mieszkanie 60m2 zapłaci więcej 6 zł max. 12 zł miesięcznie.CENY ŚMIECI - PO UCHWALE RADNYCH RADY MIEJSKIEJ WZROSŁY 2 zł OD OSOBY- co oznacza, że 4 osobowa rodzina zapłaci 44 zł zamiast 36 zł ( 8 zł miesięcznie więcej).
To jest jeden wielki skandal żeby za śmieci płacić prawie 50 zł miesięcznie!
A zarobki wciąż na jednym stabilnym poziomie.