– Trzeba być krok do przodu, bo idziemy ku temu. Społeczeństwo nam się starzeje, ale i niekoniecznie musimy tworzyć tylko domy pomocy społecznej i tam zamykać ludzi. Wręcz odwrotnie, powinniśmy wychodzić z inicjatywą, tak żeby starsi mogli żyć w środowisku, funkcjonować i jeszcze czuć się potrzebni – podkreśla Grażyna Pieniążek, wójt gminy Gać. Jeszcze w tym roku, w ramach rządowego projektu, w Białobokach powstanie dzienny dom seniora.
Do tej pory w gminie brakowało infrastruktury, która pozwoliłaby seniorom na aktywne spędzanie wolnego czasu, integrację społeczną oraz zwiększenie zaangażowania w życie społeczne. Dlatego też zaraz po ogłoszeniu przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej projektu Programu Wieloletniego „Senior – Wigor”, czyli końcem lutego br., zrodził się pomysł utworzenia takiego domu. Najlepszym miejscem na tę inwestycję okazał się[paywall] budynek OSP w Białobokach, którego atutem jest jednopoziomowość. Dzięki temu nie będzie konieczne montowanie windy, a jedynie wykonanie podjazdu dla niepełnosprawnych.
– Jesteśmy dumni, że ministerstwo tak wysoko oceniło nasz wniosek. Zajęliśmy 54. miejsce w kraju i 1. miejsce w województwie podkarpackim. W powiecie przeworskim i łańcuckim nie ma dziennego domu dla seniorów, dlatego będziemy prekursorem w regionie – informuje wójt. – Marzy nam się również wolontariat. Chcielibyśmy tych aktywnych seniorów, którzy już się u nas zorganizowali, oraz młodzież gimnazjalną w ramach wymiany doświadczeń pokoleniowych zaangażować do pomocy – dodaje.

– Jesteśmy na etapie aktualizowania harmonogramu i kosztorysów. Zaraz po podpisaniu umowy przystąpimy do przeprowadzenia przetargów na remont i wyposażenie budynku. Rozpoczęcie remontu planowane jest na połowę września. Chcielibyśmy, aby dom zaczął funkcjonować na przełomie listopada i grudnia tego roku – przyznaje Barbara Drapała, koordynatorka projektu. W budynku powstaną nowe sale m.in: jadalnia dla 20 osób, pomieszczenie wypoczynkowe wyposażone w sprzęt RTV, biblioteczkę, kącik z komputerem z dostępem do internetu oraz sala rehabilitacji. – W ramach funkcjonowania placówki seniorzy skorzystają między innymi z opieki rehabilitacyjnej, zajęć kulturalno-oświatowych. Dla chętnych zostanie utworzone kółko taneczne, kółko szachowe, będą też inne gry towarzyskie. Będzie również biblioterapia i muzykoterapia. Nie zabraknie także aktywności ruchowej na specjalnych przyrządach. Seniorzy będą mogli także skorzystać z kursu podstawowej obsługi komputera oraz z urządzeń gospodarstwa domowego – dodaje koordynatorka.
Dom funkcjonować będzie 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku, w godzinach dostosowanych do potrzeb jego podopiecznych. Seniorzy będą dowożeni do ośrodka bezpośrednio z miejsca zamieszkania transportem zorganizowanym przez ośrodek, a po zakończeniu zajęć odwożeni do domów.
Jeśli się okaże, że nie ma chętnych 20 osób z terenu gminy Gać, oferta zostanie skierowana także do sąsiednich gmin. Będzie to jedyny dzienny dom w powiecie przeworskim i łańcuckim.
Całość inwestycji to około 400 tys. zł. Kwota dofinansowania wynosi 255 957 zł, którą gmina musi wykorzystać do końca tego roku.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze