Od początku miesiąca obowiązuje nowy regulamin cmentarzy komunalnych oraz cennik za ich użytkowanie. Zakłada on wzrost opłat za kwaterę czy nisze w kolumbarium na miejskich cmentarzach. – To kolejna podwyżka kosztów życia w mieście – grzmią opozycyjni radni PiS. – To urealnienie cennika twierdzi – burmistrz Paluch i jego frakcja.
Zmiany cen są znaczące, choć nie drastyczne. Z 400 do 550 zł wzrosła wnoszona raz na 20 lat opłata za prawo do pojedynczego grobu ziemnego. Podobnie stało się z opłatą za murowany grób podwójny, wzrosła ona z 1000 do 1300 złotych. O 500 złotych wzrosła opłata za grób murowany dla 4 do 8 osób. Wcześniej za 20 lat trzeba było zapłacić[paywall] 2 tys. zł, teraz 2,5 tys. zł. W obu przypadkach odstąpiono jednak od pobierania tej opłaty co 20 lat. Z kolei za niszę w kolumbarium do niedawna trzeba było zapłacić 200 zł, by zagwarantować miejsce na dwie dekady. Teraz koszt niszy to 600 zł, ale po jednorazowym uiszczeniu opłata nie będzie pobierana nigdy więcej. Do ważniejszych zmian należy też opłata za możliwość przechowania zwłok w chłodni – do tej pory jeden dzień kosztował 40 zł, teraz obowiązująca stawka to 50 zł.– Ceny, które zaproponowaliśmy, są i tak dużo niższe niż te, które obowiązują w podobnych miejscowościach. Chciałbym też podkreślić, że oprócz przypadku grobu jednoosobowego nie będzie już żadnego innego, który wiązałby się z pobieraniem opłat po raz kolejny. Za groby wieloosobowe będzie wnoszona jednorazowa opłata – mocno akcentował ostatnie zdanie W. Paluch.
fot.Bartłomiej Pacek
Koszty utrzymania najnowszego cmentarza na Szczytniańskiej miały być powodem, dla którego miasto postanowiło uaktualnić cennik.
Na tej samej sesji radni ustalili też Regulamin Cmentarzy Komunalnych położonych na terenie Gminy Miejskiej, ważką kwestią było też określenie sposobu korzystania z infrastruktury cmentarza przez podmioty wykonujące nagrobki. Firmy te straciły między innymi możliwość korzystania, nawet odpłatnego, z wody dostępnej na nekropoliach. Zmieniła się też procedura uzyskania pozwolenia na wjazd na cmentarz pojazdem. Obecnie nie wystarczy już uiścić stosownej opłaty. Trzeba także uzyskać zgodę zarządcy cmentarza, który każdorazowo ma oceniać, czy samochody wjeżdżające na teren nekropolii nie wyrządzają na nim szkód. Dodatkowo nowymi opłatami obarczone zostaną firmy pogrzebowe, które za możliwość wjazdu na teren cmentarza karawanu lub innego auta przewożącego zwłoki będą zobowiązane do uiszczenia opłaty dobowej.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Nawet tu PiS podniosło daninę?
Przepraszam jaka podwyżka cen ŻYCIA??? i to płatna raz na 20 lat. to można odkładać 5 zł miesięcznie do skarbonki .Poza tym każde miasto nawet to którym rządzi PIS w ostatnim mieście urealniło cennik miejsca cmentarnego. Nie mówiąc już o cennikach na cmentarzach parafialnych gdzie niekiedy ceny są 2x wyższe niż na komunalnych. Ale oczywiście za wszystko należy winić burmistrza szkoda ze nie winicie go że ludzie palą chłamem i cały Jarosław śmierdzi. Wystarczy wyjść wieczorem na spacer grodziszczanską,bandurskiego, raszynską pełkinską, panienską podzamczem, nablichu, słoneczną, przy klasztorną, głębocką i wrócić 3 maja. Podejrzewam że po tym spacerze w płucach jest więcej chemi niż po spaleniu 5 papierosów. Moze tak coś z tym z tym zróbcie a nie obrzucacie błotem wszystkich bo nie z PIS
Następny, co uwierzył w bajkę, że jest Europejczykiem. Wszystko się zgadza oprócz tego, że wypłaty, emerytury, renty co najmniej 5 razy mniejsze od prawdziwych Europejczyków. Oprócz tego, że zwozi się do nas odpady nawet z Afryki.
@EKO a komu to zawdzięczasz??? burmistrzowi/ radzie miasta czy rządom. Poszukaj sobie kto importuje 70% węgla tego co obecnie jest w Polsce mimo że mamy swój i jak to wyliczyli wystarczy na 200 lat? Kto dofinansowuje nierentowe kopalnie które to mają problem z wydobyciem i nawet nie wykonują 50% normy a mimo to funkcjonują. Kto podpisał zgodę na wwóz śmieci nawet z afryki . Misiu wytrzeźwiej się i zacznij żyć życiem a nie mrzonkami.
Nawet tu PiS podniosło daninę?
Przepraszam jaka podwyżka cen ŻYCIA??? i to płatna raz na 20 lat. to można odkładać 5 zł miesięcznie do skarbonki .Poza tym każde miasto nawet to którym rządzi PIS w ostatnim mieście urealniło cennik miejsca cmentarnego. Nie mówiąc już o cennikach na cmentarzach parafialnych gdzie niekiedy ceny są 2x wyższe niż na komunalnych. Ale oczywiście za wszystko należy winić burmistrza szkoda ze nie winicie go że ludzie palą chłamem i cały Jarosław śmierdzi. Wystarczy wyjść wieczorem na spacer grodziszczanską,bandurskiego, raszynską pełkinską, panienską podzamczem, nablichu, słoneczną, przy klasztorną, głębocką i wrócić 3 maja. Podejrzewam że po tym spacerze w płucach jest więcej chemi niż po spaleniu 5 papierosów. Moze tak coś z tym z tym zróbcie a nie obrzucacie błotem wszystkich bo nie z PIS
Następny, co uwierzył w bajkę, że jest Europejczykiem. Wszystko się zgadza oprócz tego, że wypłaty, emerytury, renty co najmniej 5 razy mniejsze od prawdziwych Europejczyków. Oprócz tego, że zwozi się do nas odpady nawet z Afryki.