Reklama

Drastyczna podwyżka opłat za śmieci!?

03/09/2021 16:06

Czy radni podejmą decyzję o podniesieniu stawki za wywóz odpadów z 26 na 32 zł? Projekt uchwały zmieniającej wysokość opłat za śmieci znalazł się w programie najbliższej sesji rady miasta zaplanowanej na 6 września. Podwyżka wprawdzie nie jest przesądzona, ale jej przyjęcie jest wielce prawdopodobne, nie tylko ze względu na rozkład głosów w radzie, ale przede wszystkim dlatego, że nie bardzo jest inny wybór.

Obowiązująca obecnie stawka 26 złotych, po długich dyskusjach, i przekalkulowaniu pierwotnego projektu taryfy śmieciowej przyjęta została w listopadzie 2020 roku. Już wówczas uznawana była za dość wysoką. Teraz wiele wskazuje na to, że jarosławianie dostaną do przełknięcia kolejną gorzką pigułkę. 6 września podczas sesji rady miasta procedowana będzie uchwała zmieniająca stawkę podstawową za odbiór odpadów na 32 zł i 64 zł w przypadku niewypełniania obowiązku segregowania śmieci[paywall].

 

Śmieci dużo za dużo

Jak można wyczytać w uzasadnieniu uchwały wprowadzającej zmiany, głównym powodem modyfikowania stawki jest fakt, że mieszkańcy Jarosławia produkują więcej śmieci, niż zakładano. W 2020 szacowano, że mieszkańcy wytworzą 9100 Mg odpadów. Weryfikacja tych wyliczeń nastąpiła po 7 miesiącach roku 2021. Okazuje się bowiem, że z miasta wywieziono 6313,64 Mg, co daje średnią 901,92 Mg miesięcznie. Jeśli waga produkowanych odpadów nie zmaleje, a nie ma podstaw ku temu by sądzić, że tak będzie, w ciągu roku w mieście powstanie o blisko 2000 Mg odpadów więcej niż zakładano, co jest wynikiem wręcz zatrważającym. Jeśli dodać do tego konieczne elementy sytemu gospodarowania odpadami, a więc likwidacje dzikich wysypisk, edukację ekologiczną, koszty obsługi administracyjnej czy zakup usług pocztowych, niedobór środków przy zachowaniu obecnej stawki wyniósłby 1727 143 zł. I tę dziurę trzeba załatać.

Reklama

 

Przyparci do muru

Na tę chwilę trudno wyrokować, że do zmiany stawki na pewno dojdzie. Nie można też wykluczyć, że tak jak przy ustalaniu poprzedniej stawki, uda się znaleźć sposób na złagodzenie skali podwyżki. Są to jednak tylko dywagacje. Mieszkańcy Jarosławia muszą się spodziewać, że w ostatnim kwartale roku 2021 za śmieci zapłacą więcej. Prawda jest taka, że wiele było w ich rękach, jednak większa niż zakładano produkcja śmieci ma bolesne konsekwencje. Obecnie obowiązujące prawo wymaga, by system gospodarki odpadami sam się finansował, a samorządy nie mogą do niego dokładać, dlatego jeśli odpady mają być nadal odbierane z miasta, konieczne jest zatwierdzenie zmian stawek. Przyjęcie uchwały jest prawdopodobne także dlatego, że ratusz, od którego wyszła uchwała ma poparcie większości radnych. Jeśli ci zagłosują według dotychczasowego klucza, i za przyjęciem zmian, te wejdą w życie od 1 października br.


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości