Reklama

Do Stawowej znów można dojechać

02/12/2019 16:15

Po 7 miesiącach znów można korzystać z przejazdu kolejowego u zbiegu ulic Stawowej i Tarniowej. Przez ten czas mieszkańcy musieli korzystać z drogi polnej, a o powrót przejazdu toczono długie starania.

Istniejący w tym miejscu od dziesiątek lat przejazd kolejowy, oficjalnie został zlikwidowany w latach 80., ale w rzeczywistości istniał do wiosny br. Nigdy nie było tam żadnego wypadku. 2 kwietnia został on definitywnie zamknięty. Problem mieszkańców i działkowców opisaliśmy wtedy jako pierwsi.

PKP wydawało się nieustępliwe. Instytucja argumentowała, że mieszkańcy mają możliwość dojazdu innymi drogami, ale „inną kwestią jest jakość dróg lokalnych”. – Ważne jest, by za ich stan odpowiednio dbali właściciele i zarządcy tych dróg – podkreślała na naszych łamach Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Reklama

Kolej od początku stoi na stanowisku, że miasto powinno zapewnić dojazd ul. Przemysłową albo Ułańską. Problem w tym, że de facto istnieją one tylko na mapie. Ułańska jest zwykłą drogą polną, a Przemysłowa znajduje się w fatalnym stanie – nie jest to droga asfaltowa, ale utwardzona różnego typu materiałami: trylinką i tłuczniem.

 

Przejazd kategorii „F”

Pojawiło się jednak światełko w tunelu. O umożliwienie przejazdu mieszkańcom[paywall] starały się władze miasta, a rozmowy z dyrektorem podkarpackiego oddziału PKP PLK Mieczysławem Borowcem prowadził wiceprezydent Bogusław Świeży. Interwencje podejmował też radny miejski Maciej Kamiński.

Reklama

Efektem tych starań jest zawarte niedawno porozumienie. – Dzięki temu, problem dotyczący braku przejazdu kolejowego na ulicy Tarniowej znalazł swój szczęśliwy finał. Koszt jego budowy, który wynosi 40 tysięcy złotych, pokryły w całości Polskie Koleje Państwowe. Informacje o postępie prowadzonych rozmów i prac związanych z zapewnieniem mieszkańcom przejazdu, przekazywaliśmy na bieżąco osobie reprezentującej zainteresowanych – mówi Agata Czereba, rzecznik prasowy urzędu miejskiego .

Przejazd, który powstał u zbiegu ul. Tarniowej i Stawowej, jest przejazdem kolejowym kategorii „F”. Oznacza to, że korzystający z niego mieszkańcy musieli wyznaczyć ze swojego grona osobę odpowiedzialną za jego obsługę. Został nim wspomniany powyżej reprezentant grupy mieszkańców.

Reklama

 

Będzie remont Przemysłowej

Utworzony przejazd ma być jednak rozwiązaniem tymczasowym. – Jeśli chodzi o drogę biegnącą wzdłuż torów,  potocznie nazwaną ulicą Przemysłową, w całości stanowi ona własność Skarbu Państwa i jest w wieczystym użytkowaniu Polskich Kolei Państwowych. Wiceprezydent Bogusław Świeży zwrócił się do PKP PLK S.A. oraz do PKP S.A. z prośbą o umożliwienie korzystania z tego terenu po to, aby mieszkańcy i właściciele mieszczących się na ulicy Stawowej posesji, mieli zapewniony dojazd do swoich nieruchomości. Jak tylko otrzymamy zgodę, Zarząd Dróg Miejskich w Przemyślu natychmiast przystąpi do cząstkowego remontu, polegającego na uzupełnieniu ubytków i nierówności nawierzchni tej drogi – zapowiada A. Czereba.

Właściwy remont 300-metrowego odcinka ul. Przemysłowej jest sporym wyzwaniem i to nie tylko pod względem finansowym. – Znajduje się on na torfowisku i wszelkie prace na tym terenie są i skomplikowane, i kosztowne. Niemniej zobowiązaliśmy się, że do 31 grudnia 2022 roku mieszkańcy będą mogli cieszyć się nową, przejezdną drogą – dodaje rzecznik urzędu.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama