Reklama

Dlaczego na przystankach jest brudno? Powodów jest kilka

27/02/2020 20:07

Przystanki w centrum miasta sprzątane są codziennie, ale i tak jest na nich brudno. Dlaczego? Bo ludzie nie wyrzucają śmieci do koszy. Ale również dlatego, że sprzątanie, nie oznacza ich mycia.

Sprawa czystości w mieście jest ostatnio jedną z najczęściej komentowanych. Poruszana była nawet na sesji rady miejskiej. W redakcji regularnie odbieramy sygnały na temat porządku na chodnikach, ale też na przystankach autobusowych.

W całym Przemyślu znajdują się 154 przystanki autobusowe, za które – co należy zaznaczyć – odpowiada urząd miejski, a nie Miejski Zakład Komunikacji. MZK – podobnie jak inni przewoźnicy – płacą gminie miejskiej za każdorazowe zatrzymanie się na przystankach. Dla potrzeb określenia częstotliwości oczyszczania[paywall] zostały one podzielone na trzy kategorie. Przystanki znajdujące się w ścisłym centrum miasta (m.in. na ul. Jagiellońskiej), zaliczone zostały do kategorii pierwszej i sprzątane są codziennie. Zaszeregowane w kategorii drugiej sprzątane są dwa razy w tygodniu, a te w kategorii trzeciej – raz w tygodniu.

Reklama

– Zapewne zdarza się czasem, że przystanek, który został około godziny 6 rano gruntownie uprzątnięty, tuż po godzinie 10 jest znów w fatalnym stanie. Z takimi sytuacjami, w których obok pustego kosza na śmieci leżą góry nieczystości, miejskie służby porządkowe stykają się niemal każdego dnia. I jest to bardzo przykre, bo niestety to przede wszystkim od nas, mieszkańców, zależy to, jak wygląda nasze otoczenie – zwraca uwagę Agata Czereba, rzecznik urzędu miejskiego w Przemyślu.

 

Czystość w mieście wymaga ulepszenia

Trudno odmówić racji pani rzecznik. Sfotografowaliśmy przystanek na ul. Jagiellońskiej. Przy wiacie stoi prawie pusty kosz na śmieci, a wokół leży pełno petów po papierosach. To jednak nie jest jedyny powód. Codzienne sprzątanie nie oznacza codziennego mycia. Ono jest wykonywane dwa razy do roku. Tymczasem przystanek jest brudny z ptasich odchodów, widać ślady po tym, jak ktoś zwymiotował. To, co dało się zamieść, zostało zmiecione, jednak bez myjki ciśnieniowej nie da się doprowadzić tego miejsca do blasku. Nieprzypadkowo piszę o blasku – Jagiellońska to ścisłe centrum miasta i miejsce, w pobliżu którego zatrzymują się autobusy z turystami. Porządek tego rejonu powinien być priorytetem.

– W ostatnim czasie znacznie zwiększono środki na utrzymanie czystości w mieście. Władze miasta widzą, iż jest to element, który wymaga ulepszenia. Aktualnie dopracowywane są procedury dotyczące działań interwencyjnych w mieście. Jednak mimo ogromnych środków przekazywanych na ten cel, niestety, nie jesteśmy w stanie postawić przy przystankach całodobowych wart pracowników PGK. Możemy natomiast apelować, co też po raz kolejny czynimy, do mieszkańców i pasażerów o dbanie o naszą wspólną przestrzeń – mówi A. Czereba.
pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Widzący przemyski obserwator - niezalogowany 2020-02-27 21:16:00

    W Przemyślu brudno jest wszędzie za wyjatkiem Franciszkańskiej, Kazimierzowskiej, Katedralnej gdzie jest systematyczne sprzątanie w postaci pozbierania papierków czy fruwających reklamówek. A reszta, jak popadnie, od czasu do czasu, np. Sportowa czy moja Kopernika od lat siedlisko syfu i brudu  przypominam że w bezpośrednim sąsiedztwie dworce PKP i PKS. Czy nie wstyd nowa kukizowska "wadzo". Na resztę szkoda czasu i słów, każdy kto chodzi po Przemyślu i  ma oczy otwarte to widzi. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    szok - niezalogowany 2020-02-27 21:16:38

    Dziś po raz pierwszy od dłuższego czasu widziałem jak sprzątano przystanki na Jagielońskiej,dotychczas sprzatanie polegało na opróżnianiu koszy,tyle w tym temacie,jesli moge dodać coś od siebie,przystanki przemyskie to relikt PRLu,każdy kto jeżdzi po Kraju to WIE,czas na zmiane!czas na oswietlenie!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2020-02-27 21:37:23

    Jest brdno poniewz brud jest naszym żywiołem.Niestety ale mieszkańcy naszego miasta a szczególnie starsze pokolenie nie ma nawyku zachowania czystości w swoim otoczeniu.Zostali tak wychowani i besz brudu czuli by się jak nadzy.Wystarczy rano wsiąść do autobusu kiedy kierowca zapomni włączyć intensywna wentylację.Sami zobaczmy co czynią pasażerowie po wyjściu z autobusu gdzie grzebali w swoich reklamówkach.Wyrzucają pod nogo to co było w tych reklamówkach zbedne.A swoją droga to wstyd,ze miasto nie posiada mobilnego agregatu do mycia i sprzątania przystanków i wiat.Najbliższe sa w Rzeszowie i nie kosztuja fortuny.Może warto kupić albo wydzierżawic ,bo i taka możliwość istnieje.Wystarczy tylko chcieć.Można tez powołać pełnomocnika Prezydenta Miasta d/s syfu miejskiego

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama