Reklama

Doktor Jan Hołówka z Krzyżem Kawalerskim. Po ponad dwóch latach po śmierci

Podczas uroczystości nadania sztandaru Wojewódzkiemu Szpitalowi im. św. o. Pio w Przemyślu, po ponad dwóch latach od śmierci, udało się przekazać na ręce córki Olgi Hołówki Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, który za wybitne zasługi dla rozwoju onkologii otrzymał dr Jan Hołówka.

Jan Hołówka odznaczony został tak naprawdę dawno temu, bo w pierwszym kwartale 2020 roku! Małżonka śp. Jana Hołówki 28 maja 2020 r. otrzymała pismo, parafowane przez sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Derę, z informacją o pośmiertnym nadaniu mu przez prezydenta A. Dudę Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi dla rozwoju onkologii i ochrony zdrowia, a także osiągnięcia w działalności społecznej na rzecz osób potrzebujących pomocy”. To najwyższe polskie odznaczenie cywilne trochę przeleżało się w szufladzie...[paywall]

2,5 roku to nie rekord

– Tato nie zabiegał o rozgłos, pomagał po cichu, bez kamer, fotografów, aparatów. Ludzie często zapominają o tym, co tak naprawdę w życiu jest ważne. Miałam nie odbierać tego krzyża, bo miało do tego dojść w Pałacu Prezydenckim, ale znajomi przekonali mnie, że muszę to zrobić. Właśnie z szacunku do Taty – powiedziała nam córka zmarłego przed ponad dwoma laty Jana Hołówki, Olga.

Reklama

– Odebrałam za Ciebie najwyższe odznaczenie cywilne w Polsce, tj. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za Twoje zasługi dla onkologii polskiej oraz bezkresnej pomocy społecznej. Prezydent RP uhonorował tak Ciebie 26 maja 2020 roku, czyli przeleżało w biurku 2,5 roku. Wiem, rekord Twojego przedawnionego odznaczenia to 10 lat leżenia w biurku jako zasłużonego dla ówczesnego województwa przemyskiego. (…). Dałeś mi kolejną lekcję, co jest ważne. Przedstawiciel Kancelarii Prezydenta był synem Twojej pacjentki i wręczając ten krzyż, za to mi podziękował. Morał! Byłeś i jesteś w pamięci Twoich ukochanych pacjentów i ich rodzin i to jest ważne” – napisała córka na stronie internetowej.


fot.Mariusz Godos
Dr Jan Hołówka wszystko co robił, robił po cichu, bez kamer, fotografów, aparatów...

Reklama


fot.ze zbiorów własnych
Najwyższe odznaczenie cywilne w Polsce na grobie odznaczonego, czyli... Dobrego Człowieka.


KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama