Reklama

Debata o szansach i przyszłości miasta

19/09/2018 20:00

W Kolegium Technicznym Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu odbyła się debata na temat szans i przyszłości miasta, zorganizowana przez Zgodną Inicjatywę Przemyślan „Wspólnie na 100-lecie niepodległości Polski”.

Debatę poprzedziły warsztaty moderowane przez aktywistów warszawskiej „Szkoły liderów” oraz członków Zgodnej Inicjatywy. Uczestniczyli w nich: artyści, seniorzy, młodzież szkolna, rodzice, przedsiębiorcy oraz nauczyciele. Wnioski z pracy warsztatowej posłużyły jako[paywall] materiał wyjściowy do ogólnej debaty, którą poprowadził Edwin Bendyk – dziennikarz i publicysta Polityki, zajmujący się problematyką cywilizacyjną i wpływem techniki na życie społeczne.

Zero polityki przedwyborczej

Wbrew temu, co się mówi o marazmie mieszkańców, na debatę przybyła liczna grupa zainteresowanych obywatelską współodpowiedzialnością za życie społeczności lokalnej. Byli studenci, seniorzy, niektórzy radni, trzej kandydaci aspirujący do stanowiska prezydenta miasta, poseł RP, lokalni kreatorzy kultury, artyści, prawnicy, rodzice oraz osoby w różny sposób aktywne w przestrzeni społecznej.

Organizatorzy zastrzegli, że debata nie będzie miała charakteru politycznego i prosili, żeby nie prezentować programów wyborczych jakichkolwiek ugrupowań. Edwin Bendyk, wprowadzając uczestników do dyskusji, przedstawił przykłady innych powiatowych miast w Polsce, które znalazły i wykorzystały pomysły na wyjście z regresu. Bendyk podkreślił, że nie ma uniwersalnych recept i każde miasto będące w specyficznym kontekście historycznym, kulturowym, ekonomicznym oraz społecznym musi wypracować własny program progresywny.

Uczestnicy podczas dyskusji mówili o zaprzepaszczonych szansach: wystraszonych inwestorach, upadającym handlu, o niepodjętych przez władze miasta inicjatywach społecznych i innych zjawiskach, które mają wpływ na degradację.

Reklama

Wnioski

Każda debata, żeby nie być sztuką dla sztuki, powinna kończyć się wnioskami, które doczekają się realizacji. Po piątkowym spotkaniu na gorąco sformułowano następujące: mamy wielkie, wartościowe, wieloaspektowe, wielokulturowe dziedzictwo (historia miasta, zabytki, sztuka, przyroda), dające nam tożsamość i stanowiące silny dynamizm. Pojawia się pytanie, czy ten dynamizm, tę energię wykorzystamy pozytywnie czy negatywnie? 

Mieszkańcy potrafią realistycznie ocenić aktualny stan miasta – jego szanse i zagrożenia. Potrafią podawać pomysły rozwiązań, które, niestety, są bardzo słabo wykorzystane przez władze. Z wypowiedzi wynikało, że mieszkańcy nie widzą jakiejkolwiek wyraźnej wizji rozwoju miasta. Zarówno w skali makro  (jak zarabiać pieniądze, dla kogo to miasto, jakie wartości leżą u podstaw wszelkich działań i jaka powinna być polityka wobec mniejszości czy seniorów?), jak i w skali mikro (jak kształcić absolwentów, w jakich szkołach, jak zadbać o przestrzeń miejską, o jej funkcjonalność i estetykę?).

Szczegółowe, opracowane wnioski z debaty zostaną opublikowane na stronie Zgodnej Inicjatywy oraz złożone na ręce władz miejskich. Na koniec uczestnicy dyskursu podkreślali, że takie spotkania i rozmowy są konieczne, a Edwin Bendyk podsumował, że było to najlepsze ze spotkań miejskich, w jakim ostatnio miał okazję uczestniczyć. 


fot.Jacek Szwic
Prowadzący debatę Edwin Bendyk, dziennikarz i publicysta Polityki, zajmujący się problematyką cywilizacyjną i wpływem techniki na życie społeczne.


JS
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama