Prawie 168,5 mln zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostanie przekazanych na realizację 458 zadań w całej Polsce, które w tym roku otrzymały dofinansowanie w ramach pierwszego naboru programu „Ochrona zabytków”.
Jak możemy przeczytać na stronie internetowej ministerstwa, ochrona polskich zabytków jest jednym z jego priorytetów. W ramach programu finansowane są prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków. Istotą programu jest różnorodność podmiotów składających wnioski, zabytków włączanych do niego, jak i charakteru prac, które można w jego ramach realizować. A że potrzeby (ale i coraz większe zainteresowanie) są spore, budżet programu „Ochrona zabytków” jest systematycznie zwiększany.
Wśród prawie pół tysiąca inwestycji w całej Polsce jest kilkanaście z naszego regionu. Najwięcej oczywiście z Przemyśla, w niemal 100 procentach pieniądze pójdą na remonty obiektów sakralnych. 1 mln 730 tys. zł łącznie otrzymał klasztor św. Marii Magdaleny Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych, czyli oo. Franciszkanie. Dzięki temu w XVIII-wiecznej świątyni będzie możliwa kontynuacja prac przy polichromii wnętrza kościoła oraz konserwacji i restauracji wybranych elementów wystroju.
850 tys. zł otrzymali oo. Karmelici Bosi. W kościele dojdzie do konserwacji i restauracji wybranych elementów wyposażenia i wystroju kaplicy. 230 tys. zł trafiło do parafii rzymskokatolickiej pw. św. Jana Chrzciciela przy Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu[paywall].
Już trwają prace (II etap) przy konserwacji i restauracji ambony, polichromii i elementów wystroju nawy północnej (przęsło od strony chóru i ściana zachodnia). 180 tys. zł otrzymał klasztor Franciszkanów-OFM Przemyśl na konserwację i restaurację elewacji kruchty oraz elewacji bocznej południowej kościoła. 132 tys. zł natomiast – klasztor sióstr Karmelitanek Bosych. W kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej z 1900 r. dojdzie do konserwacji trzech ołtarzy bocznych. 38 tys. zł na kontynuację prac remontowo-konserwatorskich przy drewnianej dzwonnicy obok cerkwi pw. Wniebowstąpienia Pańskiego (XVIII w.) otrzymała parafia archikatedralna obrządku greckokatolickiego pw. św. Jana Chrzciciela.
245 tys. zł trafiło do Wspólnoty Mieszkaniowej Kościuszki 7 – Piłsudskiego 1 w Przemyślu na kontynuację prac budowlano-konserwatorskich przy elewacji północnej pięknej, narożnej kamienicy z 1892 r.
Kolejny dobrze sporządzony przez Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl wniosek o dotację zaowocował przyznaniem przez ministerstwo 385 tys. zł na prace budowlano-konserwatorskie (wykonanie izolacji pionowej i poziomej murów fundamentów bocznych kurtyn obronnych oraz wykonanie okapów nad fosą) na forcie I „Salis Soglio” w Jaksmanicach.
Muzeum Kresów w Lubaczowie, zajmujące się Zespołem Cerkiewnym w Radrużu, otrzymało ponad 260 tys. zł na VII etap prac konserwatorskich przy nagrobkach na XIX-wiecznym cmentarzu oraz na prace konserwatorskie przy ikonostasie (XVI – XVIII w.) w cerkwi pw. św. Paraskewy (konsekrowana w XVI w.).
Parafii rzymskokatolickiej pw. św. Wojciecha w Cieszanowie ministerstwo przyznało 325 tys. zł na kontynuację prac przy cerkwi pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy z 1813 r. Natomiast parafia rzymskokatolicka pw. św. Marcina w Świętem otrzymała 25 tys. zł III etap prac konserwatorskich przy XVIII-wiecznym barokowym ołtarzu głównym w kościele parafialnym.
Wreszcie Marian Wołkowski-Wolski, właściciel renesansowego dworu (lamusa z XVI w.) w Hawłowicach Górnych (gmina Pruchnik), otrzymał 25 tys. zł na konserwację istniejących elementów oraz rekonstrukcję drzwi zewnętrznych do budynku.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze