12 lutego prezydent podpisał ustawę o jednorazowym dodatku pieniężnym dla niektórych emerytów i rencistów. Pieniądze zostaną wypłacone z marcowymi świadczeniami.
Celem ustawy jest przyznanie jednorazowego dodatku dla niektórych emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenia przedemerytalne, zasiłki przedemerytalne, emerytury pomostowe albo nauczycielskie świadczenia kompensacyjne w tym roku.
– Przewidywana w 2016 roku waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych spowoduje ich niskie, wręcz[paywall] symboliczne, podwyższenie. Z tego względu ustawodawca zdecydował się na przyjęcie, odrębnego od waloryzacji, mechanizmu w postaci jednorazowego dodatku pieniężnego, mającego wspomóc finansowo wyżej wymienioną grupę świadczeniobiorców – zaznaczyła Kancelaria Prezydenta RP w informacji dotyczącej podpisania ustawy.
Dodatek zostanie przyznany osobom, których świadczenia nie przekraczają kwoty 2 tys. zł i będzie uzależniony od wysokości wypłacanych rent i emerytur. Najwyższy, w wysokości 400 zł, trafi do emerytów i rencistów, którzy otrzymują świadczenia do 900 zł. Przy świadczeniu pomiędzy 900 – 1100 zł dodatek wyniesie 300 zł, zaś przy 1100 – 1500 zł będzie to 200 zł. Osoby ze świadczeniami w przedziale 1,5 tys. – 2 tys. zł otrzymają 50 zł.
Pieniądze będą wypłacane z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku. W przypadku niektórych świadczeń dodatek zostanie wypłacony wyjątkowo w kwietniu.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze