Reklama

Derby pod specjalnym nadzorem

23/11/2022 06:03

Wracałem z niedzielnego spaceru, gdy u wylotu Wybrzeża Marszałka Józefa Piłsudskiego natknąłem się na szpalery policji, policję konną, wozy policyjne, karetki, armatkę wodną. W pierwszej chwili osłupiałem. Narzuciły mi się natychmiast najgorsze skojarzenia związane z wojną w Ukrainie i tragiczne wydarzenia w Przewodowie. Szybko jednak zorientowałem się, że na szczęście chodzi „tylko” o mecz derbowy między Czuwajem a Polonią II.

Ilość – jak to się mówi – zgromadzonych sił i środków była tak duża, że zapytałem o to oficer prasową Komedy Miejskiej Policji w Przemyślu Joannę Golisz. Policja – jak się dowiedziałem – nie udziela tego typu informacji, jak również innych danych, dotyczących taktyki opracowanej na konkretne wydarzenie, w tym wypadku derby piłkarskie.

Zastawiam się, czy jednak wydarzenia za wschodnią granicą nie zmobilizowały służby do przygotowań ponadstandardowych. Mam na myśli bardzo precyzyjnie opracowany plan zabezpieczenia derbów, rozdzielenia fanów obu drużyn, niedopuszczenia do ich bezpośredniego kontaktu, tak aby zminimalizować możliwość jakiejś niekontrolowanej sytuacji.

Niestety nie obeszło się bez – jak to określiła policja – krótkotrwałej interwencji, ale przy buzujących emocjach po obu stronach Sanu (tak ustawili się zwolennicy obu klubów) na szczęście nie doszło do poważniejszych zdarzeń. Dobry przykład swoim fanom dali piłkarze, którzy nie dolewali oliwy do ognia. Nie reagowali na pozaboiskowe zajścia. Grali fair play.

Reklama

Od wielu lat relacjonujemy różne mecze derbowe jednak nie potrafimy sobie odpowiedzieć na pytanie, skąd się bierze wzajemna ogromna niechęć fanów obu nadsańskich klubów.

Zdziwiło mnie również to, że wśród kibicujących było sporo bardzo młodych ludzi, niepełnoletnich. Zastanawiam się, czy o niedzielnym wyjściu na mecz wiedzieli ich rodzice. No, ale to temat na zupełnie inny komentarz.

Tymczasem polecam lekturę artykułu z aktualnego wydania „Życia Podkarpackiego”, zatytułowanego: „Dwóch policjantów z obrażeniami, wnioski do sądu, połamane ławki. Oto bilans przemyskich derbów”.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama